• Dnes je: Pondelok 04. decembra 2023 meniny má Barbora

Pekári kritizujú Sociálnu poisťovňu za nespustenie upravených systémov, odvodová úľava mala byť už dávno v platnosti

Pekári kritizujú Sociálnu poisťovňu za nespustenie upravených systémov, odvodová úľava mala byť už dávno v platnosti

Štát zamestnávateľom odpustí časť sociálnych odvodov za ich zamestnancov.

Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC) víta, že Európska komisia Slovensku schválila schému na podporu pre potravinárov a poľnohospodárov v súvislosti s dočasným odpustením sociálnych odvodov.

Zároveň však vyzýva Sociálnu poisťovňu, aby bezodkladne spustila upravené systémy, ktoré vyplývajú zo zákona účinného od polovice júla tohto roka.

Systémy mali byť dávno spustené

„Európska komisia potvrdila, že hlasy tvrdiace, že ide o neoprávnenú pomoc potravinárom a poľnohospodárom, boli scestné a zavádzajúce. Mrzí nás len, že štátne orgány stratili také obrovské množstvo času a znova dostávajú zamestnávateľov pod zbytočný stres. Sociálna poisťovňa mala mať systémy už dávno spustené,“ uviedol predseda predstavenstva SZPCC Milan Lapšanský.

Upozorňuje na to, že legislatívna úprava nadobudla účinnosť pred viac ako dvomi mesiacmi a potravinári stále nemajú žiadne informácie k postupu.

„Európska komisia pritom schválila schému štátnej pomoci 8. septembra a 13. septembra odoslala Slovenskej republike oficiálne vyrozumenie, ktoré bolo riadne zverejnené,“ uviedol.

Poisťovňa nespravila žiadne úpravy

Opatrenie, ktorým chcel štát kompenzovať zvýšené príplatky za prácu v noci, cez víkendy a sviatky, z ktorých štát berie až 52 %, tak podľa neho stále nefunguje. Podľa pekárov implementácii systémov už nič nebráni.

„Náš sektor zamestnáva viac ako 12 000 ľudí, mnohí zamestnávatelia majú účtovné systémy priamo prepojené so Sociálnou poisťovňou. Keďže tá zatiaľ nespravila vo svojom systéme žiadne úpravy, vyzývame jej vedenie, aby tak spravila čo najskôr. Bolo by absurdné, ak by Sociálna poisťovňa neuviedla schválený systém podpory do praxe len z dôvodu administratívnej nepripravenosti. Sociálna poisťovňa mala na prípravu systémov celé leto,“ zdôraznil Lapšanský.

Komisia vyhradila 70 miliónov eur


Európska komisia schválila pre potravinárov schému štátnej pomoci vo výške 70 miliónov eur, prostredníctvom ktorej si budú môcť dotknuté subjekty uplatniť odvodovú úľavu na poistnom za svojich zamestnancov. Zamestnávateľom v potravinárstve a v živočíšnej výrobe má od augusta dočasne klesnúť odvodové zaťaženie.


Toto opatrenie schválil parlament koncom júna tohto roka na návrh poslancov za stranu Smer-SD Richarda Takáča a exministra práce a sociálnych vecí Jána Richtera, keď za ich návrh hlasovalo 101 poslancov.

Odvodová úľava od augusta do januára

Štát zamestnávateľom odpustí časť sociálnych odvodov za ich zamestnancov. Prvýkrát nemá zamestnávateľ platiť poistné za august tohto roka a naposledy za január budúceho roka. Zamestnávateľ bude v tomto období platiť iba poistné na úrazové poistenie a poistné na garančné poistenie.


Zamestnávateľ vo vymedzených odvetviach nebude pol roka platiť za zamestnanca poistné na nemocenské poistenie, starobné poistenie, invalidné poistenie, poistenie v nezamestnanosti, poistné na financovanie podpory a poistenie do rezervného fondu solidarity.


Odvodová úľava na toto poistné sa vypočíta z vymeriavacieho základu za kalendárny mesiac najviac v sume 700 eur. Ide o sumu tohtoročnej minimálnej mzdy, pričom táto suma sa použije aj za január budúceho roka.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 4. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 4 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 4. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Pokračujete vo včerajšom pracovnom nasadení? Ak áno, môžete dnes veľmi ľahko dosiahnuť úspech. V súkromí sa vám splní nejedno želanie.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak vám dnes ponúknu nové zamestnanie, berte ho so "všetkými desiatimi". Dnes je tá najvhodnejšia konštelácia k novým začiatkom.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete mať možnosť získať nové kontakty. Bude dobré, keď si urobíte reklamu. Nemali by ste sedieť v kúte a čakať na to, kedy si vás niekto všimne.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak sa stretnete so silnejším protivníkom, nevzdávajte sa. Obhajujte vaše myšlienky za každú cenu. K partnerovi buďte opatrní, nežiarlite.Všetky Horoskopy pre Pondelok 4. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie