• Dnes je: Streda 07. júna 2023 meniny má Róbert

Personálne zemetrasenie a nástup „blízkych“ ľudí, prvé kroky šéfa ÚVO podľa mimovládok vzbudzujú obavy

Personálne zemetrasenie a nástup „blízkych“ ľudí, prvé kroky šéfa ÚVO podľa mimovládok vzbudzujú obavy

Je podozrenie, že výmeny zamestnancov sledujú cieľ zabezpečiť ľudí blízkych súčasnej vládnej garnitúre v závere jej pôsobenia.

29.3.2023 (SITA.sk) - Nový predseda Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Peter Kubovič začal svoje pôsobenie neodôvodneným personálnym zemetrasením. V spoločnom vyhlásení to konštatujú Transparency International Slovensko a Nadácia Zastavme korupciu.

Ako uvádzajú mimovládne organizácie, jeho prvé kroky v úrade v nich vzbudzujú obavy. Upozorňujú, že nový šéf zrealizoval krátko po nástupe do funkcie rad personálnych výmen.

Pracovníci dosadení bez výberového konania

Od decembra nastúpilo až 17 nových riadiacich pracovníkov, pričom väčšina pozícií bola obsadená bez výberového konania," uvádzajú mimovládky s tým, že výmena nastala na všetkých kľúčových postoch.

Kubovič tiež podľa nich zrušil poverenie pre riaditeľa Inštitútu pre verejné obstarávanie. Zmeny pritom majú pokračovať, podľa vyjadrenia úradu napríklad zvažuje odchod riaditeľ odboru informačných a komunikačných technológií.

Transparency International Slovensko a Nadácia Zastavme korupciu situáciu preskúmali. Zistili, že viaceré dôležité pozície predseda obsadil známymi l?ud?mi, väčšinou bývalými kolegami z čias jeho prvého pôsobenia v ÚVO.

Chce zabezpečiť bývalých kolegov?

„Pri niektorých personálnych nomináciách je sporná ich kvalita, vo viacerých prípadoch je zase otázne dodržanie štátnozamestnaneckého zákona. Je podozrenie, že výmeny sledujú ciel?, zabezpečiť ľudí blízkych súčasnej vládnej garnitúre v závere jej pôsobenia,“ poukazujú mimovládky.

Takúto personálnu politiku pritom považujú za nežiadúcu. Je podľa nich v priamom rozpore s myšlienkou budovania profesionálnej štátnej správy. Obdobné zásadné personálne obmeny by sa mali diať len v mimoriadnych prípadoch, na základe podrobného a presvedčivého zdôvodnenia.

Zároveň vždy iba prostredníctvom transparentných výberových konaní, v ktorých budú môcť reálne súťažiť relevantní záujemcovia a nepôjde len o formálne naplnenie zákona o štátnej službe.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 7. jún 2023

horoskopy na dnes stredu 7 jun 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 7. jún 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Postavenie planét je pre vás nepriaznivé. Možné sú susedské nezhody, nepríjemnosti na cestách alebo straty, ktoré vám spôsobia vaši najbližší.

Býk 21.4. - 21.5.

Nevyhovárajte sa stále, že nemáte čas, pokiaľ ide o plnenie domácich povinností. Nečudo, keď vám dnes niekto vytkne váš nezáujem. Ukážte svoju dobrú vôľu a urobte, čo sa od vás žiada.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Využite pomerne priaznivé vplyvy na získanie ďalších dobrých kontaktov, ktoré vám prídu raz mimoriadne vhod. Konečne by ste mali prejaviť väčšiu odvahu na konkrétne činy.

Rak 22.6. - 22.7.

Dnes budete mať viackrát pravdu, ale nikto ju nebude chcieť uznať. Mali by ste si oddýchnuť, lebo inak vás ovládne rozčarovanie až beznádej.


Všetky Horoskopy pre Stredu 7. jún 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?


Počasie