• Dnes je: Sobota 24. februára 2024 meniny má Metej

Severokórejský vodca vyzýva ženy, aby mali viac detí a pomohli zastaviť pokles pôrodnosti v krajine

Severokórejský vodca vyzýva ženy, aby mali viac detí a pomohli zastaviť pokles pôrodnosti v krajine

Pôrodnosť v Severnej Kórei neustále klesá.

4.12.2023 (SITA.sk) - Severokórejský vodca Kim Čong-un vyhlásil, že je povinnosťou žien zastaviť pokles pôrodnosti v krajine, aby sa posilnila národná sila. V pondelok o tom informovali štátne médiá, ktoré tlmočili Kimovu výzvu, aby ľudia mali viac detí.

Neustály pokles pôrodnosti

Hoci získať podrobné informácie o populačných trendoch v Severnej Kórei je veľmi ťažké vzhľadom na obmedzené štatistické údaje, ktoré zverejňuje, juhokórejská vláda odhaduje, že miera pôrodnosti na Severe za ostatných 10 rokov neustále klesá. To je znepokojujúci vývoj pre krajinu, ktorá je závislá od mobilizovanej pracovnej sily, aby pomohla udržať nad vodou svoje rozvrátené a prísne sankcionované hospodárstvo. Kimova najnovšia výzva, aby ženy mali viac detí, odznela v nedeľu počas národného stretnutia matiek, ktoré sa konalo prvýkrát za ostatných 11 rokov.

Zastavenie poklesu pôrodnosti a zabezpečenie kvalitnej starostlivosti o deti a vzdelávania sú záležitosti našej rodiny, ktoré by sme mali riešiť spolu s našimi matkami,“ povedal Kim vo svojom úvodnom prejave.

Severná a Južná Kórea

Podľa juhokórejskej vládnej štatistickej agentúry bola úhrnná plodnosť v Severnej Kórei, teda priemerný počet detí, ktoré sa majú narodiť jednej žene počas jej života, v roku 2022 na úrovni 1,79, čo je menej ako 1,88 v roku 2014. Pokles je stále pomalší ako u jej bohatšieho rivala Južnej Kórey, ktorej miera plodnosti bola v minulom roku 0,78, čo je menej ako 1,20 v roku 2014.

Predpokladá sa, že juhokórejská miera pôrodnosti, ktorá je najnižšia vo vyspelom svete, je spôsobená silným mixom dôvodov, ktoré odrádzajú ľudí od toho, aby mali deti, vrátane rozpadajúceho sa trhu práce, brutálne konkurenčného prostredia v školách pre deti, tradične slabej pomoci pri starostlivosti o deti a firemnej kultúry zameranej na mužov, kde je pre mnohé ženy nemožné skĺbiť kariéru a rodinu. Hoci Severná Kórea patrí k najchudobnejším krajinám sveta, zmeny v jej demografickej štruktúre sú podobné ako v bohatých krajinách, tvrdia niektorí pozorovatelia.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Sobotu 24. február 2024

horoskopy na dnes sobotu 24 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Sobotu 24. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Máte chuť aj energiu niečo tvoriť. Veľa si vás v domácnosti neužijú. Nájdete si vždy dôvod, prečo nemôžete sedieť doma. Teraz si môžete dovoliť trochu sebeckosti a myslieť na svoj prospech.

Býk 21.4. - 21.5.

Peniaze zbytočne nerozhadzujte a nešpekulujte. Môžete mať veľké straty. Opatrne s novotami. V zabehaných koľajach viete lepšie chodiť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Pri vašom spôsobe myslenia môžete ľahko naraziť na nepochopenie. Nechajte sa riadiť svojím šiestym zmyslom, ktorý vás dokáže lepšie usmerniť ako nejaká rozumová špekulácia.

Rak 22.6. - 22.7.

Neistota vás bude naďalej dráždiť. Mali by ste sa odreagovať, najlepšie v práci spojenej s fyzickou námahou. Zvýši to váš pokoj a zostanú po vás aj hmatateľné výsledky.
Všetky Horoskopy pre Sobotu 24. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie