Tento hmatový systém vynašiel Louis Braille ako 15-ročný.
Po siedmy raz si pripomíname Svetový deň Braillovho písma, základný nástroj gramotnosti a nezávislosti
4.1.2025 (SITA.sk) - V sobotu si po siedmy raz pripomíname Svetový deň Braillovho písma. Ako uviedla Slovenská knižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči (SKN) tento deň vyhlásila Organizácia spojených národov.
Základný nástroj gramotnosti
V deň narodenia Luisa Brailla pripomína po celom svete dôležitosť a význam písma pre nevidiacich a slabozrakých ľudí.
„Od roku 2019 je 4. január oslavou významu a vplyvu Braillovho písma v živote nevidiacich a slabozrakých ľudí. Brail je revolučným systémom čítania a písania, ktorý už dve storočia posilňuje postavenie nevidiacich a slabozrakých ľudí,“ uvádza SKN.
Pripomenula tiež, že tento hmatový systém vynašiel Louis Braille ako 15-ročný a ide o základný nástroj gramotnosti, nezávislosti i sociálneho začlenenia.
Zlepšenie prístupu ku zdrojom
Knižnica doplnila, že od svojho oficiálneho uznania v roku 2019 je Svetový deň Braillovho písma aj výzvou na zlepšenie prístupu k zdrojom, technológiám a vzdelávaniu v písme pre nevidiacich a slabozrakých.
„Je to brána k nezávislosti a spojeniu. Umožňuje deťom učiť sa, dospelým sebavedomo sa pohybovať v prostredí a komunitám prijímať inkluzívnosť,“ vyzdvihla význam Braillovho písma prezidentka Svetovej únie nevidiacich Martine Abel-Williamson.
„Vo Svetový deň Braillovho písma oslavujeme jeho vplyv a obnovujeme svoj záväzok zabezpečiť, aby mal každý nevidiaci alebo slabozraký človek prístup k tomuto neoceniteľnému zdroju informácií,“ dodala.
Kľúč ku vzdelaniu
SKN uvádza, že ako slovenská autorita pre Braillovo písmo sa stotožňuje so stanoviskom Svetovej únie nevidiacich, ktorá označila brail za kľúč ku vzdelaniu a gramotnosti. Knižnica ale tiež zdôraznila, že zveľaďovanie brailu presahuje rámec gramotnosti.
„Aj na Slovensku pociťujeme kritickú potrebu inkluzívneho dizajnu v zastavanom prostredí a mestách. Prístupné mestské priestory, dopravné systémy a verejné zariadenia sú nevyhnutné na to, aby sa nevidiaci a slabozrakí ľudia mohli plne zapojiť do spoločnosti,“ konštatuje.
Realizácia základných práv
Dodáva, že Svetová únia nevidiacich zdôraznila potrebu sprístupniť tieto priestory, čím sa podporuje realizácia základných práv, medzi nimi slobody pohybu a prístupu k vzdelávaniu, zamestnaniu či kultúrnym aktivitám.
„Aj v tomto významnom roku 200. výročia vzniku Braillovho písma budeme s úctou tlmočiť odkaz Louisa Brailla zviditeľňovaním písma pre nevidiacich,“ avizuje SKN, Braillovo písmo má podľa nej svoje nezastupiteľné miesto aj v 21. storočí.
„Jeho prítomnosťou v materiáloch, vo fyzickom aj v digitálnom prostredí zabezpečí plnohodnotné využívanie všetkých zmyslov na prijímanie informácií,“ dopĺňa knižnica, vyjadrujúc presvedčenie, že toto písmo je pilierom vzdelávania aj uplatnenia nevidiacich a slabozrakých v spoločnosti.
Najčítanejšia najnovšia správa
Zelenskyj poskytol trojhodinový rozhovor. Hovoril o mieri, Trumpovi, Putinovi, sankciách či bezpečnostných zárukách
6.1.2025 (SITA.sk) - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poskytol trojhodinový rozhovor americkému podcasterovi Lexovi Friedmanovi, ktorého rodina pochádza z Ukrajiny a v nedávnej minulosti spovedal tiež Donalda Trumpa či Elona Muska. Zelenskyj, ktorý záznam rozhovoru zverejnil na svojom telegramovom konte, okomentoval ukrajinskú víziu spravodlivého mieru, dôvody ruskej agresie a pripravenosť spolupracovať s administratívou novozvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa.
O ruskom jazyku
Friedman v úvode rozhovoru ponúkol Zelenskému, aby hovoril po rusky, no ukrajinský prezident túto požiadavku odmietol, pretože v deň ich stretnutia „ľudia, ktorí hovoria po rusky“ zaútočili na Ukrajinu 73 raketami a vypustili viac ako sto bezpilotných lietadiel. Poznamenal, že nechce „dať priepustku“ na to, aby Putin znova vyhlásil, že Ukrajina a Rusko sú „jeden národ hovoriaci jedným jazykom“. Zelenskyj podotkol, že predtým sa snažil osloviť Rusov v ruštine, ale tí „hovoria akurát jazykom zbraní“.
„Nula. Sú nemí. Nepočujú, nepočuli a niektorí sa boja a niektorí zasa niečo iné. Dôvody sú rôzne. Keďže títo ľudia sú hluchí a začali okupáciu, vraj na ochranu ruského jazyka, úprimne nimi opovrhujem,“ povedal Zelenskyj. Zároveň poprel, že ruský jazyk je na Ukrajine zakázaný. V krajine sú rusky hovoriaci ľudia, ale neúcta je len „k ruštine kvôli Rusom“. Ruská armáda podľa neho zabila mnoho rusky hovoriacich ľudí a „zničila ich domovy a ich životy“.
Lukašenko
Zelenskyj uviedol, že bieloruský prezident Alexander Lukašenko, ktorého mnohé krajiny neuznávajú, sa v prvých dňoch rozsiahlej invázie ospravedlnil za spoluúčasť Bieloruska na vojne proti Ukrajine. Povedal, že nemôže za to, že rakety sú odpaľované z územia jeho krajiny.
„Rakety boli odpálené z môjho územia (Bielorusko, pozn.) a Putin ich odpálil. Ver mi, Voloďa, to nie som ja... Neovládam to, sú to len rakety, je to Putin," citoval Zelenskyj slová Lukašenka. Zelenskyj vravel, že povedal Lukašenkovi, že je „rovnaký vrah“. Bieloruský vodca bol zároveň presvedčený, že „s Rusmi je nemožné bojovať“. Podľa Zelenského tiež Lukašenko nepochopiteľne ponúkol Ukrajine, aby zaútočila na bieloruskú ropnú rafinériu v Mozyre.
Trumpova inaugurácia
Zelenskyj pripomenul Trumpovo volebné víťazstvo a vyjadril želanie zúčastniť sa na inaugurácii novozvoleného amerického prezidenta, ktorá sa uskutoční 20. januára. Pozvánku ešte nedostal, no s americkým lídrom bude mať samostatné stretnutie.
„Rád by som (prišiel na inauguráciu), ale nemôžem prísť, pokiaľ ma nepozve prezident Trump. Nie je to pekné. Viem, že lídri nie sú pozývaní jednotlivo, ale poznám lídrov, ktorí môžu prísť sami. Ja som taký človek, že neprídem bez pozvania,“ povedal Zelenskyj. Dodal však, že ho Trump ešte pred voľbami pozval na inauguráciu v prípade, že zvíťazí.
Podľa Zelenského by sa Trump mohol stať prvým svetovým lídrom, ktorý poletí na Ukrajinu lietadlom. „Vojna sa skončí a prezident Trump by mohol byť prvým lídrom, ktorý priletí. Myslím si, že by to bolo symbolické," povedal.
Rokovania s Ruskom a záruky od Trumpa
Friedman povedal, že dúfa, že Zelenskyj, Trump a Putin si 25. januára sadnú, aby rokovali o mieri a silných bezpečnostných zárukách. A potom podpísali zmluvu. Zelenskyj povedal, že prvé rokovania budú s Trumpom a až potom s Putinom.
„Myslím si, že 25. januára alebo iný deň si v prvom rade sadneme s Trumpom. Dohodneme sa, ako môžeme zastaviť vojnu a Putina. Po druhé, je pre nás veľmi dôležité, aby mala hlas aj Európa,“ zdôraznil Zelenskyj. Poznamenal, že ak Trump ponúkne silné bezpečnostné záruky pre Ukrajinu, potom môže nasledovať rozhovor s Rusmi.
O Putinovi
Zelenskyj povedal, že ruského vodcu považuje „za mamuta s holým zadkom“, ktorý svoj ľud nemiluje, pretože obyvateľov Ruska posiela zomrieť do inej krajiny. „Nemiluje svoj ľud. Nemôžeš poslať svojich ľudí zomrieť do cudzej krajiny. S vedomím, že zomrú,“ povedal Zelenskyj.
Rusko sa ospravedlní za vojnu
Zelenskyj povedal, že „nevie“, či Rusko čaká spoločná budúcnosť s Ukrajinou, pretože „po každej strašnej vojne, jednej generácii, jedna krajina prizná, že bola agresor, a chápe, že sa to nedá odpustiť“. Ako príklad uviedol Nemecko, plne priznalo svoju vinu za druhú svetovú vojnu, odsúdilo zločincov a zaplatilo reparácie.
„A keď sa toto všetko urobí a uzná, potom ľudia v každom prípade nájdu medzi sebou vzťah. Ak sa Rusko ospravedlní, tak to príde. Príde to. Pretože sú vinní. A ako som povedal, vinní sú rôzni ľudia. Tí, ktorí sa na tom zúčastnili, aj tí, ktorí mlčali,“ povedal Zelenskyj.
Prímerie, bezpečnostné záruky a NATO
Ukrajina bude súhlasiť s prímerím pod podmienkou prijatia serióznych bezpečnostných záruk, dodávok zbraní a pokračovania protiruských sankcií, povedal Zelenskyj .
„NATO znamená silné bezpečnostné záruky pre všetkých ľudí, pre nás je to súčasť bezpečnostných záruk. Druhá časť je balík zbraní. Nepoužijeme ich. Ak bude fungovať prímerie, nikto nepoužije zbrane. Musia však ostať,“ zdôraznil Zelenskyj.
Poznamenal, že ak Trump pristúpi k prímeriu bez serióznych bezpečnostných záruk pre Ukrajinu, dá to Putinovi príležitosť „ukončiť okupáciu Ukrajiny“. Zelenskyj tiež povedal, že „Putin sa bojí Trumpa“.
Prezident tiež navrhol, že v prípade pozvania Ukrajiny do NATO sa môžu záruky aliancie dočasne vzťahovať len na územia kontrolované Ukrajinou. „Potrebujeme však aj zbrane a sankcie voči Rusku, aby sa agresia neopakovala.“
Zmrazený ruský majetok
Zelenskyj povedal, že novej Trumpovej administratíve navrhol kúpiť americké zbrane na úkor ruských aktív. Dodal, že by to mohla byť „jedna z bezpečnostných záruk“.
„Zoberte si 300 miliárd zmrazených ruských aktív. Vezmeme si ich. Vezmeme peniaze, ktoré potrebujeme na našu domácu produkciu a nakúpime všetky zbrane v USA. Nepotrebujeme dary z USA,“ povedal Zelenskyj, ale nepovedal, aká bola reakcia Trumpa na tento návrh.
Voľby a druhé volebné obdobie
Podľa Zelenského všetci na Ukrajine chápu, že je nemožné uskutočniť voľby, kým sa neskončí vojna alebo kým nebude potrebné zmeniť legislatívu.
„Verím, že voľby budú hneď po skončení stanného práva, je to tak podľa zákona. Alebo sa poslanci musia dať dokopy a zmeniť legislatívu, čo bude veľmi ťažké, pretože spoločnosť je proti tomu,“ dodal. Upozornil tiež, že krajinu opustilo viac ako osem miliónov ľudí, milióny sú na okupovaných územiach a takmer milión slúži v armáde.
Na otázku, či by sa uchádzal o druhé funkčné obdobie, Zelenskyj odpovedal, že to bude závisieť od toho, ako sa skončí vojna, čo budú chcieť ľudia, ako aj jeho rodina. Zelenskyj o tom teraz podľa vlastných slov neuvažuje.