• Dnes je: Nedeľa 25. februára 2024 meniny má Frederik(a)

Prokurátor žiada pre Kováčika 14 rokov väzenia a 200-tisícový súhrnný peňažný trest

Prokurátor žiada pre Kováčika 14 rokov väzenia a 200-tisícový súhrnný peňažný trest

Prokurátor upriamil pozornosť aj na to, že Kováčik zastával najvyššiu funkciu v boji proti organizovanému zločinu na ÚŠP.

16.11.2023 (SITA.sk) - Súhrnný nepodmienečný trest odňatia slobody na 14 rokov v zariadení s minimálnym stupňom stráženia žiada pre bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Michal Šúrek.

Uviedol to v štvrtok na pôde Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici vo svojej záverečnej reči v druhej korupčnej kauze obžalovaného a už aj odsúdeného Dušana Kováčika.

Obžalovaný z podplácania

Exprokurátor je v tejto kauze obžalovaný z prijímania úplatku spolu s Petrom K., prezývaným „Pán X“, ktorý je obžalovaný z podplácania a pojednáva sa bez jeho prítomnosti, keďže je na úteku. Pre neho prokurátor v rámci trestnej sadzby od dvoch do piatich rokov žiada trest minimálne 30 mesiacov v zariadení s minimálnym stupňom stráženia.

Dostatočným spôsobom bolo preukázané, že všetky skutky, z ktorých sú obaja obžalovaní, sa stali tak, ako je uvedené v obžalobe,“ konštatoval prokurátor s tým, že obhajoba sa počas pojednávania snažila hlavne spochybniť hlavného svedka Bernarda Slobodníka a predkladanými návrhmi vyvolať zmätok v dokazovaní.

Podľa prokurátora bol doteraz svedok Slobodník vyhodnotený ako dôveryhodný svedok.

Prokurátor Šúrek pre bývalého špeciálneho prokurátora okrem nepodmienečného trestu žiada za prevzatie úplatku v sume 50-tisíc eur aj súhrnný peňažný trest vo výške 200-tisíc eur.

Ako z talianskeho seriálu

Obhajca obžalovaného Kováčika v záverečnej reči povedal, že jediným dôkazom obžaloby je výpoveď svedka Slobodníka, pričom tento „nie je žiadnym nestranným svedkom, ale spolupracujúci svedok, ktorý vystupuje aj v mnohých ďalších trestných konaniach s vidinou dosiahnutia vlastnej beztrestnosti“.


Podľa obhajoby je Slobodníkova výpoveď o knihe s vyrezaným vnútrom, v ktorej mal byť úplatok, výmyslom jeho fantázie inšpirovaným jeho obľubou talianskeho seriálu Gomora. Pre svojho klienta žiada obhajca oslobodenie spod obžaloby, lebo nebolo dokázané, že sa stal skutok, pre ktorý bol obžalovaný.

Fotokniha ako dôkaz

Sudca ŠTS Michal Truban v štvrtok pred ukončením dokazovania rozhodoval ešte o množstve dôkazných návrhov obhajoby aj obžaloby, ktoré doteraz predložili.

Väčšinu z nich zamietol ako nedôvodné alebo nadbytočné. Listinné dôkazy, ktoré pripustil, boli na štvrtkovom hlavnom pojednávaní vykonané. Ako dôkaz bola prezentovaná aj fotokniha spolupracujúceho svedka Bernarda Slobodníka, ktorú dostal od kolegov pri odchode z Policajného zboru.


„Neviem akú relevanciu a výpovednú hodnotu majú tieto fotky kajúcnika Slobodníka, nevidím absolútne zmysel tohto dôkazu,“ uviedol obžalovaný Kováčik.

Zurian vypovedal o manipulovaní dôkazov

V kauze, ktorú ŠTS pojednáva od septembra minulého roka, už vypovedalo množstvo svedkov. Naposledy v októbri riaditeľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Ľubomír Daňko, ktorý tento prípad vyšetroval.

Predtým cez telemost vypovedali bývalý šéf operatívcov NAKA Ján Kaľavský nachádzajúci sa v Bosne a bývalý policajt NAKA Marián Kučerka, ktorý je v Sarajeve.


V júli prišiel svedčiť tiež bývalý riaditeľ NAKA Branislav Zurian, ktorý vypovedal o manipulovaní dôkazov v tomto aj v iných prípadoch, o ktorých sa dozvedel od Kaľavského.


Podľa obžaloby podnikateľ Peter K., ktorý má blízko k Slovenskej informačnej službe a momentálne je na úteku, podplatil v roku 2016 Kováčika prostredníctvom Bernarda Slobodníka sumou 50-tisíc eur. Ten mal za odmenu blokovať stíhanie v dvoch trestných veciach.

Najvyšší súd SR (NS SR) uznal 24. mája minulého roku Dušana Kováčika za vinného z toho, že prijal úplatok 50-tisíc eur za to, že Úrad špeciálnej prokuratúry v roku 2017 nepodal sťažnosť proti prepusteniu šéfa zločineckej skupiny takáčovci Ľubomíra Kudličku z väzby. Jeho vinu odvolací súd tiež uznal v prípade prečinu ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti, keď neoprávnene poskytol spisy k trestným veciam bývalému šéfovi daňových kriminalistov Ľudovítovi Makóovi. Za to mu uložil trest osem rokov väzenia a peňažný trest 100-tisíc eur. Špecializovaný trestný súd pôvodne uznal Kováčika za vinného aj zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a zneužívania právomoci verejného činiteľa. Za to mu uložil trest 14 rokov väzenia a tiež trest prepadnutia majetku. NS SR však tento verdikt zrušil, keďže predmetné skutky podľa odvolacieho senátu neboli preukázané.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 25. február 2024

horoskopy na dnes nedelu 25 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 25. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Únava vám zabráni nasadiť vyššie tempo. Stretnete niekoho, kto vám bude chcieť pomôcť, ale jeho zisk bude oveľa prevyšovať váš. Porozmýšľajte nad ponúkanou pomocou.

Býk 21.4. - 21.5.

Možno by ste chceli na poslednú chvíľu zmeniť svoje plány. Ak však neurobíte dostatočné bezpečnostné opatrenia musíte rátať s istým rizikom. V jednej záležitosti vás čaká prekvapenie.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes vás zaujme niekto svojimi zaujímavými názormi. Radi by ste sa s ním porozprávali, aby ste sa zbavili svojich pochybností. Nenechajte si nahovoriť niečo, o čom nie ste skalopevne presvedčení.

Rak 22.6. - 22.7.

Konajte cieľavedome a zodpovedne. Nenechajte sa vykoľajiť vlastnou nervozitou. V zamestnaní máte šancu zlepšiť pozíciu, len si nevšímajte pripomienky.
Všetky Horoskopy pre Nedeľu 25. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie