• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

Progresívne Slovensko chce v parlamente presadiť tri zákony, aj zavedenie platených stáží

Progresívne Slovensko chce v parlamente presadiť tri zákony, aj zavedenie platených stáží

Novela zákona o príspevku na predprimárne vzdelávanie dieťaťa má pomôcť najmä rodičom detí od troch rokov až do ich nástupu do školy.

29.4.2023 (SITA.sk) - Progresívne Slovensko (PS) súhlasí s výzvou predsedu parlamentu Borisa Kollára, aby si strany vybrali, ktoré zákony chcú na májovej schôdzi presadiť. Strana predkladá tri zákony, ktorými sú zavedenie platených stáží, príspevok na predprimárne vzdelávanie a vyčíslenie finančného dopadu poslaneckých návrhov.

Festival legislatívneho chaosu a populizmu

Ako uviedol predseda PS a podpredseda Európskeho parlamentu Michal Šimečka, rozhodnutie strán bývalej vládnej koalície nechať voľby až na september spôsobilo, že z parlamentu sa stal festival legislatívneho chaosu a populizmu. Preto sa hnutie rozhodlo obmedziť svoju legislatívnu iniciatívu na podanie troch zákonov, ktoré považujú za dôležité.

V rámci prvého navrhuje vytvorenie novej formy pracovného pomeru – dohody o študentskej stáži. Druhý návrh reformuje príspevok na predprimárne vzdelávanie a cieľom tretieho je zastaviť prekladanie nepremyslených a rozpočtovo nezodpovedných návrhov.

Autorka návrhu na zavedenie platených stáží a členka predsedníctva PS Beáta Jurík upriamuje pozornosť na to, že študovať a pripravovať sa na budúce povolanie cez neplatenú stáž si dnes veľká časť študentov nemôže dovoliť.

Dôstojný život popri štúdiu

„Za svoju prácu si zaslúžia adekvátne finančné ohodnotenie ako každá iná pracujúca osoba. Chceme mladým ľuďom umožniť aj popri štúdiu žiť dôstojný život, nie trestať ich snahu získať prax a skúsenosti v budúcom povolaní,” uviedla.

Dnes je totiž príspevok na starostlivosť čerpaný veľmi neefektívne, upozorňuje PS.

Chceme ho zadefinovať nanovo, v maximálnej výške 350 eur. Týmto spôsobom nezaťažíme verejné financie, ale pomôžeme rodičom pri riešení akútneho problému, akým je nedostatok miest v škôlkach,” vysvetlila Simona Petrík, ktorá sa v hnutí venuje tvorbe rodinných politík.

Nezodpovedný prístup k financiám

PS chce reagovať aj na súčasnú situáciu a prichádza so zmenou zákona o rokovacom poriadku. Národná rada by po novom musela vyčísliť náklady každého návrhu zákona.

Vidíme, ako nezodpovedne dnes veľká časť parlamentu pristupuje k spoločným financiám. Vďaka nášmu návrhu by bola lepšie informovaná nielen verejnosť, ale aj samotní poslanci a poslankyne. Často sa totiž stáva, že rozhodujú o zákone, pričom ani netušia, aké zásadné dopady na rozpočet má,” priblížil návrh ekonomický expert PS Štefan Kišš.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 11. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 11 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Budete tvrdo pracovať a dosiahnete pokrok v štúdiu alebo v povolaní po odbornej stránke. Financie však nezískate. Vo výhľade sú i ďalšie sporné udalosti.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak sa ráno objavia pochybnosti, celý deň bude úspešný. Dnes musíte postupovať opatrne. Nedovoľte, aby niekto odhalil vaše plány. Mohol by to zneužiť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete musieť nechať všetky menej dôležité veci bokom. Budete mať čo robiť, aby ste stihli všetko to, čo ste začali a čo musíte neodkladne dokončiť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak prejavíte príliš veľa ochoty v jednej veci, dopadnete nedobre. Môže sa vám stať, že veci, ku ktorým ste pristupovali dobrovoľne, sa zmenia na povinnosť.Všetky Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie