• Dnes je: Utorok 02. marca 2021 meniny má Anežka

Prvé očkovanie proti koronavírusu na Slovensku, prvú vakcínu by mal dostať Krčméry (naživo)

Prvé očkovanie proti koronavírusu na Slovensku, prvú vakcínu by mal dostať Krčméry (naživo)

Prvé dávky vakcín na prevenciu ochorenia COVID-19, ktoré dnes dorazili na Slovensko, uskladnili do priestorov vo Fakultnej nemocnici (FN) v Nitre. Bratislava, 26. december 2020.

V sobotu po 19.00 sa koná tlačová konferencia ministra zdravotníctva Mareka Krajčího a hostí s názvom Vianočné prekvapenie.

Pôjde o prvé očkovanie na Slovensku vakcínou voči ochoreniu COVID-19. Ako informuje denník SME, prvú vakcínu by mal dostať profesor Vladimír Krčméry.

Dnes o 19:00 zaočkujú v nitrianskej nemocnici prvého Slováka proti Covidu-19 - infektológa Vladimíra Krčméryho. Hneď po ňom budú nasledovať ďalší epidemiológovia z Pandemickej komisie a konzília.


Naživo: Prvé očkovanie proti COVID-19 na Slovensku
O dodávke prvých vakcín na Slovensko informoval Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) vo svojom profile na sociálnej sieti. Transport aj otvorenie a uskladnenie vakcín sa uskutočnilo za prísnych teplotných a bezpečnostných podmienok.


Na preberaní prvých vakcín sa v sobotu zúčastnila riaditeľka štátneho ústavu Zuzana Baťová. ŠÚKL tiež informoval, že vakcíny sa uskladnili v termoboxe vo Fakultnej nemocnici v Nitre, konkrétne balenia boli otvorené a liekovky vybrané na rozmrazovanie.


„Celý proces bol vopred organizovaný a naplánovaný, od otvorenia termoboxu po uskladnenie vakcín prešli menej ako 3 minúty. Môžeme potvrdiť, že všetko je pripravené na očkovanie,“ spresnil ŠÚKL.


Riaditeľ Fakultnej nemocnice Nitra Milan Dubaj (vľavo) preberá prvé dávky vakcín na prevenciu ochorenia COVID-19, ktoré dnes dorazili na Slovensko z dopravného prostriedku do priestorov vo Fakultnej nemocnici v Nitre. Bratislava, 26. december 2020.Foto: SITA/Ministerstvo zdravotníctva SR

Prvé vakcíny proti Covid-19 sú na Slovensku, očkovať sa začne vo Fakultnej nemocnici v Nitre ešte dnes


Najefektívnejším spôsobom kontroly súčasnej pandémie nového ochorenia COVID-19 je očkovanie. Práve očkovanie predstavuje najúčinnejší spôsob prevencie pandemických ochorení vrátane COVID-19.

Očkovaním získavame:

Osobnú ochranu jednotlivca, ktorý je očkovaný.

Kolektívnu ochranu komunity/spoločnosti. K tom je potrebné preočkovať viac ako 60 – 70 % populácie v prípade COVID-19 ( tzv. kolektívna ochrana).


Pri výbere vakcíny sú rozhodujúcimi kritériami:

a. Bezpečnosť

b. Účinnosť

c. Dostupnosť

d. Cena


Vďaka spoločnému úsiliu veľkého množstva výskumných tímov sveta, sa prakticky za 65 dní po objavení koronavírusu SARS-CoV-2 podarilo izolovať antigénne súčasti vírusu, ktoré sú potrebné k vývoju a príprave očkovacej látky. Zastavenie a prevenciu šírenia nákazy v populácii a ochranu jednotlivca možno dosiahnuť pomocou očkovania, ktoré sa bude riadiť od dnes, následne v priebehu budúceho roka.

Hlavným cieľom vakcinácie proti COVID-19 je zabezpečenie ochrany obyvateľov pred ochorením a zabránenie šírenia nákazy v populácii, čo povedie k minimalizácii počtu úmrtí, minimalizácii preťaženia akútnych a intenzívnych lôžok v zdravotníckych zariadeniach, ochrane zdravotníckych pracovníkov a ochrane zložiek kritickej infraštruktúry krajiny.


Prvé dávky vakcín sú od dnes na Slovensku - zabezpečili sme bezpečné a účinné očkovacie látky, čo najrýchlejšie to bolo možné a to aj v dostatočnom množstve, aby bolo možné ich široké verejné použitie.


Ochota dať sa zaočkovať proti koronavírusu medzi Slovákmi mierne vzrástla, je v tom aj politika

Analytici v súvislosti s COVID-19 menia optiku. Nové údaje o hospitalizovaných a mŕtvych ich zaskočili

Krčméry by medzi prvými očkoval politikov

Ak si myslíš, že očkovanie spôsobuje autizmus, naletel si najslávnejšiemu mýtu o očkovaní (video)

Dali by ste sa zaočkovať proti koronavírusu? Slováci v prieskume prezradili aj svoje obavy

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie