• Dnes je: Utorok 05. decembra 2023 meniny má Oto

Rusko na obchádzanie západných sankcií využíva hlavne jednu krajinu, dováža drony aj mikroelektroniku

Rusko na obchádzanie západných sankcií využíva hlavne jednu krajinu, dováža drony aj mikroelektroniku

V minulom roku taktiež stúpol aj dovoz mikročipov do Kazachstanu.

21.5.2023 (SITA.sk) - Napriek západným sankciám Rusko cez Kazachstan nakupuje a dováža drony a elektroniku pre svoje ozbrojené sily. Ako referuje web epravda.com.ua, vyplýva to zo záverov vyšetrovania, na ktorom sa podieľali nezávislé ruské médium IStories, globálna sieť Projekt na sledovanie korupcie a organizovaného zločinu (OCCRP) a nemecký týždenník Der Spiegel.

Štatistiky zahraničného obchodu ukazujú, že objem dovozu dronov a mikroelektroniky do Kazachstanu sa po ruskej invázii na Ukrajinu výrazne zvýšil. Taktiež sa zvýšil aj dovoz tohto tovaru z Kazachstanu do Ruska,“ uvádza sa v správe.

Kazašské firmy registrované Rusmi

Ako sprostredkovatelia dovozu vystupujú kazašské firmy registrované Rusmi po vypuknutí vojny na Ukrajine. Novinári našli viacero príkladov takýchto firiem. Napríklad Aspan Arba, kazašská spoločnosť, doviezla drony a dodala ruskej spoločnosti Nebesnaja Mechanika, ktorá ich predala organizáciám napojeným na armádu.

Obe spoločnosti vlastnia a riadia tí istí ľudia. Kazašská spoločnosť Da Group 22 zasa doviezla do Ruska elektroniku, ktorú dostala z Nemecka.

V roku 2022 boli z Kazachstanu do Ruska dovezené drony v hodnote 1,23 milióna dolárov. Rusko a Kazachstan sú členmi Euroázijskej ekonomickej únie a neexistujú medzi nimi žiadne colné hranice.

Dovoz dronov

Pritom v roku 2021 bolo do Kazachstanu dovezených tak málo bezpilotných lietadiel, že sa ani neobjavili v údajoch tamojšieho národného štatistického úradu. A v roku 2022 Kazachstan doviezol drony v hodnote približne päť miliónov dolárov, takmer všetky boli zakúpené v Číne.

Drony čínskej produkcie DJI sa predávajú v Rusku, hoci čínsky výrobca tvrdí, že Rusom produkty nedodáva. DJI tvrdí, že jej produkty sú určené výhradne na mierové účely a od apríla minulého roka sa nedodávajú do Ruska ani na Ukrajinu. V Rusku však existuje oficiálny dodávateľ dronov DJI - spomenutá spoločnosť Nebesnaja Mechanika.


Tá na webe uvádza, že jej partnermi sú ropné, plynárenské a ťažobné spoločnosti, mobilní operátori, ruské železnice, ministerstvo pre mimoriadne situácie a ministerstvo vnútra.


Investigatívni novinári získali údaje o transakciách tejto spoločnosti, ktoré naznačujú, že firma predáva drony DJI aj ruským skupinám registrovaným ako mimovládne organizácie, ktoré podporujú inváziu na Ukrajinu.

Mikročipy

Čo sa týka druhej spomenutej spoločnosti Aspan Arba, podľa kazašského ministerstva pre digitálny rozvoj firma v máji 2022 získala licenciu na dovoz viac ako 18-tisíc dronov DJI v hodnote 45 miliónov dolárov od spoločnosti DJI Europe B.V., holandskej „dcéry“ čínskeho výrobcu dronov.

Kým v roku 2021 bol objem importu na úrovni 35 miliónov dolárov, vlani to bolo 75 miliónov dolárov.

Zároveň sa objem vývozu mikročipov do Ruska zvýšil viac ako 70-násobne, z 245-tisíc na 18 miliónov dolárov. Aj tu pri vývoze z Kazachstanu do Ruska funguje podobná schéma, keď ako sprostredkovatelia vystupujú kazašské firmy registrované ruskými občanmi.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Utorok 5. december 2023

horoskopy na dnes utorok 5 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Utorok 5. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Náladu vám len tak ľahko nikto nepokazí. Dokonca sa pustíte iniciatívne do niektorých prác, ktorým sa inokedy radšej vyhýbate. Zároveň to bude pre vás aj relaxácia.

Býk 21.4. - 21.5.

Prichádza obdobie, počas ktorého by ste mali venovať svoje sily rodine a domovu. Ak treba niečo v domácnosti zlepšiť, či prípadne zmeniť bydlisko, je najvyšší čas niečo podniknúť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Mali by ste si vyriešiť nedorozumenie s členmi rodiny. Uvedomte si, že vás potrebujú viac, ako si myslíte. Vo vzduchu visia viaceré otázky, na ktoré by ste mali nájsť odpoveď.

Rak 22.6. - 22.7.

Pravdepodobne dostanete pozvanie od osoby, ktorá sa s vami chce už dlhšie zblížiť. Buďte trpezliví, lebo váš obdivovateľ je veľmi nesmelý.Všetky Horoskopy pre Utorok 5. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie