• Dnes je: Nedeľa 10. decembra 2023 meniny má Radúz

Rušenie detských pohotovostných služieb by mohlo viesť aj k odchodom pediatrov, ANS už registruje prvý taký prípad

Rušenie detských pohotovostných služieb by mohlo viesť aj k odchodom pediatrov, ANS už registruje prvý taký prípad

Ministerstvo zdravotníctva chce skrátiť čas prevádzkovania APS tak pre pediatrov, ako aj pre všeobecných lekárov.

Plánované rušenie niektorých detských ambulantných pohotovostných služieb (APS), ale aj skrátenie času ich poskytovania môže mať dopad na dostupnosť zdravotnej starostlivosti.

V reakcii na návrh ministerstva zdravotníctva to po stredajšom rokovaní Rady Asociácie nemocníc Slovenska (ANS) v Dražkovciach pri Martine vyhlásil jej prezident Marián Petko.

Prvý prípad z trebišovskej nemocnice

„Stále sa hovorí len o tom, že na detských pohotovostiach slúžia starší lekári. Musím však povedať, že aj na detských oddeleniach slúžia starší lekári, ktorí by v prípade rušenia detských pohotovostí museli prevziať starostlivosť o detských pacientov. Je vysoko pravdepodobné, že by to odmietli a mohlo by to viesť aj k odchodom týchto lekárov z nemocníc,“ poznamenal Petko s tým, že registrujú už prvý prípad z trebišovskej nemocnice.

Podľa jeho slov sa lekári na detských oddeleniach starajú o vážne stavy, majú na starosti zároveň novorodenecké oddelenie a nemôžu odchádzať riešiť detských ambulantných pacientov.

Môžu liečiť len dospelých pacientov

Argumentáciu, že rodičia s deťmi budú môcť pri redukcii detských pohotovostných služieb využiť urgentné príjmy, považuje Petko za scestnú.

„Na Slovensku sú funkčné len štyri detské urgentné príjmy – v Bratislave, Martine, Banskej Bystrici a Košiciach. Na dospelých urgentných príjmoch nemôžu liečiť deti. Tam sú atestovaní internisti, ktorí môžu liečiť len dospelých pacientov a nedajú sa zatvoriť do väzenia za to, že budú riešiť niečo, s čím nemajú skúsenosti,“ dodal Petko.


Ministerstvo zdravotníctva chce skrátiť čas prevádzkovania APS tak pre pediatrov, ako aj pre všeobecných lekárov. V súčasnosti je prevádzka APS do 22:00, návrh rezortu hovorí o skrátení do 20:00. Ministerstvo chce redukovať aj počet APS s poukázaním na budovanú sieť urgentných príjmov a ústavné pohotovostné služby v nemocniciach.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 10. december 2023

horoskopy na dnes nedelu 10 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Asi ste porušili nejaké príkazy a dnes sa objavia problémy. Prestaňte robiť starosti iným, lebo môže dôjsť k niečomu, čo sa už nedá napraviť.

Býk 21.4. - 21.5.

Dnes sa najľahšie dohovoríte s ľuďmi, s ktorými máte nejaký dlhodobý spor. Určite sa vám podarí vybaviť záležitosť, ktorá vás už dlhšie trápi.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Váš zámer ešte nie je zrelý na zverejnenie. Nerozhodujte, či ide o pracovný, alebo súkromný zámer. Mohli by ste všetko zakríknuť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ovládne vás pocit neistoty. Nebojte sa, nájdete správny postup. Zodpovedný prístup sa vám vyplatí, dozviete sa o zlepšení vašej finančnej situácie.Všetky Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie