• Dnes je: Štvrtok 22. februára 2024 meniny má Etela

Perspektívy a výzvy digitalizácie v stavebníctve: PlanRadar prináša pohľad viac ako 1 300 odborníkov z odvetvia

Perspektívy a výzvy digitalizácie v stavebníctve: PlanRadar prináša pohľad viac ako 1 300 odborníkov z odvetvia

Stavebníctvo je jedným z najstarších odborov, ktoré si dlhodobo zachováva svoju tradičnú tvár.

23.11.2023 (SITA.sk) - Tá zanalyzovala odpovede viac ako 1 300 odborníkov z 15 krajín sveta vrátane tuzemska, pričom sa zamerala na súčasnú úroveň digitalizácie v stavebnom sektore a perspektívy jej rastu v nasledujúcich troch rokoch. Medzi hlavné zistenia patrí, že 97 % respondentov očakáva v rámci svojej spoločnosti zvýšenie investícií do digitalizácie, aj keď 77 % opýtaných považuje zavádzanie nových technológií vo svojich tímov za ťažké. Pozitívnou správou je, že domáci profesionáli patria v tomto smere medzi najväčších optimistov.

"Hoci sa stretávame s množstvom prekážok, vidíme, že Slováci sú v prístupe k zavádzaniu nových technológií vo firmách oproti ostatným krajinám dobre naladení a štvrtina z nich považuje implementáciu digitálnych nástrojov za jednoduchú," komentuje Ivan Petráš, expert na digitalizáciu v spoločnosti PlanRadar, a dodáva: "S tým, že sa budú investície do digitalizácie v nasledujúcich troch rokoch zvyšovať, potom súhlasia takmer všetci opýtaní. Na Slovensku konkrétne 99 %."

Výzvy pri zavádzaní nových technológií

"Zdá sa, že všetci odborníci naprieč segmentmi stavebníctva sa zhodujú v nutnosti digitalizácie odvetvia, ale stále vidíme vysoké percento firiem, ktoré v posledných troch rokoch vôbec neinvestovali do moderných technológií ako robotika (82 %), 3D tlač (80 %), umelá inteligencia (74 %), virtuálna realita (72 %) alebo BIM (41 %). Rovnako sa viac ako 65 % odborníkov domnieva, že v posledných rokoch nedošlo v ich firmách k nárastu počtu pracovníkov pre oblasť digitalizácie – a ak áno, išlo o menej ako 5 %. Preto sme ako prví skúmali prekážky, ktoré firmám v tomto rozvoji bránia, hoci panuje všeobecný konsenzus, že sú absolútne nevyhnutné," popisuje Ivan Petráš.

Celkom 8 z 15 krajín považuje za hlavnú prekážku, ktorá spomaľuje zavádzanie nových technológií a investícií do nich, príliš tradičný pohľad jednotlivých účastníkov stavebného procesu. Na Slovensku ho spomenulo 24 % respondentov. Hneď na druhej priečke sa s 21 % odpovedí zhodne umiestnili dôvody spojené s obávanou nákladnosťou implementácie a domnelou nízkou návratnosťou investície.

Ktoré technológie čaká rozvoj?

Miera očakávaného rastu sa medzi analyzovanými krajinami líši. Najväčší podiel respondentov (29 %) odhaduje zvýšenie investícií medzi 5 až 10 %. Avšak nezanedbateľné množstvo odborníkov predpokladá ešte výraznejší pokrok: 19 % opýtaných na Slovensku predikuje vzostup investícií o 11 až 30 %, zatiaľ čo viac ako štvrtina (27 %) dokonca cez 31 %.

Tieto investície budú podľa výsledkov prieskumu mieriť hlavne do softvéru a platforiem, ktoré uľahčujú riadenie stavieb a nehnuteľností, čo konkrétne na Slovensku potvrdilo 65 % opýtaných. Druhú najsilnejšiu oblasť by mali tvoriť investície do digitálnych riešení, ktoré podporujú energetickú účinnosť a obnoviteľné energie. Nárast u nich v tuzemsku očakáva 64 % respondentov. Čím ďalej väčšiu pozornosť si tiež získava metóda BIM modelovania, do ktorej predpokladá investíciu 52 % miestnych respondentov.

"Hoci odborníci z rôznych krajín majú ľahko odlišné preferencie, hlavné trendy, ktoré stavebným biznisom v oblasti nových technológií rezonujú, sa v zásade nelíšia. K nim okrem iného patrí aj možnosť využívania umelej inteligencie a virtuálnej či rozšírenej reality. To si uvedomuje celý rad odborníkov, Slovensko nevynímajúc. Investícia do týchto technológií očakáva 33 % a 35 % tunajších respondentov," vysvetľuje Ivan Petráš a dodáva: "Technológie ako 3D tlač či automatizáciu a robotiku bude väčšina spoločností pôsobiacich v stavebníctve rozvíjať skôr okrajovo, aj keď v tuzemsku pôjde v porovnaní s ostatnými krajinami o nadpriemerných cca 30 %."

Potenciál je obrovský, dôležité je nezaostávať

Spektrum benefitov spojených s rozmachom digitalizácie v stavebníctve je široké. "Je potrebné rozlišovať medzi rôznymi možnosťami digitalizácie, ktoré existujú na trhu, pretože sa líšia čo do náročnosti zavedenia a výšky investície. Avšak sme presvedčení, že z každého, aj malého, technologického pokroku môže firma profitovať. Spoločnosti, ktoré začnú zvyšovať podiel investícií do technologických riešení už teraz, budú tými, ktoré v blízkej dobe budú dosahovať lepšie výsledky z hľadiska efektivity aj výkonnosti," hovorí Ivan Petráš. Napríklad 95 % odborníkov, ktorí softvér na riadenie stavebných projektov aktuálne využívajú, uvádza, že sa im vďaka jeho zavedeniu znížili náklady v rámci projektov. Celkovo 35 % respondentov usudzuje, že došlo k poklesu o 10 až 30 %, zatiaľ čo 33 % odhaduje zníženie v rozsahu 5 až 10 %.

Viac o prieskume:

Prieskum spoločnosti PlanRadar prebehol v septembri 2023 v 15 krajinách sveta: na Slovensku, v Českej republike, Nemecku, Rakúsku, Poľsku, Taliansku, Maďarsku, Rumunsku, Chorvátsku, Srbsku, Austrálii, Brazílii, a ďalej vo Francúzsku, Španielsku a vo Veľkej Británii. Dohromady sa ho zúčastnilo 1 326 respondentov. Kompletné výsledky prieskumu sú k dispozícii na stiahnutie tu.

O spoločnosti PlanRadar

PlanRadar je softwarové riešenie pre stavebných a realitných profesionálov pôsobiacich na báze SaaS (z anglického Software as a Service). Prostredníctvom aplikácie, ktorá je vhodná pre všetky prehliadače a všetky typy smart telefónov a tabletov (iOS, Android a Windows), je možné sledovať, zaznamenávať a zdieľať s vaším tímom akékoľvek informácie. Je možné ju využiť pre stavebnú dokumentáciu a dozor na stavenisku, riadenie porúch a úloh, odovzdávanie projektov, ich následnú správu a údržbu a pod.

Informačný servis

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Štvrtok 22. február 2024

horoskopy na dnes stvrtok 22 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Štvrtok 22. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Máte možnosť prežiť príjemný deň v kruhu najbližších. Spoločenská akcia, ktorú si naplánujete, prebehne podľa vašich predstáv. Myslite aj na deti.

Býk 21.4. - 21.5.

Daj sa do kontaktu s osobami, ktoré myslia rovnako ako vy. Spoločne môžete veľa dosiahnuť. Spontánne nápady vyžadujú neobyčajné riešenie. Netreba sa ničoho naľakať.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Ak máte pocit, že vás okolie využíva, nezaškodilo by vám trochu tvrdohlavosti. Nedajte sa znechutiť zhoršenou atmosférou a snažte si zachovať optimizmus.

Rak 22.6. - 22.7.

Terajšie počasie na rozdiel od iných vás oberá o pokoj. Ste zavalený mimopracovnými povinnosťami, môžu sa pridať aj bolesti. Musíte vydržať, zajtra to bude lepšie.
Všetky Horoskopy pre Štvrtok 22. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie