• Dnes je: Štvrtok 30. novembra 2023 meniny má Ondrej, Andrej

Príchod wagnerovcov do Bieloruska vyvoláva obavy, litovský prezident ich prítomnosť považuje za hrozbu

Príchod wagnerovcov do Bieloruska vyvoláva obavy, litovský prezident ich prítomnosť považuje za hrozbu

Príchod ruských žoldnierov do Bieloruska po ich krátkej júnovej vzbure vyvoláva obavy nielen v Lotyšsku, ale aj v Poľsku a Litve.

2.8.2023 (SITA.sk) - Bezpečnostné riziká na lotyšskom území v bezprostrednej blízkosti hraníc s Bieloruskom sa s príchodom ruskej žoldnierskej Wagnerovej skupiny zvýšili.

Výcvik špeciálnej pracovnej skupiny

Povedal to šéf lotyšskej pohraničnej stráže Guntis Pujats s tým, že už pred príchodom wagnerovcov do Bieloruska boli riziká v pohraničí vysoké, keďže Minsk začal používať migrantov ako nástroj „hybridnej vojny“. Lotyšskí pohraničníci preto začali výcvik špeciálnej pracovnej skupiny.

Príchod ruských žoldnierov do Bieloruska po ich krátkej júnovej vzbure vyvoláva obavy nielen v Lotyšsku, ale aj v Poľsku a Litve.

Narušený poľský vzdušný priestor

Litovský prezident Gitanas Naus?da v pondelok povedal, že pre Wagnerovu skupinu by mohlo byť lákavé využiť ich prítomnosť pri hraniciach na rôzne provokácie a myslí si, že hrozba, ktorú predstavujú je vážna.


Poľský premiér Mateusz Morawiecki zas cez víkend varoval, že sa zhruba 100 wagnerovcov presunulo bližšie k Poľsku.

Napätie tiež môže zhoršiť utorkový incident, pri ktorom dva bieloruské vrtuľníky narušili poľský vzdušný priestor.


Poľské ministerstvo obrany incident nahlásilo Organizácii Severoatlantickej zmluvy (NATO), ktorá v stredu uviedla, že sleduje situáciu.

Hrozba v podobe wagnerovcov

V krajinách, ktoré sú členmi NATO aj Európskej únie, sa však ozývajú aj hlasy vyzývajúce vlády, aby nepreceňovali schopnosti žoldnierskej skupiny.


Predseda výboru pre národnú bezpečnosť a obranu v litovskom parlamente Laurynas Kasči?nas povedal, že wagnerovci v Bielorusku s ich bojovou silou v súčasnosti nepredstavujú konvenčnú vojenskú hrozbu a či budú veľkou hrozbou v budúcnosti, sa uvidí podľa toho, ako ich vyzbroja a aké budú mať rozkazy.


V Poľsku zase kritici vlády tvrdia, že využíva hrozbu v podobe wagnerovcov na podnietenie strachu a na to, aby sa pred voľbami prezentovala ako prísna v oblasti bezpečnosti.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 29. november 2023

horoskopy na dnes stredu 29 november 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 29. november 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Čaká vás deň vhodný na nákupy. Máte šancu stretnúť priateľa, s ktorým môžete stráviť príjemné popoludnie. Pozor, zdravotne nie ste v najlepšej kondícii.

Býk 21.4. - 21.5.

Doterajšie úlohy sa vám zdajú priľahké? Práve rutina sa stane prekážkou v dosiahnutí určitého cieľa. Nejaký čas vám potrvá, kým nájdete originálny postup.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Máte výbornú náladu? Niektorým ľuďom sa to nebude páčiť, budú vás chcieť znechutiť. Riaďte sa vlastným rozumom. Dávajte si pozor na nočné zážitky.

Rak 22.6. - 22.7.

Už dnes úplne zabudnete na prácu a najbližším pripravíte atraktívny program. Počítajte s prejavmi vďačnosti. Milovaná osoba vás príjemne prekvapí.Všetky Horoskopy pre Stredu 29. november 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie