• Dnes je: Nedeľa 22. septembra 2024 meniny má Móric

Pacienti si po konsolidácii výrazne priplatia aj za zdravotnícke pomôcky, asociácia vyzýva Ficovu vládu na nižšiu DPH

Pacienti si po konsolidácii výrazne priplatia aj za zdravotnícke pomôcky, asociácia vyzýva Ficovu vládu na nižšiu DPH

Na Slovensku sa na tento segment teraz vzťahuje buď 20 % alebo 10 % sadzba DPH.

Pacienti na Slovensku budú musieť od januára siahať hlbšie do vrecka pri nákupe vybraných zdravotníckych pomôcok, ktorých DPH sa má podľa vládneho návrhu zákona zvýšiť na 23 %.

Tento krok ešte viac zaťaží sociálne najcitlivejšie skupiny obyvateľov, varujú dodávatelia zdravotníckych pomôcok.

Zvýšenie cien sa dotkne pomôcok ako sú glukomery, senzory pre diabetikov, antidekubitné pomôcky, ortopedické vložky, ortézy, podporné palice a stomické pomôcky.

Ústretový krok voči znevýhodneným

Asociácia dodávateľov zdravotníckych pomôcok SK+MED vyzýva Vládu SR a Ministerstvo financií SR, aby celý segment zdravotníckych pomôcok zaradili do jednotnej 5 % sadzby DPH. Takýto krok je v súlade s Európskou smernicou o sadzbách DPH a bol by ústretovým krokom voči sociálne znevýhodneným skupinám obyvateľov, najmä seniorom.

Katarína Danková, výkonná riaditeľka asociácie SK+MED, upozornila, že „jednotná znížená sadzba DPH vo výške 5 % by zmiernila negatívne dopady konsolidačného vládneho balíka na sociálne citlivú skupinu obyvateľov a zároveň by pomohla vylepšiť nákladovú efektivitu nemocníc, čím by sa znížilo celkové zaťaženie zdravotného systému.“

Zníženie daňového zaťaženia

Asociácia SK+MED už v lete informovala Ministerstvo financií SR o Európskej smernici č. 2006/112/EC, ktorá umožňuje znížiť daňové zaťaženie na zdravotnícke pomôcky a špeciálny zdravotnícky materiál.

Na Slovensku sa na tento segment teraz vzťahuje buď 20 % alebo 10 % sadzba DPH. Asociácia verí, že Ministerstvo financií SR prehodnotí navrhovanú úpravu DPH na zdravotnícke pomôcky, čo by zvýšilo ich dostupnosť pre pacientov s rôznymi formami ochorení.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Leteckí záchranári pomáhali počas leta viac ako vlani, najviac práce mali posádky v Poprade

letecki zachranari pomahali pocas leta viac ako vlani najviac prace mali posadky v poprade

22.9.2024 (SITA.sk) - Počas prázdninového obdobia, teda v júli a auguste, vzlietli posádky záchranárskych vrtuľníkov na Slovensku na pomoc celkovo 760-krát. Oproti rovnakému obdobiu v minulom roku to predstavuje 24-percentný nárast.

Najviac práce mali posádky základne v Poprade, za sebou majú 152 zásahov. Informovala o tom na sociálnej sieti spoločnosť Air Transporte Europe (ATE), ktorá prevádzkuje Vrtuľníkovú záchrannú zdravotnú službu.

Najdlhší a najkratší let

Najdlhší záchranný let trval 237 minút, keď leteckí záchranári prevážali novorodenca z Michaloviec do Bratislavy. Najkratší dvanásť minút, týkal sa prevozu pacienta po dopravnej nehode v Turanoch do nemocnice v Martine.

„Čo sa týka zahraničných národností, na palubách sme najčastejšie prevážali pacientov z Poľska a Česka. Z pohľadu pohlavia sme ošetrili a do nemocníc previezli 506 mužov a 232 žien,“ bilancovala letecká spoločnosť.

Nárast zvládnutých akcií

Oproti vlaňajšiemu prázdninovému obdobiu narástol o 72 percent počet akcií, pri ktorých bol pri záchrane použitý aj palubný navijak. Vrtuľníky počas leta na palube najčastejšie viezli pacientov s akútnym infarktom myokardu, bolo ich 161.

„121-krát sme pomáhali pri dopravných nehodách, štrnásťkrát sme leteli na pomoc pacientom s alergickou či anafylaktickou reakciou po uštipnutí hmyzom, či uhryznutí plazom, a sedemkrát sme boli privolaní k topiacim sa,“ dodali leteckí záchranári.

Vrtuľníková záchranná zdravotná služba je súčasťou integrovaného záchranného systému. Posádky ATE zasahujú pri úrazoch v horských oblastiach, lesných terénoch a odľahlých lokalitách, ale aj pri záplavách a hromadných nešťastiach. Zároveň sú často využívané aj pri prevozoch pacientov medzi nemocnicami a transportoch pre transplantačný program.


Počasie