• Dnes je: Pondelok 15. apríla 2024 meniny má Fedor

Prešov zabojuje o titul Európske mesto športu 2025

Prešov zabojuje o titul Európske mesto športu 2025

Čestný titul medzinárodného významu udeľuje nezisková organizácia ACES Europe, založená v roku 1999, sídliaca v Bruseli a uznaná Európskou komisiou.

24.2.2024 (SITA.sk) - Mesto Prešov sa bude uchádzať o zisk titulu Európske mesto športu 2025. Návrh kandidatúry Prešova na tento titul schválili na svojom tohtotýždňovom zasadnutí prešovskí mestskí poslanci.

Čestný titul medzinárodného významu udeľuje nezisková organizácia ACES Europe, založená v roku 1999, sídliaca v Bruseli a uznaná Európskou komisiou.

Prešov má hostiť majstrovstvá Európy vo futbale hráčov do 21 rokov

Ako informoval hovorca mesta Prešov Michal Hudák, práve rok 2025 považuje radnica za ideálny čas na kandidatúru, pretože počas neho má mesto hostiť majstrovstvá Európy vo futbale hráčov do 21 rokov.

Zápasy by sa mali odohrávať na novom štadióne Futbal Tatran Aréna, ktorý predstavuje najväčšiu investíciu do športoviska v histórii Prešova.

„Kandidatúra na tento titul nám umožní poukázať na výsledky, ktoré naše mesto v oblasti športu za posledné roky dosiahlo a pomôže nám ich odprezentovať nielen domácej, ale aj európskej verejnosti," zdôvodnil kandidatúru primátor mesta Prešov František Oľha.

Pozitívny rozvoj športu

Podľa primátora má byť kandidatúra zároveň hnacím motorom príprav ďalšej stratégie rozvoja športu.

„Budeme analyzovať doterajší vývoj športovej oblasti v meste, ale najmä stanovíme nové vízie a smer, akým sa chceme v tejto sfére posúvať. Sme nesmierne hrdí na to, ako sa v posledných rokoch rozvíja športová infraštruktúra v našom meste. Verím, že v tejto kandidatúre budeme úspešní, pretože mesto Prešov má všetky predpoklady na to, aby takýto titul získalo," dodal Oľha.

Po získaní titulu bude mať mesto finančnú výhodu

Titul EMŠ sa udeľuje mestám vo viacerých kategóriách rozdelených podľa počtu obyvateľov. Mesto Prešov je v kategórii miest s počtom od 50 000 do 499 999 obyvateľov.

„O tom, či samospráva takýto titul získa rozhoduje organizácia ACES Europe na základe bodovacieho systému, v ktorom zohľadňuje viaceré aspekty. Dôležité je napríklad aj to, ako dané mesto šport financuje, akú má športovú infraštruktúru a aký je jeho celkový prístup v tejto oblasti," vysvetlil Hudák.

S titulom EMŠ získava mesto okrem medzinárodného uznania a zapojenia do najväčšej európskej siete miest, ktoré sa venujú športu, aj určitú výhodu pri získavaní dotácií a grantov na projekty v meste od národných aj európskych inštitúcií.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Hokejisti Nitry postúpili do finále Tipos extraligy, Michalovčania získali bronzové medaily (video)

hokejisti nitry postupili do finale tipos extraligy michalovcania ziskali bronzove medaily video

14.4.2024 (SITA.sk) - Nitrianska hokejová rozprávka bude mať aj finálové pokračovanie.

Až ôsmy tím po základnej časti extraligy vyradil v play-off už tretieho súpera (v predkole Trenčín, vo štvrťfinále Poprad a v semifinále Michalovce) a zahrá si vo finále proti jednému z dvojice Košice - Spišská Nová Ves.

Chcú vyhrať titul

Po bezgólovej prvej tretine vypredané tribúny pod Zoborom v tej druhej rozjasali zámorskí hráči Robert Jackson a Patrick Newell. Michalovce nezlomilo toto dvojgólové manko a v tretej tretine lotyšský líder tímu Kaspars Daugavinš znížil na 1:2. Keď v 56. min Jackson pridal svoj druhý a celkovo tretí gól Nitry, zdalo sa, že o prvom finalistovi je rozhodnuté.

Hostia zo Zemplína však ešte raz zabojovali a do konca riadneho hracieho času Maxwell Newton a Kristofers Bindulis vyrovnali na 3:3. Z predĺženia uplynulo sedem a pol minúty, keď domáci útočník Sebastián Čederle pohotovou strelou po prihrávke Jakuba Lacku stanovil postupovú definitívu pre Nitru.

„Chcel by som priniesť ešte jeden titul do Nitry a teraz sme k nemu blízko. Ktovie, či sa to ešte niekedy v mojej kariére zopakuje. Preto pôjdem do toho naplno a chcem vyhrať titul. Máme sebavedomie, veríme si, že môže zdolať hocikoho a to je dôležité. Dúfam, že nám to vydrží aj vo finále. Dáme do toho všetko," zhodnotil 43-ročný nitriansky kapitán Branislav Mezei vo videu na fejsbukovom profile klubu.

Bronzové Michalovce

Hokejisti HK Nitra sa zatiaľ naposledy predstavili vo finále pred dvoma rokmi, keď nestačili na Slovan Bratislava 2:4 na zápasy. Dosiaľ jediný titul získali v sezóne 2015/2016. Michalovce majú po sobotňajšej prehry koniec sezóny a zároveň istotu zisku bronzových medailí bez ohľadu na výsledok série Košíc so Spišskou Novou Vsou.

Po základnej časti figurovali v tabuľke vyššie ako Spišiaci aj Košičania. Pre Michalovce je to druhý bronz v extraligovej histórii. Prvý získali v sezóne 2020/201 rovnako pod vedením súčasného fínskeho trénera Tomeka Valtonena.


Počasie