• Dnes je: Streda 28. februára 2024 meniny má Zlatica

Progresívci sú pohoršení, akým spôsobom pristupuje koalícia k legislatívnemu procesu a právam poslancov (video)

Progresívci sú pohoršení, akým spôsobom pristupuje koalícia k legislatívnemu procesu a právam poslancov (video)

Zažili aj novú praktiku, a to takú, že po schválení programu nenechávajú dostatok času na rozpravu.

8.12.2023 (SITA.sk) - Hnutie Progresívne Slovensko (PS) je pohoršené, akým spôsobom vládna koalícia pristupuje k legislatívnemu procesu a právam poslancom. Uviedla to poslankyňa Lucia Plaváková (PS) v reakcii na dnešné zasadnutie ústavnoprávneho výboru, na ktorom opozičným poslancom nebolo umožnené vystúpiť v rozprave a klásť otázky.

Skrátené legislatívne konania

„Nielenže sme tu svedkami predkladania skrátených legislatívnych konaní. Vláda predložila 80 percent svojich návrhov doposiaľ v skrátenom legislatívnom konaní, čo je alarmujúce a porušujúce princípy legislatívneho procesu, Poslancom je aj znemožňované riadne vykonávať svoje úlohy vrámci výborov a svojich povinností, ktoré v parlamente máme," vyhlásila poslankyňa s tým, že koalícia to robí rôznymi praktikami ako napríklad znefunkčňovaním výborov.

„Náš ústavný výbor nebol niekoľkokrát uznášaniaschopný, pretože keď potrebovali, aby sme nemohli mať slovo a nemohli sa pýtať, tak jednoducho zabezpečili, aby výbor nebol uznášania schopný, a keď už uznášaniaschopný bol, tak neodhlasovali program výboru," vysvetlila Plaváková.

Dodala, že včera a v piatok zažili novú praktiku, a to takú, že po schválení programu nenechávajú dostatok času na rozpravu, čím znemožňujú niektorým poslancom zapojiť sa do diskusie a klásť otázky ministrom. V tomto prípade išlo o ministra spravodlivosti Borisa Suska (Smer-SD).

Števulovej neumožnili položiť otázku

Poslanci, ktorých nepustili k slovu, sa chceli vyjadriť k dôležitým právnym normám, ktoré vláda predložila v skrátenom legislatívnom konaní, a to zrušenie Úradu Špeciálnej prokuratúry a obmedzenie ochrany oznamovateľov. Poslankyňa Zuzana Števulová (PS) dodala, že sa tiež chcela pridať k výboru, vystúpiť v rozprave a pýtať sa.

„Nebolo mi umožnené vystúpiť v rozprave ani položiť žiadnu otázku, čo považujem za škandalózne a priamo na mieste som to namietala," uviedla Števulová a dodala, že aj poslanci, ktorí nie sú členom výboru, majú právo poskytnúť stanovisko a vystúpiť v rozprave, či pýtať sa otázky. Števulová vyhlásila, že za takýchto podmienok nemajú poslanci možnosť vykonávať svoje ústavné právo a mandát.

Grilovanie ministrov na výboroch

„To, čo máme ako poslanci opozície robiť, je takzvane grilovať ministrov na výboroch. Keď expresne rýchlo predložia tak rozsiahly materiál s tak rozsiahlymi zmenami, a my máme hlasovať o tom, či materiál pustíme do skráteného legislatívneho konania, tak musíme o ňom aj niečo vedieť. To sa dá jedine tak, že nám minister odpovie na naše otázky. Na výboroch nám ale nebolo umožnené klásť otázky," vysvetlila Števulová s tým, že vláda porušuje ich ústavné práva, na čom sa môžu zakladať dôvody na to, aby sa poslanci obrátili na ústavný súd.

„Predseda parlamentu Peter Pellegrini aj v kampani aj počas ustanovujúcej schôdze mal prejav o tom, ako sa bude meniť politická kultúra, ako sa zlepší a aj toto dnešné zasadnutie výboru je dôkazom, že to boli zase iba reči, ktoré nemajú nič spoločné s realitou," vyhlásil poslanec Branislav Vančo (PS) a uzavrel s tým, že si na to nebudú zvykať a proti porušovaniu ústavných práv poslancov budú bojovať.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Prokurátor vydal pokyn na opätovné obvinenie piatich zo siedmich osôb v kauze Gorila

prokurator vydal pokyn na opatovne obvinenie piatich zo siedmich osob v kauze gorila

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Alexander Feník vydal pokyn na opätovné obvinenie piatich zo siedmich osôb, ktorým bolo v kauze Gorila zrušené obvinenie. Uviedol to na utorkovom brífingu na pôde ÚŠP v Pezinku. „Ja som sa stotožnil s väčšinou tých podozrení," povedal.

Dôvod na zrušenie obvinenia siedmim osobám bol podľa neho čisto formálno-procesný. Doplnil, že je potrebné, aby podozrenia voči osobám boli preverené procesne čistým spôsobom. Pokiaľ ide o dve osoby, ktorým by obvinenie nemalo byť vznesené, Feník konštatuje nedostatočný dôkazný stav. „V prípade týchto osôb sa jednalo o podozrenie na porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku," uviedol prokurátor.

Dôvod na zrušenie obvinení

Dôvodom na zrušenie obvinení podľa Feníka konkrétne bolo, že vyšetrovateľka prípadu Martina Babacsová v období rokov 2018 až 2022 pôsobila ako obecná poslankyňa, pričom za výkon funkcie poberala odmenu. V takomto prípade sa jej však podľa prokurátora zo zákona prerušuje výkon funkcie.

Viaceré úkony v rámci vyšetrovania tak budú musieť byť zopakované. Podľa neho však ide v tomto prípade o „relatívne v normálnom čase ukončené vyšetrovanie", pričom by mohlo byť ukončené do roku alebo roku a pol.

Dve rozhodnutia o sťažnostiach

V trestnej veci vyšetrovanej špecializovaným tímom Gorila dozorujúci prokurátor v uplynulých dňoch vydal dve rozhodnutia o sťažnostiach proti vzneseným obvineniam, pričom dve sťažnosti obvinených, týkajúcich sa uznesení o vznesení obvinenia z apríla 2023, zamietol ako nedôvodné, a na podklade ďalších siedmich sťažností napadnuté uznesenie o vznesení obvinenia z novembra 2022 zrušil a vec vrátil na nové konanie a rozhodnutie vyšetrovateľovi Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Informovala o tom v pondelok 19. februára hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Zuzana Drobová.

Zároveň dozorujúci prokurátor vo vzťahu k podozrivým konaniam, ktoré boli predmetom zrušeného uznesenia, vydal pokyn na ďalší procesný postup za účelom odstránenia nedostatkov formálno-procesného charakteru, pre ktoré dospel k záveru o potrebe zrušenia rozhodnutia vyšetrovateľky,“ uviedla Drobová.

Opätovné vznesenie obvinenia

K zrušeniu jedného z uznesení vyšetrovateľky došlo podľa nej v záujme zamedzenia pochybnosti o procesnej čistote postupu a stavu pri vydaní uznesenia.

Súčasne uložený pokyn smeruje k opätovnému vzneseniu obvinenia (ak tomu nebude brániť zmena v úprave premlčacích dôb v prípade nadobudnutia platnosti a účinnosti aktuálne prejednávanej novely Trestného zákona) proti tým podozrivým, u ktorých to opodstatňuje doposiaľ nazhromaždený dôkazný materiál, za súčasného odstránenia aj menej podstatných nedostatkov formulácie skutkového stavu a cizelácie právnej kvalifikácie,“ vysvetlila hovorkyňa.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) obvinila ešte v novembri 2022 finančníka Jaroslava Haščáka, bývalého ministra hospodárska Jirka Malchárka, bývalú predsedníčku výkonného výboru Fondu národného majetku SR Annu Bubeníkovú a ďalšie osoby zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Haščák čelil tiež obvineniu pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Celkovo vo veci obvinili sedem osôb.

Jirko Malchárek a Anna Bubeníková boli okrem založenia zločineckej skupiny stíhaní aj pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Ďalším obvineným bol bývalý člen výkonného výboru Fondu národného majetku Jozef Jurica. Ten bol tiež obvinený zo založenia zločineckej skupiny, pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Medzi obvinenými figuruje bývalý podpredseda výkonného výboru štátneho Fondu národného majetku z čias vlády SDKÚ Peter Huňor. NAKA ho stíhala okrem založenia zločineckej skupiny aj pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. Obvinení boli aj Vladimír Rigász a Stanislav Reguli pre obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.


Počasie