• Dnes je: Nedeľa 10. decembra 2023 meniny má Radúz

Pozor na kliešte, na Slovensku bol vlani najvyšší počet prípadov kliešťovej encefalitídy za posledných 60 rokov

Pozor na kliešte, na Slovensku bol vlani najvyšší počet prípadov kliešťovej encefalitídy za posledných 60 rokov

Pred kliešťovou encefalitídou chráni očkovanie.

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) zaznamenal v minulom roku najvyšší výskyt prípadov kliešťovej encefalitídy na Slovensku za posledných 60 rokov.

Počet prípadov presiahol 200, pričom naposledy bolo viac prípadov v roku 1960.

Rastúci trend počtu prípadov kliešťovej encefalitídy súvisí pravdepodobne s klimatickými zmenami. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa ÚVZ Daša Račková.

V dvoch krajoch je chorobnosť najvyššia

V minulosti dlhodobo vykazovali najvyššiu chorobnosť na kliešťovú encefalitídu oblasť Považia a Trenčiansky kraj. Od roku 2015 je najvyššia chorobnosť na kliešťovú encefalitídu v Banskobystrickom a Žilinskom kraji. V minulom roku oba kraje pokryli dve tretiny celkového počtu prípadov.

„Ide o akútne infekčné vírusové ochorenie, ktoré postihuje centrálnu nervovú sústavu. Nákaza u človeka nastáva dva až tri týždne po zaklieštení infikovaného kliešťa alebo po konzumácii nepasterizovaného mlieka alebo mliečnych výrobkov z infikovaného zvieraťa. Ochorenie môže v rizikových prípadoch skončiť úmrtím,“ upozornila Jana Kerlik z odboru epidemiológie regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.

Ochráni vás očkovanie

Pred kliešťovou encefalitídou chráni očkovanie. Zdravotné poisťovne ponúkajú na toto očkovanie príspevok. Očkovanie má vysokú účinnosť a je vhodné vo veku od jedného roka pre všetkých, ktorí žijú v oblastiach, kde sa toto ochorenie vyskytuje, navštevujú krajiny s endemickým výskytom tohto ochorenia alebo trávia veľa času v prírode.

Kliešťová encefalitída sa takisto môže týkať ľudí, ktorí konzumujú nepasterizované mlieko či mliečne výrobky.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Sobotu 9. december 2023

horoskopy na dnes sobotu 9 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Sobotu 9. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Planéty nepriaznivo ovplyvňujú vašu pracovnú aktivitu. Neplánujte si toho veľa. Objavia sa udalosti, ktoré nemôžete ovplyvniť. Môžu sa obrátiť proti vám.

Býk 21.4. - 21.5.

Situácia nie je taká jednoznačná, ako si myslíte. Nemali by ste robiť závery dovtedy, kým nezískate presné informácie. Stačí málo a z priateľov si môžete narobiť nepriateľov.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Vaša energia vám dodá chuť do práce a života. Stačí viac iniciatívy a určite zlepšíte vašu terajšiu situáciu. Snažte sa vyhnúť zbytočným stresom.

Rak 22.6. - 22.7.

Prvotný neúspech pri rozbiehaní dôležitých aktivít nič neznamená. Vyskúšajte všetky riešenia. Ak nepoľavíte, už čoskoro zaznamenáte prvé úspechy.Všetky Horoskopy pre Sobotu 9. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie