• Dnes je: Streda 26. januára 2022 meniny má Tamara

Ovplyvňuje šírenie koronavírusu počasie? Vedci identifikovali dva rizikové faktory

Ovplyvňuje šírenie koronavírusu počasie? Vedci identifikovali dva rizikové faktory

Významnú súvislosť medzi teplotou a šírením koronavírusu sa vedcom nepodarilo nájsť.

Podporuje prenos infekčného ochorenia chladnejšie alebo teplejšie počasie?

To je otázka, ktorú si položili výskumníci už viackrát.

Niektorí odborníci sa prikláňajú k názoru, že šírenie koronavírusu by mohlo mať sezónny charakter, podobne ako chrípka, ktorá naberá na sile najmä počas zimných mesiacov.

Teplotná hranica

Staršie štúdie koronavírusu SARS-Cov, ktorý spôsobuje náhle respiračné zlyhanie, poukázali na spojitosť s teplotou – pri teplote nižšej ako 24,6 stupňov Celzia sa v Hong Kongu vírusom nakazilo 18-krát viac ľudí ako v čase, keď teplota prekročila túto hranicu.


Epidémiu SARS sa podarilo zažehnať v júli 2003 počas teplého a suchého počasia pomocou prísnych preventívnych opatrení, uvádza Medicalnewstoday.com.


Významnú súvislosť medzi teplotou a šírením koronavírusu sa však vedcom nepodarilo nájsť, hoci v Turecku, Mexiku, USA a Brazílii v čase najväčších horúčav zaznamenali zníženie počtu nových prípadov. Odborníci to vysvetľujú stratou stability vírusu pri teplotách nad 37 stupňov Celzia.

Prečo sa v zime ľahšie nakazíme?

Z nedávnej štúdie zverejnenej v periodiku Annual Review of Virology vyplynulo, že práve studené a suché zimné počasie napomáha šíreniu respiračných vírusov. Sliznica dýchacích ciest vtedy častejšie vysychá, jej obranná funkcia je znížená a patogény cez nos ľahšie vstupujú do organizmu.


Navyše, vysušovanie slizníc ešte viac zhoršuje pobyt vo vykurovanom interiéri, kde je vlhkosť vzduchu zhruba o pätinu nižšia.


Vedci tiež tvrdia, že vírusové častice sú v aerosóle s nižšou vlhkosťou oveľa stabilnejšie. Riešením by preto mohlo byť zvlhčovanie vzduchu v uzavretých priestoroch.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie