Martina Šimkovičová odvolala riaditeľa Pamiatkového úradu SR Pavla Ižvolta.
Ochrana kultúrneho dedičstva nie je politická hra, SaS ostro kritizuje pokračujúce čistky ministerky Šimkovičovej
28.11.2024 (SITA.sk) - Ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nom. SNS) musí prestať s čistkami. Myslí si to strana Sloboda a Solidarita (SaS), ktorá ostro kritizuje zásahy ministerky kultúry do riadenia kultúrnych inštitúcií.
Podľa SaS počínanie ministerky vedie k znižovaniu odbornosti a ohrozeniu ochrany kultúrneho dedičstva krajiny. Tímlíder SaS pre kultúre René Parák upozornil na najnovší počin Šimkovičovej, a to odvolanie Pavla Ižvolta z funkcie riaditeľa Pamiatkového úradu SR. Ministerka pritom jeho odvolanie nezdôvodnila, uviedla iba potrebu zdynamizovania riadiacich procesov.
Problematické nominácie
SaS je názoru, že odvolanie Ižvolta je ďalšou etapou v demontáži odborných kapacít kultúrnych inštitúcií na Slovensku. Ako strana pripomenula, predtým ministerka odvolala riaditeľov Slovenského národného divadla, Slovenskej národnej galérie a Slovenského národného múzea. Žiadne z týchto rozhodnutí pritom nepodložila konkrétnymi výhradami voči ich práci. Parák upozornil, že výsledkom Šimkovičovej politiky sú problematické nominácie. Ako dodal, chrániť pamiatky má archeológ bez licencie.
„Nový šéf inštitúcie, ktorá má evidovať a metodicky riadiť ochranu nášho kultúrneho dedičstva, Mário Comisso sa navyše vyhýba plateniu pokút a skôr ako archeologické náleziská ho zaujíma spokojnosť developerov,“ upozornil Parák. Obzvlášť znepokojujúce je podľa Paráka rušenie odboru ochrany pamiatkového dedičstva na Pamiatkovom úrade SR.
Politická hra
„Ten je kľúčovým pracoviskom pre odbornú ochranu kultúrnych hodnôt. Tento krok považujeme za nekompetentné rozhodnutie, ktoré oslabí ochranu kultúrneho dedičstva na dlhé roky. Šimkovičová svojimi rozhodnutiami ničí nielen odborné inštitúcie, ale aj dôveru verejnosti v ich prácu,“ zdôraznil Parák.
Strana vyzvala Šimkovičovú, aby prestala s ničením odborných kapacít kultúrnych inštitúcií a začala rešpektovať stanoviská odborných rád, ktoré na jej zásahy dlhodobo upozorňujú. „Ochrana kultúrneho dedičstva nie je politická hra, ale zodpovednosť voči budúcim generáciám," uzavrela SaS.
Najčítanejšia najnovšia správa
V budúcom roku čaká Bratislavu veľká modernizácia Šancovej ulice, primátor Vallo priblížil aj ďalšie plánované rekonštrukcie komunikácií
V budúcom roku čaká obyvateľov Bratislavy veľká modernizácia Šancovej ulice, v úseku od Smrečianskej až po Trnavské mýto. Ako uviedol v rozhovore pre agentúru SITA primátor Bratislavy Matúš Vallo, okrem pokládky tzv. tichého asfaltu tu vymenia aj podzemné inžinierske siete, aby do budúcna predišli poruchám a rozkopávkam vozovky. Oprava by sa mala začať koncom februára a kompletné ukončenie prác by malo byť do konca letných prázdnin 2025.
Ďalšie plánované rekonštrukcie
„V budúcom roku plánujeme pokračovať v skvalitňovaní verejného priestoru a modernizáciou by mali prejsť napríklad aj chodníky na Námestí SNP, Mýtnej ulici či Biskupickej ulici,“ priblížil primátor ďalšie plánované rekonštrukcie komunikácií. Plánujú tiež začať s realizáciou projektu prestupných uzlov, kde modernizáciou prejdú najviac frekventované zastávky MHD.
Modernizovať by mali napríklad zastávku MHD Pod stanicou na Šancovej ulici či zastávku MHD Nemocnica Kramáre na Limbovej. Primátor pripomenul tiež ukončené rekonštrukcie komunikácií, ktoré zrealizovali v tomto roku.
„Jedným z veľkých projektov tohto roka bola oprava Račianskej, ktorá patrí k najfrekventovanejším dopravným ťahom v Bratislave,“ poznamenal Vallo. V prípade Račianskej ide podľa neho o mimoriadne vyťaženú cestu, ktorá už bola na viacerých úsekoch vo veľmi zlom stave. S jej opravou začali koncom marca a práce na jej modernizácii ukončili ku koncu leta.
Rekonštrukcia vodovodu na Púchovskej
Na trojkilometrovom úseku od Legerského až po Železničnú stanicu Vinohrady položili tzv. tichý asfalt, ktorý znižuje hlučnosť vozovky a tým aj negatívne dopady hluku z cesty na okolie. V rámci modernizácie Račianskej opravovali aj samotnú križovatku Račianska – Pionierska. Rovnako obnovili aj Žitnú od Hybešovej po Detviansku.
Tento rok realizovali aj opravu Púchovskej, a to aj v spolupráci s Bratislavskou vodárenskou spoločnosťou (BVS), ktorá v rovnakom úseku rekonštruovala vodovod. Oprava by mala byť hotová do konca roka. Od mája realizovali modernizáciu Trnavskej cesty, ktorú opravovali po etapách, v úseku od Tomášikovej ulice po križovatku so železničným priecestím na Ivánskej ceste.
Opravy počas letných prázdnin
Počas letných prázdnin vykonali aj veľkú opravu vozovky Hodonínskej cesty, v úseku od krematória po odbočenie k Markíze v Záhorskej Bystrici. Následne na novoopravenom povrchu vyznačili nové vodorovné dopravné značenie, pričom v smere do centra vznikol vyhradený pruh pre autobusy.
„K výraznému skvalitneniu verejného priestoru prispeli aj modernizácia chodníka na Vajnorskej, kde sme upravili a zároveň zväčšili výsadbové štvorce pre stromoradie a komplexná modernizácia Trenčianskej ulice v úseku od Miletičovej po Ružovú dolinu,“ doplnil primátor. Na chodníkoch položili Bratislavskú dlažbu, upravili stromové jamy a opravili vozovku v oboch smeroch. Išlo o prvú etapu opravy Trenčianskej ulice, pričom v nasledujúcich rokoch chcú kompletne dokončiť celý úsek až po Bajkalskú ulicu.