• Dnes je: Pondelok 15. apríla 2024 meniny má Fedor

Pellegrini navštívil 105-ročného „otca Slovákov v Írsku“ Veselského, priniesol mu darček z obľúbeného klubu

Pellegrini navštívil 105-ročného „otca Slovákov v Írsku“ Veselského, priniesol mu darček z obľúbeného klubu

Joe Veselský je zrejme najstarším žijúcim účastníkom Slovenského národného povstania.

28.2.2024 (SITA.sk) - Predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini (Hlas-SD) sa v Dubline stretol s Joeom Veselským, rodákom z Trnavy, ktorý je pravdepodobne najstarším žijúcim účastníkom Slovenského národného povstania.

Známy je tiež pod prezývkou „otec Slovákov v Írsku“. Pellegrini priniesol 105-ročnému fanúšikovi futbalového klubu Spartak Trnava aj darček. Odovzdal mu šál vo farbách trnavského klubu a tiež veľkú kroniku trnavského futbalu.

Rodičia a brat zahynuli v Auschwitze

Veselský sa narodil 20. októbra 1918 v Trnave. Bol špičkovým hráčom stolného tenisu, pričom športu, najmä futbalu, sa venoval už od detstva. Svoje detstvo prežil v Trnave, zmaturoval na trnavskom gymnáziu a začal pracovať v Bratislavskej všeobecnej banke, kde spoznal aj svoju manželku.

Do Slovenského národného povstania sa aktívne zapojil v roku 1944 v rámci brigády Bohdana Chmeľnického a počas svojej účasti v povstaní sa popasoval s mnohými nebezpečnými situáciami. Jeho rodičia aj brat zomreli v koncentračnom tábore Auschwitz.

Keď skončila druhá svetová vojna, vrátil sa k športu a aktívne sa venoval stolnému tenisu. Avšak obavy pred nástupom komunistického režimu ho viedli k rozhodnutiu s manželkou a s deťmi emigrovať do Írska, kde od roku 1948 žije až dodnes.

Získal viaceré ocenenia

V Írsku si dokázal vybudovať profesionálnu športovú kariéru a stal sa aj doživotným prezidentom Írskej asociácie stolného tenisu. Veselský sa aj vo vysokom veku venoval štúdiu v Dubline na Trinity College získal čestný titul magistra umenia.

Získal aj viaceré vyznamenania, ako napríklad Medailu za chrabrosť a Odbojový kríž I. triedy, od prezidenta Ivana Gašparoviča si prevzal štátne vyznamenanie Rad Bieleho dvojkríža III. triedy.

Slovenský zväz protifašistických bojovníkov ho ocenil medailou a diplomom 1. stupňa M. R. Štefánika za činnosť pri presadzovaní pokrokových, demokratických a humanitárnych tradícií odkazu boja za slobodu a proti fašizmu. Diplom mu udelil aj exminister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Hokejisti Nitry postúpili do finále Tipos extraligy, Michalovčania získali bronzové medaily (video)

hokejisti nitry postupili do finale tipos extraligy michalovcania ziskali bronzove medaily video

14.4.2024 (SITA.sk) - Nitrianska hokejová rozprávka bude mať aj finálové pokračovanie.

Až ôsmy tím po základnej časti extraligy vyradil v play-off už tretieho súpera (v predkole Trenčín, vo štvrťfinále Poprad a v semifinále Michalovce) a zahrá si vo finále proti jednému z dvojice Košice - Spišská Nová Ves.

Chcú vyhrať titul

Po bezgólovej prvej tretine vypredané tribúny pod Zoborom v tej druhej rozjasali zámorskí hráči Robert Jackson a Patrick Newell. Michalovce nezlomilo toto dvojgólové manko a v tretej tretine lotyšský líder tímu Kaspars Daugavinš znížil na 1:2. Keď v 56. min Jackson pridal svoj druhý a celkovo tretí gól Nitry, zdalo sa, že o prvom finalistovi je rozhodnuté.

Hostia zo Zemplína však ešte raz zabojovali a do konca riadneho hracieho času Maxwell Newton a Kristofers Bindulis vyrovnali na 3:3. Z predĺženia uplynulo sedem a pol minúty, keď domáci útočník Sebastián Čederle pohotovou strelou po prihrávke Jakuba Lacku stanovil postupovú definitívu pre Nitru.

„Chcel by som priniesť ešte jeden titul do Nitry a teraz sme k nemu blízko. Ktovie, či sa to ešte niekedy v mojej kariére zopakuje. Preto pôjdem do toho naplno a chcem vyhrať titul. Máme sebavedomie, veríme si, že môže zdolať hocikoho a to je dôležité. Dúfam, že nám to vydrží aj vo finále. Dáme do toho všetko," zhodnotil 43-ročný nitriansky kapitán Branislav Mezei vo videu na fejsbukovom profile klubu.

Bronzové Michalovce

Hokejisti HK Nitra sa zatiaľ naposledy predstavili vo finále pred dvoma rokmi, keď nestačili na Slovan Bratislava 2:4 na zápasy. Dosiaľ jediný titul získali v sezóne 2015/2016. Michalovce majú po sobotňajšej prehry koniec sezóny a zároveň istotu zisku bronzových medailí bez ohľadu na výsledok série Košíc so Spišskou Novou Vsou.

Po základnej časti figurovali v tabuľke vyššie ako Spišiaci aj Košičania. Pre Michalovce je to druhý bronz v extraligovej histórii. Prvý získali v sezóne 2020/201 rovnako pod vedením súčasného fínskeho trénera Tomeka Valtonena.


Počasie