• Dnes je: Streda 06. decembra 2023 meniny má Mikuláš

Potrebujeme váš kriminálny talent, niektorí sa však vrátia „v zinkových rakvách“, vravel Prigožin pri verbovaní väzňov

Potrebujeme váš kriminálny talent, niektorí sa však vrátia „v zinkových rakvách“, vravel Prigožin pri verbovaní väzňov

Prigožin tvrdí, že v priebehu roka Wagnerova skupina naverbovala do boja 49-tisíc väzňov a len 32-tisíc sa ich vrátilo.

10.8.2023 (SITA.sk) - Mecenáš žoldnierskej Wagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin počas verbovania odsúdených v ruských väzniciach vyhlasoval, že preferuje viacnásobných vrahov a páchateľov, ktorí zbili štátneho úradníka alebo policajta. Referuje o tom spravodajský web BBC, ktorý poukázal na uniknuté video na Telegrame.

Návrat „v zinkových rakvách“

Potrebujeme váš kriminálny talent,“ povedal Prigožin smerom k odsúdeným, pričom ich upozornil, že desať až 15 percent z nich sa z Ukrajiny vráti „v zinkových rakvách“.

Sľúbil však, že tí, ktorí prežijú šesť mesiacov v prvej línii, môžu odísť domov s bonusom 100-tisíc rubľov (približne 900 eur) a, čo je najdôležitejšie, s odpustením trestu.

Ruský vodca Vladimir Putin v júni tohto roka po prvý raz verejne potvrdil, že podpísal prezidentskú milosť pre väzňov, ktorí sa vrátili z vojny na Ukrajine.

Páchatelia ako vojnoví hrdinovia

To je oveľa nižší podiel, ako pôvodne sľúbil. Nezávislí analytici sa však domnievajú, že skutočný počet preživších je ešte nižší, približne 20-tisíc.

Na videu z januára, v ktorom víta bývalých odsúdených doma, Prigožin hovorí: „Boli ste páchatelia, ako sa hovorí, ale teraz ste vojnoví hrdinovia!“

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ukrajinské vzdušné sily neďaleko Hadieho ostrova zostrelili ruský bombardér Su-24M

ukrajinske vzdusne sily nedaleko hadieho ostrova zostrelili rusky bombarder su 24m

6.12.2023 (SITA.sk) - Ukrajinské vzdušné sily zničili neďaleko Hadieho ostrova v Čiernom mori ruský bombardér Su-24M.

Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie veliteľa vzdušných síl Mykolu Oleščuka na Telegrame, udialo sa tak vo chvíľach, keď sa ruské lietadlo pokúšalo uskutočniť raketový a bombový útok v južnej časti Odeskej oblasti.

„Už veky sme nemali žiadne zostrelené ruské lietadlo Su. Som rád, že vás môžem informovať o zničení ruského bombardéra Su-24M pri Haďom ostrove, ktorý pokúšal spustiť raketový a bombový útok na južnú časť Odeskej oblasti,“ vyhlásil Oleščuk.

Ukrajinci strácajú dôveru v prezidenta Zelenského. Platí za chyby, ktoré urobil, vyhlásil Kličko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „platí za chyby, ktoré urobil", a ukrajinský ľud sa čuduje, prečo nebola krajina lepšie pripravená na vojnu.

Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil

Ako referuje web news.sky.com, v rozhovoroch pre rôzne zahraničné médiá to povedal kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Niekdajší boxerský šampión sa domnieva, že Ukrajinci strácajú dôveru v to, ako Zelenskyj zvláda krízu. „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení, prečo Zelenskyj až do konca popieral, že k tomu dôjde," povedal Kličko.

„Ľudia vidia, kto je efektívny a kto nie. A bolo a stále je veľa očakávaní. Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil."

Ukrajinský prezident má autoritárske sklony

Na otázku, akých chýb sa Zelenskyj dopustil, Kličko odpovedal: „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení. Alebo prečo bolo možné, že Rusi dokázali tak rýchlo dosiahnuť Kyjev. Bolo príliš veľa informácií, ktoré nezodpovedali skutočnosti. Ale napriek tomu má dnes prezident dôležitú funkciu a my ho musíme podporovať až do konca vojny. Na konci tejto vojny však každý politik zaplatí za svoje úspechy alebo neúspechy."

Kličko tiež tvrdil, že ukrajinský líder má autoritárske sklony. V samostatnom rozhovore pre nemecký magazín Der Spiegel povedal: „V určitom okamihu sa už nebudeme líšiť od Ruska, kde všetko závisí od rozmaru jedného človeka." Tieto komentáre prichádzajú v čase, keď Ukrajina pokračuje vo svojej protiofenzíve, ktorá dosiahla čiastočné úspechy, ale nepostupuje takou rýchlosťou, ako dúfali jej predstavitelia, obyvatelia či spojenci.


Počasie