• Dnes je: Nedeľa 16. marca 2025 meniny má Boleslav

SIS by mala zakročiť voči organizácii Brat za brata, podľa politológa dostáva združenie z Moskvy noty aj peniaze

SIS by mala zakročiť voči organizácii Brat za brata, podľa politológa dostáva združenie z Moskvy noty aj peniaze

Nečinnosť SIS pri organizácii Brat za brata je podľa politológa Koziaka zarážajúca.

29.1.2025 (SITA.sk) - Nečinnosť Slovenskej informačnej služby (SIS) v prípade občianskeho združenia Brat za brata, ktorá vyzýva na zakladanie partizánskych buniek, je podľa politológa Tomáša Koziaka zarážajúca. Ako povedal pre agentúru SITA, verejnosť nepočula absolútne žiadne kroky, ktoré chce SIS podniknúť v súvislosti s týmto združením.

„Ak tu táto skupina vyzýva k organizácii partizánskych buniek, je to za hranicou toho, čo demokratická spoločnosť môže akceptovať. SIS mala okamžite zakročiť a urobiť s ňou poriadok,“ povedal.

Ruská propaganda?

Zdôrazňuje, že je evidentné, že Brat za brata tu nepôsobí mesiac ani dva, ale dlhodobo, a naratívy, ktoré na Slovensku táto organizácia šíri, sú naratívmi oficiálnej ruskej propagandy.

„Nie som sám, ktorý pochybuje, že to robia zadarmo, nezištne a len zo svojho presvedčenia. Takže máme tu organizáciu, ktorá s najväčšou pravdepodobnosťou dostáva z Moskvy nielen noty, ale aj príspevok na svoju činnosť,“ upozornil Koziak.

Podľa neho sú práve takéto aktivity nebezpečenstvom pre fungovanie štátu, nie demonštrácie, v ktorých ľudia žiadajú odstúpenie premiéra.

„Lebo pri demonštrácii sa bavíme o demokracii a pri partizánskych bunkách o násilnej akcii. A výzva k násilnej akcii by mala byť už nielen pod drobnohľadom SIS, ale zasiahnuť by mali aj orgány činné v trestnom konaní,“ podčiarkol Koziak.

SIS je predĺženou rukou koalície

Slovenská informačná služba sa podľa neho pod svojím súčasným vedením stáva predĺženou rukou vládnej koalície, konkrétne Smeru.

„Je tam prepojenie otec a syn (podpredseda NR SR za Smer-SD Tibor Gašpar a jeho syn Pavol Gašpar ako šéf SIS, pozn. SITA), tak čo iné od toho môžeme očakávať,“ poznamenal politológ.

Dodal, že SIS možno len ťažko brať vážne ako nejakú nezávislú inštitúciu, pokiaľ je tam takéto personálne prepojenie.

SaS podala trestné oznámenie

Skupina Brat za Brata na sociálnej sieti zverejnila status, v ktorom robila nábor do partizánskych buniek, ktoré plánuje založiť. „Blíži sa očista Slovenska. Každý kraj, okres, mesto, dedina. Píš, odkiaľ si, následne sa ozveme,“ vyzývala.

Opozičná strana Sloboda a Solidarita (SaS) podala na združenie Brat za brata 27. januára trestné oznámenie.

„Máme vážne podozrenie, že činnosť tohto združenia napĺňa trestné činy, ktoré súvisia s úkladmi proti Slovenskej republike a s vlastizradou. Preto podávame toto trestné oznámenie,“ uviedla poslankyňa a exministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Kritizovala tiež nečinnosť SIS v súvislosti s touto organizáciou.

Kritizuje ich aj Slovenské protifašistické hnutie

Slovenské protifašistické hnutie (SPH) vyzvalo generálneho prokurátora Maroša Žilinku a ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD) na preskúmanie činnosti združenia Brat za brata pre podozrenie z páchania trestných činov.

„Podľa dostupných informácií táto skupina vykazuje znaky otvorenej podpory zahraničných záujmov, ktoré sú v rozpore s bezpečnostnými a politickými záujmami Slovenskej republiky,“ zdôraznilo hnutie.

Riaditeľ Slovenskej informačnej služby Pavol Gašpar uviedol, že jediný, kto má snahu zneužiť Slovenskú informačnú službu na politické účely, je opozícia. Podľa neho je utajovanou skutočnosťou, koho tajná služba rozpracováva. Aktivity organizácie Brat za brata odmietol komentovať.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Sobotu 15. marec 2025

horoskopy na dnes sobotu 15 marec 2025

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Sobotu 15. marec 2025

Baran 21.3. - 20.4.

Pohodu z rodiny prenesiete aj medzi známych. Každý si rád vypočuje vaše poznámky. Popoludní vás čaká príjemné posedenie a priateľský rozhovor.

Býk 21.4. - 21.5.

Sledujte dnešnú tlač a majte vnímavé uši! Dozviete sa fakt, ktorý vás vytrhne z finančnej tiesne. Vyhnite sa flirtovaniu, nemusí sa vám to vyplatiť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Ak máte pocit, že vás okolie využíva, nezaškodilo by vám trochu tvrdohlavosti. Nedajte sa znechutiť zhoršenou atmosférou a snažte si zachovať optimizmus.

Rak 22.6. - 22.7.

Neistota vás bude naďalej dráždiť. Mali by ste sa odreagovať, najlepšie v práci spojenej s fyzickou námahou. Zvýši to váš pokoj a zostanú po vás aj hmatateľné výsledky.




Všetky Horoskopy pre Sobotu 15. marec 2025





Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie