• Dnes je: Pondelok 04. marca 2024 meniny má Kazimír

Parlament sa bude na návrh Kmeca zaoberať smrťou Chovanca v Belgicku, podľa Pellegriniho je slovenská diplomacia slabá

Parlament sa bude na návrh Kmeca zaoberať smrťou Chovanca v Belgicku, podľa Pellegriniho je slovenská diplomacia slabá

V predloženom návrhu Kmec navrhuje, aby Národná rada SR vyjadrila rozčarovanie z rozhodnutia belgickej prokuratúry a odsúdila neúmerné naťahovanie času  pri vyšetrovaní tohto nehumánneho zásahu.

6.2.2023 (Webnoviny.sk) - Parlament sa bude na návrh Hlasu-SD zaoberať smrťou Jozefa Chovanca v Belgicku. Nezaradený poslanec Peter Kmec (Hlas-SD) predkladá návrh na prijatie uznesenia k usmrteniu slovenského občana Jozefa Chovanca po zásahu belgických bezpečnostných zložiek na letisku Charleroi vo februári 2018.

Absolútne sa nemôžeme uspokojiť s rozhodnutím belgickej prokuratúry nezačať trestné stíhanie po tom, ako zomrel za zvláštnych okolností náš občan a ako sme zhliadli videá z cely, v ktorej bol zadržaný,“ povedal predseda Hlasu-SD Peter Pellegrini v relácii týždenníka Plus 7 dní Karty na stôl.

Belgicko rozhodlo o zastavení procesu

Dňa 28. februára uplynie päť rokov od smrti Chovanca, ktorý zomrel v belgickej nemocnici tri dni po brutálnom policajnom zásahu v cele na letisku. Nedávno rozhodla belgická prokuratúra o zastavení trestného konania voči páchateľom.

V predloženom návrhu Kmec navrhuje, aby Národná rada SR (NR SR) vyjadrila hlboké rozčarovanie z rozhodnutia belgickej prokuratúry a odsúdila „neúmerné naťahovanie času zo strany belgických orgánov pri vyšetrovaní tohto nehumánneho násilného zásahu.

NR SR má zároveň požiadať Vládu SR, aby požiadala vládu Belgického kráľovstva o vysvetlenie dôvodov, ktoré viedli k zastaveniu trestného stíhania a aby s využitím všetkých politických, diplomatických a právnych prostriedkov trvala na vyvodení trestnoprávnej a disciplinárnej zodpovednosti voči tým príslušníkom bezpečnostných zložiek, ktorí sa priamo podieľali na tomto násilnom zásahu.

Pellegrini: Slovenská diplomacia je slabá

Mňa mrzí, že na to automaticky nezareagoval minister Káčer a premiér Heger. Pevne verím, že vláda na to pod tlakom parlament bude musieť reagovať, pretože náš návrh, aby sme o tom v parlamente rokovali, našiel širokú celopolitickú podporu,“ povedal Pellegrini.

Podľa svojich slov by si želal, aby kontrolu dodržiavania právneho štátu podstúpilo rovnako ako Slovensko aj Belgicko, „ktoré sa tvári ako kolíska demokracie, no kde sme v priamom prenose videli hajlujúcu policajtku, zabitého občana Slovenskej republiky a belgické úrady ani nemienia tento incident vyšetriť.

Podľa neho by sa trestné konanie nezastavilo, keby išlo o francúzskeho alebo nemeckého občana. Ako Pellegrini dodal, ukazuje to, že slovenská diplomacia je slabá a Slovensko nemá takú váhu. Belgické úrady podľa neho rozhodli tak, ako rozhodli s tým, že „veď ide len o nejakého Slováka“.

Žiadajú o kooperáciu poslancov v EP

V návrhu uznesenia je tiež výzva slovenským poslancom Európskeho parlamentu, aby v rámci svojich kompetencií iniciovali vytvorenie nezávislej monitorovacej misie na dôsledné prešetrenie tohto prípadu. Skupina jedenástich slovenských europoslancov na čele s Miriam Lexmann (KDH/EĽS) už reagovala na kroky belgickej prokuratúry listom, v ktorom žiadajú riadne vyšetrenie smrti Jozefa Chovanca.

Desiatky europoslancov z rôznych členských krajín a politických skupín z jej iniciatívy oficiálne vyzvali Európsku komisiu k monitorovaniu prípadu po prvý raz ešte v roku 2020, keď upozornili na šokujúce a neľudské správanie policajtov v cele predbežného zadržania. Miriam Lexmann vystúpila k tomuto prípadu 1. februára aj v pléne Európskeho parlamentu v Bruseli, kde na dianie upozornila stovky kolegov.

Ako je možné, že v centre Európskej únie, kde úzkostlivo sledujeme čo i len náznaky porušenia právneho štátu, sa príjme rozhodnutie, ktoré sa javí v príkrom rozpore so spravodlivým zaobchádzaním a právom na spravodlivý proces?“ uviedla Lexmann.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 3. marec 2024

horoskopy na dnes nedelu 3 marec 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 3. marec 2024

Baran 21.3. - 20.4.

V úlohe, ktorú chcete dnes vyriešiť, potrebujete mať úplne jasno. Dajte si veci vysvetliť. Dávajte si pozor na cestách a pri športovaní.

Býk 21.4. - 21.5.

Deň ako stvorený na investíciu väčšej sumy peňazí. Ak budete mať možnosť uzavrieť zmluvy alebo dostanete prísľuby súvisiace s financiami, neváhajte!

Blíženci 22.5. - 21.6.

Získali ste povesť, že si viete pomôcť v každej situácii. V hre sa dobre vyznáte, aj v tlačenici. Kto sa na vás dnes obráti, nebude sklamaný, pomoc iste neodmietnete.

Rak 22.6. - 22.7.

Dávajte si pozor na hospodárenie s peniazmi! Najmä dnes vaše nároky vysoko prevýšia vaše finančné možnosti. Čítajte inzeráty, mohli by ste niečo získať.
Všetky Horoskopy pre Nedeľu 3. marec 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie