• Dnes je: Nedeľa 25. februára 2024 meniny má Frederik(a)

Prijatie vyrovnaného hospodárenia štátu je pre členov tripartity neprijateľné, od novej vlády očakávajú úpravu podľa priorít

Prijatie vyrovnaného hospodárenia štátu je pre členov tripartity neprijateľné, od novej vlády očakávajú úpravu podľa priorít

Zasadnutie Hospodárskej a sociálnej rady SR (tripartita).

Prijatie aktuálneho návrhu rozpočtu s vyrovnaným hospodárením je pre členov Hospodárskej a sociálnej rady SR neprijateľné. Materiál rezortu financií neobsahuje detaily očakávaných výdavkov jednotlivých ministerstiev.

Vyrovnaný rozpočet

Samotná vláda však vníma predloženie tohto návrhu vyrovnaného rozpočtu výlučne ako splnenie si zákonnej povinnosti a odporúča jeho stiahnutie novou vládou.

Ako uviedla Asociácia priemyselných zväzov a dopravy, prijatie vyrovnaného rozpočtu by poškodilo ekonomiku. Znamenalo by to aj destabilizáciu bežných verejných inštitúcií, ako sú napríklad súdy, okresné úrady, či ministerstvá.

Prišli by aj žaloby a sankcie voči Slovensku pre neplnenie si zákonných povinností. Ohrozená by bola aj kritická infraštruktúra a nastala by celková destabilizácia štátu.

Nerealizovateľné predpoklady

„Preto tento návrh vnímame len ako splnenie si zákonnej povinnosti, nie ako návrh, o ktorého prijatí treba rokovať,“ uviedla asociácia priemyselných zväzov. Obdobne sa vyjadrili aj ostatné organizácie v rámci tripartity.


Ako ďalej informovala Republiková únia zamestnávateľov, vyrovnaný rozpočet ministerstvo financií postavilo na nerealizovateľných predpokladoch.

„Namiesto plošného zníženia výdavkov ministerstvo navrhlo prepustenie 100-tisíc ľudí z verejnej správy a 30-percentné škrty v spotrebe a investíciách verejnej správy. Výsledkom poklesu týchto verejných výdavkov je pokles HDP o 6,4 % a pokles daňových príjmov o 7 %,“ uvádza únia zamestnávateľov. Tento spôsob prepočtu dopadov kritizuje aj Rada pre rozpočtovú zodpovednosť.

Úradnícka vláda


Aj v Asociácii zamestnávateľských zväzov a združení SR sú si vedomí, že návrh rozpočtu predkladá úradnícka vláda a môžu tak očakávať, že prídu úpravy podľa priorít novovytvorenej vlády.

„V každom prípade považujeme za nevyhnutné konštatovať, že v rozpočte musí byť zohľadnená okrem iných aj oblasť zdravotníctva, ktoré je dlhodobo podfinancované,“ informuje asociácia zamestnávateľských zväzov. Rozpočet musí byť podľa nich štruktúrovaný tak, aby sa práve táto oblasť v rozpočte výrazne posilnila.


Konfederácia odborových zväzov očakáva, že reálny rozpočet verejnej správy bude, aj napriek nevyhnutnosti konsolidovať verejné financie, nastavený na postupnú konsolidáciu. Tá podľa ich vyjadrení nespôsobí negatívne sociálne dopady, najmä na zamestnancov verejnej správy.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 25. február 2024

horoskopy na dnes nedelu 25 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 25. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Únava vám zabráni nasadiť vyššie tempo. Stretnete niekoho, kto vám bude chcieť pomôcť, ale jeho zisk bude oveľa prevyšovať váš. Porozmýšľajte nad ponúkanou pomocou.

Býk 21.4. - 21.5.

Možno by ste chceli na poslednú chvíľu zmeniť svoje plány. Ak však neurobíte dostatočné bezpečnostné opatrenia musíte rátať s istým rizikom. V jednej záležitosti vás čaká prekvapenie.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes vás zaujme niekto svojimi zaujímavými názormi. Radi by ste sa s ním porozprávali, aby ste sa zbavili svojich pochybností. Nenechajte si nahovoriť niečo, o čom nie ste skalopevne presvedčení.

Rak 22.6. - 22.7.

Konajte cieľavedome a zodpovedne. Nenechajte sa vykoľajiť vlastnou nervozitou. V zamestnaní máte šancu zlepšiť pozíciu, len si nevšímajte pripomienky.
Všetky Horoskopy pre Nedeľu 25. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie