• Dnes je: Nedeľa 25. februára 2024 meniny má Frederik(a)

Sejm si zvolil predsedu, poľský premiér Morawiecki rezignoval

Sejm si zvolil predsedu, poľský premiér Morawiecki rezignoval

Parlamentnú väčšinu vo voľbách získala aliancia proeurópskych strán, ktorá sa zaviazala obnoviť demokratické štandardy v krajine.

13.11.2023 (SITA.sk) - V Poľsku sa po prvý raz od októbrových volieb zišiel nový parlament a premiér Mateusz Morawiecki ponúkol rezignáciu jeho konzervatívnej vlády, tak ako sa to vyžaduje.

Dolná komora si zvolila predsedu

Poslanci v dolnej komore parlamentu - Sejme si už zvolili svojho predsedu. Je ním Szymon Hołownia, ktorý je lídrom centristickej strany Poľsko 2050.

Očakáva sa, že sa ujme moci, ale stále musí počkať, možno až štyri týždne. Prezident Andrzej Duda totiž poveril zostavením vlády Morawieckeho ako lídra najväčšej strany - Právo a spravodlivosť (PiS), ktorej je spojencom, a večer ho znova vymenuje za premiéra. Aliancia za svojho kandidáta na premiéra vybrala Donalda Tuska.

Vláda, ktorá prekoná stranícke rozdiely

Morawiecki v prejave v parlamente vyjadril želanie vybudovať novú vládu, ktorá prekoná stranícke rozdiely. Keď žiadal o podporu, jeho kritici reagovali smiechom.

Očakáva sa, že prezident, ktorého funkčné obdobie vyprší o rok a pol, bude mať s novým parlamentom náročný vzťah. Duda vyzval zákonodarný zbor, aby sa povzniesol nad rozpory.

„Ústavný poriadok musí byť zachovaný, nebudem súhlasiť so žiadnym obchádzaním alebo ohýbaním zákona," vyhlásil však Duda, čo sa tiež stretlo so smiechom.

PiS a samotného Dudu v posledných rokoch kritici obviňujú z porušovania postupov.

V pondelok popoludní zasadá aj 100-členný Senát, kde má tiež väčšinu Tuskom vedená aliancia.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 25. február 2024

horoskopy na dnes nedelu 25 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 25. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Únava vám zabráni nasadiť vyššie tempo. Stretnete niekoho, kto vám bude chcieť pomôcť, ale jeho zisk bude oveľa prevyšovať váš. Porozmýšľajte nad ponúkanou pomocou.

Býk 21.4. - 21.5.

Možno by ste chceli na poslednú chvíľu zmeniť svoje plány. Ak však neurobíte dostatočné bezpečnostné opatrenia musíte rátať s istým rizikom. V jednej záležitosti vás čaká prekvapenie.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes vás zaujme niekto svojimi zaujímavými názormi. Radi by ste sa s ním porozprávali, aby ste sa zbavili svojich pochybností. Nenechajte si nahovoriť niečo, o čom nie ste skalopevne presvedčení.

Rak 22.6. - 22.7.

Konajte cieľavedome a zodpovedne. Nenechajte sa vykoľajiť vlastnou nervozitou. V zamestnaní máte šancu zlepšiť pozíciu, len si nevšímajte pripomienky.
Všetky Horoskopy pre Nedeľu 25. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie