• Dnes je: Utorok 05. decembra 2023 meniny má Oto

Rusko vedie so západom rozhovory o výmene väzňov, v zozname sa objavil aj Gershkovich či Navaľnyj

Rusko vedie so západom rozhovory o výmene väzňov, v zozname sa objavil aj Gershkovich či Navaľnyj

Rusko chce ale návrat odsúdeného vraha Krasikova, takýto plán by mohol naraziť na problémy.

11.9.2023 (SITA.sk) - Spojené štáty a Ruská federácia vedú rozhovory o výmene väznených ruských špiónov za cudzincov zadržiavaných Kremľom. Medzi spomenutými menami sa pritom objavil aj ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj, zatiaľ čo Rusko chce návrat odsúdeného vraha Vadima Krasikova. Informuje o tom portál Ukrajinská pravda s odvolaním sa na denník The Wall Street Journal (WSJ).

Výmena sa týka aj Američanov

Západní predstavitelia podľa WSJ uviedli, že Moskva otvára otázku výmeny Krasikova od roku 2021, keď ruského vraha v Nemecku odsúdili na doživotie za vraždu bývalého čečenského veliteľa Zelimchana Changošviliho.

Medzi menami, ktoré sa spomínajú v rámci výmeny, sú aj americkí občania - Paul Whelan, ktorého Rusko odsúdilo za špionáž, a novinár denníka Wall Street Journal Evan Gershkovich, ktorý je od marca v Moskve vo vyšetrovacej väzbe na základe rovnakých obvinení.

Podľa nemenovaného vysokého západného predstaviteľa zapojeného do rokovaní o výmene s Ruskom, má Putin záujem len o výmenu Krasikova.

Biden chce priviesť Gershkovicha

Predstavitelia viacerých krajín uviedli, že multilaterálna dohoda o výmene ruských väzňov v západných krajinách za západných občanov zadržiavaných v Rusku, ako aj za uväznených disidentov, ako je Alexej Navaľnyj, je možná,“ konštatuje WSJ.

Denník pritom pripomína, že americký prezident Joe Biden v júli povedal, že rokovania s Kremľom o výmene ruských väzňov s cieľom priviesť domov Gershkovicha myslí vážne, neposkytol však žiadne podrobnosti.

Námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov pritom ešte v apríli upozornil, že Rusko zváži možnosť výmeny až po vynesení rozsudku v Gershkovichovom prípade.

Vraha údajne nemožno vymeniť

Berlín zatiaľ neuviedol, či zvažuje možnosť výmeny Krasikova. V Nemecku by však vraj takýto plán mohol naraziť na problémy, keďže vládni právnici vydali minulý rok stanovisko, podľa ktorého odsúdeného vraha nemožno vymeniť.

Akékoľvek rozhovory týkajúce sa Krasikova by pritom vzhľadom na závažnosť jeho zločinu podľa západných predstaviteľov boli citlivé a nepredvídateľné. Nemecký súd okrem iného konštatoval, že Changošviliho vraždu si objednalo Rusko.

Viac k téme: Americký prezident, Rusko-americké vzťahy, Ruský prezident, výmena väzňov, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk - Rusko vedie so západom rozhovory o výmene väzňov, v zozname sa objavil aj Gershkovich či Navaľnyj © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 4. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 4 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 4. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Pokračujete vo včerajšom pracovnom nasadení? Ak áno, môžete dnes veľmi ľahko dosiahnuť úspech. V súkromí sa vám splní nejedno želanie.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak vám dnes ponúknu nové zamestnanie, berte ho so "všetkými desiatimi". Dnes je tá najvhodnejšia konštelácia k novým začiatkom.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete mať možnosť získať nové kontakty. Bude dobré, keď si urobíte reklamu. Nemali by ste sedieť v kúte a čakať na to, kedy si vás niekto všimne.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak sa stretnete so silnejším protivníkom, nevzdávajte sa. Obhajujte vaše myšlienky za každú cenu. K partnerovi buďte opatrní, nežiarlite.Všetky Horoskopy pre Pondelok 4. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie