• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

Rodičovský dôchodok sa vypláca v máji, maximálna suma je 261,60 eura (video)

Rodičovský dôchodok sa vypláca v máji, maximálna suma je 261,60 eura (video)

Pri priemernej hrubej mzde za rok 2021 vo výške 1 211 eur maximálny rodičovský dôchodok v tomto roku dosahuje 21,80 eura mesačne pre každého rodiča.

Starobní dôchodcovia na Slovensku už v máji dostávajú prvé rodičovské dôchodky. Na piatkovej tlačovej besede o tom informoval dočasne poverený minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina).

Rodičovské dôchodky Sociálna poisťovňa tento mesiac vyplatí 852-tisíc penzistom v celkovej sume 260 miliónov eur. „Rodičovský dôchodok podporuje zásluhovosť,“ povedal minister.

Maximálna suma rodičovskej penzie pre jedného rodiča od jedného dieťaťa v tomto roku dosiahne 21,80 eura mesačne, teda za celý rok 261,60 eura. Rodičovský dôchodok vyplatí Sociálna poisťovňa v tomto roku v jednej úhrnnej splátke.

Od roku 2024 ho už bude poisťovňa vyplácať mesačne vopred, vždy v pravidelnom opakujúcom sa termíne.

Individuálne posudzovanie

Minister práce a sociálnych vecí upozornil na to, že priznanie rodičovského dôchodku nezníži deťom dôchodok, ani deťom nezvýši sociálne odvody.


Nárok na rodičovský dôchodok podľa neho nevznikol 240-tisíc penzistom a nárok na rodičovskú penziu bude Sociálna poisťovňa ešte individuálne posudzovať 60-tisíc dôchodcom do konca septembra tohto roka.


Generálny riaditeľ Sociálnej poisťovne Michal Ilko poukázal na to, že rodičovský dôchodok už dostalo 201-tisíc penzistov. Priemerný rodičovský dôchodok od všetkých detí v tomto roku podľa neho dosahuje 306,20 eura.

Najnižšia suma predstavuje 1,20 eura

Najväčšiu skupinu poberateľov rodičovskej penzie tvoria dôchodcovia, ktorí dostanú rodičovský dôchodok v pásme od 240 eur do 360 eur. Maximálny rodičovský dôchodok, ktorý Sociálna poisťovňa vyplatí z príjmu jedenástich detí, tvorí 2 304 eur. Naopak, najnižšia rodičovská penzia predstavuje 1,20 eura.


Pracujúce deti môžu vo forme rodičovského dôchodku odviesť každému rodičovi na penzii 1,5 percenta z ich hrubého platu resp. vymeriavacieho základu. Pri výpočte sumy rodičovskej penzie sa vychádza z príjmov dieťaťa spred dvoch rokov. Suma rodičovského dôchodku je zastropovaná, počíta sa najviac z 1,2-násobku priemernej mzdy na Slovensku.

Pri priemernej hrubej mzde za rok 2021 vo výške 1 211 eur maximálny rodičovský dôchodok v tomto roku dosahuje 21,80 eura mesačne pre každého rodiča. Takýto rodičovský dôchodok svojim rodičom môžu dopriať deti, ktorých hrubá mzda alebo vymeriavací základ dosahuje 1 453,60 eura a viac.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 11. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 11 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Budete tvrdo pracovať a dosiahnete pokrok v štúdiu alebo v povolaní po odbornej stránke. Financie však nezískate. Vo výhľade sú i ďalšie sporné udalosti.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak sa ráno objavia pochybnosti, celý deň bude úspešný. Dnes musíte postupovať opatrne. Nedovoľte, aby niekto odhalil vaše plány. Mohol by to zneužiť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete musieť nechať všetky menej dôležité veci bokom. Budete mať čo robiť, aby ste stihli všetko to, čo ste začali a čo musíte neodkladne dokončiť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak prejavíte príliš veľa ochoty v jednej veci, dopadnete nedobre. Môže sa vám stať, že veci, ku ktorým ste pristupovali dobrovoľne, sa zmenia na povinnosť.Všetky Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie