• Dnes je: Utorok 16. augusta 2022 meniny má Leonard

Ovplyvňuje šírenie koronavírusu počasie? Vedci identifikovali dva rizikové faktory

Ovplyvňuje šírenie koronavírusu počasie? Vedci identifikovali dva rizikové faktory

Významnú súvislosť medzi teplotou a šírením koronavírusu sa vedcom nepodarilo nájsť.

Podporuje prenos infekčného ochorenia chladnejšie alebo teplejšie počasie?

To je otázka, ktorú si položili výskumníci už viackrát.

Niektorí odborníci sa prikláňajú k názoru, že šírenie koronavírusu by mohlo mať sezónny charakter, podobne ako chrípka, ktorá naberá na sile najmä počas zimných mesiacov.

Teplotná hranica

Staršie štúdie koronavírusu SARS-Cov, ktorý spôsobuje náhle respiračné zlyhanie, poukázali na spojitosť s teplotou – pri teplote nižšej ako 24,6 stupňov Celzia sa v Hong Kongu vírusom nakazilo 18-krát viac ľudí ako v čase, keď teplota prekročila túto hranicu.


Epidémiu SARS sa podarilo zažehnať v júli 2003 počas teplého a suchého počasia pomocou prísnych preventívnych opatrení, uvádza Medicalnewstoday.com.


Významnú súvislosť medzi teplotou a šírením koronavírusu sa však vedcom nepodarilo nájsť, hoci v Turecku, Mexiku, USA a Brazílii v čase najväčších horúčav zaznamenali zníženie počtu nových prípadov. Odborníci to vysvetľujú stratou stability vírusu pri teplotách nad 37 stupňov Celzia.

Prečo sa v zime ľahšie nakazíme?

Z nedávnej štúdie zverejnenej v periodiku Annual Review of Virology vyplynulo, že práve studené a suché zimné počasie napomáha šíreniu respiračných vírusov. Sliznica dýchacích ciest vtedy častejšie vysychá, jej obranná funkcia je znížená a patogény cez nos ľahšie vstupujú do organizmu.


Navyše, vysušovanie slizníc ešte viac zhoršuje pobyt vo vykurovanom interiéri, kde je vlhkosť vzduchu zhruba o pätinu nižšia.


Vedci tiež tvrdia, že vírusové častice sú v aerosóle s nižšou vlhkosťou oveľa stabilnejšie. Riešením by preto mohlo byť zvlhčovanie vzduchu v uzavretých priestoroch.


Najčítanejšia najnovšia správa

Pohreb kardinála Jozefa Tomka v Košiciach: Svätá omša bude v latinskom a slovenskom jazyku

pohreb kardinala jozefa tomka v kosiciach svata omsa bude v latinskom a slovenskom jazyku

16.8.2022 (Webnoviny.sk) - V utorok od 11:00 sa v Dóme sv. Alžbety v Košiciach koná pohreb kardinála Jozefa Tomka.

Vzdať úctu mu pred samotným obradom mohli dať ľudia ešte do 9:00, dovtedy tam boli vystavené jeho ostatky. Len za nedeľu a pondelok do chrámu z tohto dôvodu prišlo podľa hovorcu Košickej arcidiecézy Jaroslava Fabiana približne deväťtisíc ľudí.

Pre tých, ktorí sa v utorok do dómu na pohreb nedostanú, je vonku pred Urbanovou vežou pripravená veľkoplošná obrazovka. Prostredníctvom nej budú môcť sledovať priamy prenos z obradu.

Obrady povedie arcibiskup kardinál Duka

Na poslednej rozlúčke sa zúčastní aj bývalý osobný tajomník Jána Pavla II., emeritný krakovský arcibiskup, kardinál Stanisław Dziwisz.  Pohrebné obrady povedie emeritný pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka.

Košická arcidiecéza očakáva, že na poslednej rozlúčke s kardinálom Tomkom sa zúčastnia tisíce veriacich i zasvätených, aj stovky kňazov. Očakávajú aj účasť slovenských, maďarských, českých i moravských biskupov, no aj biskupov z Poľska a Ukrajiny. Očakávaná je prítomnosť najvyšších ústavných činiteľov, teda prezidentky Zuzany Čaputovej, premiéra Eduarda Hegera a predsedu parlamentu Borisa Kollára.

Prítomných v úvode privíta košický pomocný biskup Mons. Marek Forgáč. Pohrebné obrady sa budú konať podľa zvyklostí pri pohreboch členov kardinálskeho zboru. Svätá omša bude v latinskom a slovenskom jazyku. Na organe bude hrať František Beer, hudobný sprievod zabezpečí Zbor a orchester sv. Cecílie pri Dóme sv. Alžbety v Košiciach pod vedením dirigenta Viliama Gurbaľa. V závere omše sa prítomným poďakuje košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober.

Mesto vyčlenilo 25-tisíc eur

Mesto Košice ešte počas minulého týždňa informovalo, že je na pohreb kardinála pripravené. Primátor Jaroslav Polaček a vedenie mesta vyčlenili na zabezpečenie organizácie tejto udalosti sumu 25-tisíc eur. Zóna Dómu sv. Alžbety sa zmenila na pietne miesto.

Od piatka zdobia košickú Hlavnú, Mlynskú a Alžbetinu ulicu vlajky s vatikánskymi, slovenskými a košickými insígniami a kvetinová výzdoba, ktorú zabezpečuje Správa mestskej zelene. Samospráva avizovala aj zvýšenú čistotu v uliciach.

Mesto už vopred vyzvalo majiteľov reštaurácií a podnikov v okolí Dómu sv. Alžbety, aby od nedele do utorka znížili intenzitu reprodukovanej hudby. Na dodržiavanie verejného poriadku dohliadajú príslušníci bezpečnostných zložiek.

Desiatky autobusov s pútnikmi

Pre autobusy a autá sú pripravené záchytné parkoviská. Samospráva uviedla, že podľa odhadov má do Košíc prísť približne 100 autobusov s pútnikmi z celého Slovenska.

„Autobusy majú podľa pokynu organizátorov vyložiť ľudí na autobusovej stanici, odkiaľ sa ďalej cez Mlynskú ulicu presunú k dómu. Využiť môžu aj záchytné parkovisko v Košickej futbalovej aréne na ulici Pri prachárni 13. Pre osobnú dopravu je pripravený parkovací dom pri Steel Aréne,“ avizovalo mesto.


Počas smútočného obradu bude zabezpečená aj zdravotná služba, požiarna ochrana a toalety.


Kardinál Jozef Tomko zomrel v pondelok 8. augusta vo svojom byte v Ríme vo veku 98 rokov.


Narodil sa 11. marca 1924 v obci Udavské pri Humennom, bol slovenský rímskokatolícky biskup, kardinál, náboženský spisovateľ a emeritný prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov a emeritný predseda Pápežského komitátu pre medzinárodné eucharistické kongresy. Po smrti kardinála Alberta Vankoyea 29. júla 2021 sa stal najstarším žijúcim členom kolégia kardinálov.

V roku 1945 odišiel študovať do Ríma, kde bol o štyri roky neskôr aj vysvätený za kňaza. Z tohto dôvodu sa pre nástup komunistického režimu nemohol vrátiť na Slovensko. V roku 1985 ho pápež Ján Pavol II. vymenoval za kardinála.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie