• Dnes je: Štvrtok 29. februára 2024 meniny má Radomír

Rusi prišli o ďalších 860 vojakov a majú aj ďalšie materiálne straty, hlási Kyjev

Rusi prišli o ďalších 860 vojakov a majú aj ďalšie materiálne straty, hlási Kyjev

Počet obetí v radoch ruských ozbrojených síl sa tak od začiatku vojny zvýšil na 288 630.

16.10.2023 (SITA.sk) - Ďalších 860 ruských vojakov padlo podľa Kyjeva na Ukrajine počas uplynulého dňa. Počet obetí v radoch ruských ozbrojených síl sa tak od začiatku vojny zvýšil na 288 630, uviedol v pondelok na Facebooku ukrajinský generálny štáb.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Za uplynulý deň Moskva podľa neho prišla aj o sedemnásť tankov, dvadsaťtri obrnených bojových vozidiel pechoty, štyridsaťštyri delostreleckých systémov, jeden raketomet, jedno lietadlo a jeden vrtuľník.

Od začiatku otvorenej vojny proti Ukrajine Rusko podľa Kyjeva celkovo stratilo už 4 965 tankov, 9 385 obrnených bojových vozidiel pechoty, 6 910 delostreleckých systémov, 814 raketometov, 318 lietadiel a 317 vrtuľníkov.

Putin a ďalší ruskí vojenskí komentátori utlmili svoj optimizmus v súvislosti s operáciami pri Avdijivke

Ruský prezident Vladimir Putin a ďalší ruskí vojenskí komentátori utlmili svoj optimizmus v súvislosti s operáciami pri meste Avdijivka v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny.

Poukázal na to americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW).

Ruské sily, ktoré utrpeli vysoké straty a zastavili sa pri pokuse obkľúčiť Avdijivku, nedosiahli v nedeľu žiadne územné zisky, konštatoval inštitút. Informuje o tom web Kyiv Independent.

Putin v rozhovore, ktorý odvysielala ruská štátna televízia, označil operáciu za „aktívnu obranu". Aj keď v rozhovore tvrdil, že ukrajinská protiofenzíva zlyhala, jeho formulácia poukazuje na posun v ruskej rétorike o útoku na Avdijivku. Namiesto „ofenzívy" sa operácia stala „aktívnou obranou".

Rusko chce do konca roka obsadiť celú Doneckú oblasť, uviedol šéf vojenskej správy mesta Avdijivka Barabaš

Ruskí okupanti stanovili nový termín obsadenia celej Doneckej oblasti na východe Ukrajiny. Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na šéfa vojenskej správy mesta Avdijivka Vitalija Barabaša, tento cieľ chcú splniť do 31. decembra.

„Určili ďalší termín vstupu na administratívne hranice Doneckej oblasti. Teraz je 31. december. To znamená, že do konca roka dostali za úlohu vstúpiť do administratívnych hraníc Doneckej oblasti,“ vyhlásil Barabaš vo vysielaní ukrajinského rozhlasu.


Barabaš zároveň zdôraznil, že mesto Avdijivka má mimoriadne strategický význam. „Ak sa dostanú do Avdijivky, bude pre nich ľahšie dosiahnuť Pokrovsk a tak ďalej. Preto je pre nich Avdijivka taká mimoriadne dôležitá,“ dodal Barabaš.


Podľa amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW) okolo Avdijivky zúria tvrdé boje. Ukrajinská armáda informovala, že ukrajinské sily pokračujú v odrážaní ruských útokov v okolí Avdijivky.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Prokurátor vydal pokyn na opätovné obvinenie piatich zo siedmich osôb v kauze Gorila

prokurator vydal pokyn na opatovne obvinenie piatich zo siedmich osob v kauze gorila

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Alexander Feník vydal pokyn na opätovné obvinenie piatich zo siedmich osôb, ktorým bolo v kauze Gorila zrušené obvinenie. Uviedol to na utorkovom brífingu na pôde ÚŠP v Pezinku. „Ja som sa stotožnil s väčšinou tých podozrení," povedal.

Dôvod na zrušenie obvinenia siedmim osobám bol podľa neho čisto formálno-procesný. Doplnil, že je potrebné, aby podozrenia voči osobám boli preverené procesne čistým spôsobom. Pokiaľ ide o dve osoby, ktorým by obvinenie nemalo byť vznesené, Feník konštatuje nedostatočný dôkazný stav. „V prípade týchto osôb sa jednalo o podozrenie na porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku," uviedol prokurátor.

Dôvod na zrušenie obvinení

Dôvodom na zrušenie obvinení podľa Feníka konkrétne bolo, že vyšetrovateľka prípadu Martina Babacsová v období rokov 2018 až 2022 pôsobila ako obecná poslankyňa, pričom za výkon funkcie poberala odmenu. V takomto prípade sa jej však podľa prokurátora zo zákona prerušuje výkon funkcie.

Viaceré úkony v rámci vyšetrovania tak budú musieť byť zopakované. Podľa neho však ide v tomto prípade o „relatívne v normálnom čase ukončené vyšetrovanie", pričom by mohlo byť ukončené do roku alebo roku a pol.

Dve rozhodnutia o sťažnostiach

V trestnej veci vyšetrovanej špecializovaným tímom Gorila dozorujúci prokurátor v uplynulých dňoch vydal dve rozhodnutia o sťažnostiach proti vzneseným obvineniam, pričom dve sťažnosti obvinených, týkajúcich sa uznesení o vznesení obvinenia z apríla 2023, zamietol ako nedôvodné, a na podklade ďalších siedmich sťažností napadnuté uznesenie o vznesení obvinenia z novembra 2022 zrušil a vec vrátil na nové konanie a rozhodnutie vyšetrovateľovi Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Informovala o tom v pondelok 19. februára hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Zuzana Drobová.

Zároveň dozorujúci prokurátor vo vzťahu k podozrivým konaniam, ktoré boli predmetom zrušeného uznesenia, vydal pokyn na ďalší procesný postup za účelom odstránenia nedostatkov formálno-procesného charakteru, pre ktoré dospel k záveru o potrebe zrušenia rozhodnutia vyšetrovateľky,“ uviedla Drobová.

Opätovné vznesenie obvinenia

K zrušeniu jedného z uznesení vyšetrovateľky došlo podľa nej v záujme zamedzenia pochybnosti o procesnej čistote postupu a stavu pri vydaní uznesenia.

Súčasne uložený pokyn smeruje k opätovnému vzneseniu obvinenia (ak tomu nebude brániť zmena v úprave premlčacích dôb v prípade nadobudnutia platnosti a účinnosti aktuálne prejednávanej novely Trestného zákona) proti tým podozrivým, u ktorých to opodstatňuje doposiaľ nazhromaždený dôkazný materiál, za súčasného odstránenia aj menej podstatných nedostatkov formulácie skutkového stavu a cizelácie právnej kvalifikácie,“ vysvetlila hovorkyňa.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) obvinila ešte v novembri 2022 finančníka Jaroslava Haščáka, bývalého ministra hospodárska Jirka Malchárka, bývalú predsedníčku výkonného výboru Fondu národného majetku SR Annu Bubeníkovú a ďalšie osoby zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Haščák čelil tiež obvineniu pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Celkovo vo veci obvinili sedem osôb.

Jirko Malchárek a Anna Bubeníková boli okrem založenia zločineckej skupiny stíhaní aj pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Ďalším obvineným bol bývalý člen výkonného výboru Fondu národného majetku Jozef Jurica. Ten bol tiež obvinený zo založenia zločineckej skupiny, pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Medzi obvinenými figuruje bývalý podpredseda výkonného výboru štátneho Fondu národného majetku z čias vlády SDKÚ Peter Huňor. NAKA ho stíhala okrem založenia zločineckej skupiny aj pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. Obvinení boli aj Vladimír Rigász a Stanislav Reguli pre obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.


Počasie