• Dnes je: Sobota 24. februára 2024 meniny má Metej

Prokurátori ÚŠP reagujú na výroky dekana právnickej fakulty Burdu, vraj sú to len absurdné a nepodložené obvinenia

Prokurátori ÚŠP reagujú na výroky dekana právnickej fakulty Burdu, vraj sú to len absurdné a nepodložené obvinenia

Ďalej tiež poukázali na to, že úspešnosť obžalôb podaných prokurátormi v rokoch 2021-2023 bola a je na úrovni 93-94 percent.

6.12.2023 (SITA.sk) - Výroky dekana Právnickej fakulty Univerzity Komenského (PF UK) Eduarda Burdu na adresu Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) sú absurdnými a nepodloženými obvineniami. V stanovisku to konštatujú prokurátori ÚŠP.

Burda totiž v stanovisku pre vládu zverejnenom v utorok 5. decembra uviedol, že existencia ÚŠP je potenciálnym kriminogénnym faktorom, jej prokurátori majú nízku kvalitu rozhodovacej činnosti v mnohých „aj politicky exponovaných prípadoch“, existujú podozrenia z manipulácie s trestnými konaniami, a teda aj podozrenie, že „v rámci ÚŠP môže s týmto cieľom pôsobiť zločinecká skupina a to je potrebné preveriť“.

Kritika by mala byť založená na faktoch

„Nebránime sa vecnej kritike, dokonca ani od osôb, ktoré nikdy žiadnu trestnú vec nepojednávali a nikdy nevideli vyšetrovací spis. Táto kritika by však mala byť založená na faktoch," uvádza sa v stanovisku prokurátorov.

Zároveň zdôrazňujú, že žiaden súd nekonštatoval manipuláciu trestných stíhaní v dozore prokurátorov ÚŠP. „Práve naopak, tri súdy (Krajský súd v Bratislave, Najvyšší súd SR a Špecializovaný trestný súd) konštatovali, že iné štátne orgány sa pokúsili ´účelovo vyvolať zdanie nezákonného postupu orgánov činných v trestnom konaní´," uvádzajú prokurátori.

Poukázali na úspešnosť obžalôb

Ďalej tiež poukazujú na to, že úspešnosť obžalôb podaných prokurátormi v rokoch 2021-2023 bola a je na úrovni 93-94 percent.

„V stovkách väzobných rozhodnutí z ostatných troch rokov skonštatoval Najvyšší súd SR vo všetkých veciach okrem jednej, že trestné stíhanie bolo a je vedené dôvodne, vrátane trestných vecí Súmrak, Očistec, Dobytkár či Mýtnik," zdôraznili prokurátori ÚŠP.

Prokurátori zároveň konštatujú, že Právnická fakulta Univerzity Komenského je alma mater väčšiny z nich. „Preto veríme, že k týmto absurdným a nepodloženým obvineniam dekana Právnickej fakulty UK sa vyjadria aj predstavitelia akademickej obce tejto univerzity," dodali.

Vyhlásenia podpísali prokurátori Lucia Bizoňová, Alexander Bíró, Bohdan Čeľovský, Alexander Feník, Matúš Harkabus, Ján Hrivnák, Matej Izakovič, Attila Izsák, Oliver Janíček, Peter Jenčík, Vladimír Kuruc, Peter Kysel, Miroslav Ľalík, Daniel Lipšic, Ladislav Masár, Ján Mihál, Daniel Mikuláš, Peter Mikuláš, Tomáš Niňaj, Martin Nociar, Norbert Ondruška, Aurel Pardubský, Jaroslav Palkovič, Ondrej Repa, Ján Šanta, Vasil Špirko, Michal Šúrek, Martin Tamaškovič.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Sobotu 24. február 2024

horoskopy na dnes sobotu 24 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Sobotu 24. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Máte chuť aj energiu niečo tvoriť. Veľa si vás v domácnosti neužijú. Nájdete si vždy dôvod, prečo nemôžete sedieť doma. Teraz si môžete dovoliť trochu sebeckosti a myslieť na svoj prospech.

Býk 21.4. - 21.5.

Peniaze zbytočne nerozhadzujte a nešpekulujte. Môžete mať veľké straty. Opatrne s novotami. V zabehaných koľajach viete lepšie chodiť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Pri vašom spôsobe myslenia môžete ľahko naraziť na nepochopenie. Nechajte sa riadiť svojím šiestym zmyslom, ktorý vás dokáže lepšie usmerniť ako nejaká rozumová špekulácia.

Rak 22.6. - 22.7.

Neistota vás bude naďalej dráždiť. Mali by ste sa odreagovať, najlepšie v práci spojenej s fyzickou námahou. Zvýši to váš pokoj a zostanú po vás aj hmatateľné výsledky.
Všetky Horoskopy pre Sobotu 24. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie