• Dnes je: Piatok 08. decembra 2023 meniny má Marína

Obyvatelia Bieloruska sa obávajú prítomnosti wagnerovcov v krajine, Lukašenko chce naopak využiť ich skúsenosti 

Obyvatelia Bieloruska sa obávajú prítomnosti wagnerovcov v krajine, Lukašenko chce naopak využiť ich skúsenosti 

Mecenáš wagnerovcov Jevgenij Prigožin a mnohí jeho bojovníci dostali možnosť uchýliť sa do Bieloruska.

29.6.2023 (SITA.sk) - Kým režim samozvaného bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka víta prítomnosť žoldnierov z Wagnerovej skupiny v Bielorusku, obyvateľov krajiny príchod až tak neteší. Mecenáš wagnerovcov Jevgenij Prigožin a mnohí jeho bojovníci dostali možnosť uchýliť sa do Bieloruska po tom, ako sa v sobotu vzbúrili voči ruskému ministerstvu obrany. Postupovali dokonca na Moskvu, no po intervencii Lukašenka sa otočili.

Využitie skúsenosti a znalosti wagnerovcov

Samotný Lukašenko tvrdí, že Bielorusko by mohlo využiť skúsenosti a odborné znalosti wagnerovcov, ktorí by v Rusku za vzburu mohli čeliť trestnému stíhaniu. Tento názor je však v kontraste s bieloruskou opozíciou aj partizánskymi aktivistami, ktorí označili wagnerovcov za „hrozbu pre bieloruský ľud a nezávislosť (krajiny)“ a prisľúbili akciu.

„Kategoricky sme proti rozmiestňovaniu ruských žoldnierov v Bielorusku a pripravujeme srdečné privítanie wagnerovcov v Bielorusku,“ povedal Aliaksandr Azarau, vodca gerilovej skupiny BYPOL pozostávajúcej z bývalých príslušníkov armády.

Obavy pobaltských krajín

Susedné pobaltské krajiny tiež vyjadrili obavy, ako to ovplyvní regionálnu bezpečnosť. V stredajšom spoločnom vyhlásení predsedovia parlamentov v Estónsku, Lotyšsku a Litve vyzvali Európsku úniu, aby označila Wagnerovu skupinu za teroristickú organizáciu.

„Pôsobenie žoldnierskej Wagnerovej skupiny v Bielorusku by mohol ešte viac zhoršiť bezpečnostnú situáciu na východných hraniciach NATO a ,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Wagnerovci v Bielorusku

Lukašenko povedal, že tí wagnerovci, ktorí nechcú prejsť pod velenie ruského ministerstva obrany, čo je jedna z možností, ktoré im ponúka ruský prezident Vladimir Putin, môžu zostať v Bielorusku „istý čas“ na vlastné náklady. Povedal, že im ponúkol „opustené vojenské zariadenie“ na vytvorenie tábora.

Nešpecifikoval polohu zariadenia, ale Azarau uviedol, že v Osipoviči, meste 230 kilometrov severne od hranice s Ukrajinou, trvá výstavba miesta pre wagnerovcov, na ktorej sa podieľajú bieloruskí vojaci. Obyvatelia 30-tisícového mesta agentúre AP povedali, že vývoj udalostí ich znepokojil.

„V uliciach je vojenská technika a bieloruskí vojaci. Všetci obyvatelia diskutujú o príchode wagnerovcov a úprimne povedané, my máme paniku a nie sme šťastní, že sme s nimi susedia,“ povedala pre AP 43-ročná lekárka Inga.

„Mám dospievajúce dcéry... Ako budeme žiť vedľa násilníkov, omilostených vrahov a násilníkov?“ nadviazala žena, ktorá hovorila pod podmienkou, že nebude uvedené jej meno.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Vežu ikonického kostolíka vo Vysokých Tatrách zachraňujú, je v predhavarijnom stave

vezu ikonickeho kostolika vo vysokych tatrach zachranuju je v predhavarijnom stave

8.12.2023 (SITA.sk) - Už niekoľko rokov pokračujú vo Vysokých Tatrách snahy o záchranu sakrálnej kultúrnej pamiatky – Kostola Nepoškvrneného počatia Panny Márie. Na ikonický kostolík z roku 1888 natrafia turisti smerujúci k lanovke na Hrebienok.

Kým v predošlých rokoch tam občianske združenie (OZ) Zachráňme poklady Tatier obnovilo strechu, počas uplynulého leta rozbehlo kroky k záchrane veže kostola, vážne narušená je jej drevená konštrukcia. Ako ďalej agentúru SITA informoval člen OZ Pavol Bayer, v prípade neriešenia problematických stĺpov vznikne havarijná situácia.

Veže sú poškodené hnilobou

Demontáž vrchných kameňov vstupného schodiska v septembri 2023 ukázala, že južné stĺpy veže kostola sú vo veľmi zlom stave. Ako vysvetlil Bayer, ich stav je podľa statika predhavarijný. Nosné časti stĺpov veže sú poškodené hnilobou, v jednom prípade na približne 70 percent, v druhom na asi 60 percent.

„Sadnutie, naklonenie veže je možné kedykoľvek, čím by vznikla havarijná situácia s ďalekosiahlymi dôsledkami, či už pre opravu veže samotnej, alebo nutné uzatvorenie pešej a cestnej komunikácie a parkovacích plôch nachádzajúcich sa priamo pred vežou kostola,“ ozrejmil predseda OZ.

Výzva Obnov si svoj dom

Ešte pred príchodom mrazov ale stihli zabetónovať základy, na ktorých budú v novom roku namontované dočasné oceľové podpery veže.

„Tie by mali pomôcť veži prečkať zimu a čas, kým sa usuší drevo, ktorými sa nahradia zhnité časti. Po ukončení opravy budú podpery znovu odstránené,“ priblížil Bayer. Nové drevo sa už podľa jeho slov suší v kaplnke v Novom Smokovci, predtým než poputuje do vákuovej sušičky.

Problémom pri všetkých snahách združenia sú však financie. Na opravu stĺpov a dolnej časti veže je podľa rozpočtu potrebných 47-tisíc eur, z toho disponuje OZ zatiaľ sumou 900 eur. S projektom sa tak zapojilo do výzvy Obnov si svoj dom.

V minulosti so žiadosťou uspelo, keď získalo financie na výmenu dreveného šindľa na celom kostole, čo vyriešilo problém so zatekaním do chrámu. Aj naďalej má však zriadený transparentný účet, prispieť na záchranu pamiatky tak môže ktokoľvek.

Opravy kostola v jednotlivých etapách

Samotné opravy kostola boli pôvodne rozdelené do šiestich etáp. Zahŕňajú výmenu strešnej krytiny, opravu vstupného schodiska a veže kostola, odvod zrážkovej vody z okolia kostola. Oprava hlavnej lode i samotného interiéru by mala prísť na rad ako posledná, keďže v rámci celkovej opravy sa postupuje podľa akútnosti poškodenia. Urgentné je tiež schodisko.

„Vyzerá to tak, že je na suti, nemá základy, pod schodmi vidieť dutinu. Všetko sa hýbe, travertínové stupne sa dokonca polámali. Bude to potrebné rozobrať. Sondážnymi prácami sa základ schodiska nenašiel, bude preto nutné spraviť betónové schodisko, na ktoré sa poukladajú travertínové bloky,“ opísal člen združenia Bayer.

Kostol v Starom Smokovci dal postaviť spišský biskup Juraj Császka na žiadosť arcikňažny Klotildy v roku 1888. Projekt vyhotovil architekt Gedeon Majunke zo Spišskej Soboty. Kostol bol postavený vo vysokohorskom alpskom štýle, ktorého charakteristickým znakom je hrázdené murivo.

To znamená, že konštrukcia kostola je drevená a steny sú vyplnené murivom. Štíty kostola sú bohato vyrezávané a zdobené. Kostolík patrí medzi najkrajšie stavby nielen v Starom Smokovci, ale aj v celých Vysokých Tatrách. Jeho súčasťou sú vitráže na oknách, ktoré zhotovil akademický maliar Vincent Hložník so svojou manželkou a dcérou.

Problémy nastali aj s pôvodnou vežou, ktorá sa kvôli slabým základom naklonila. V roku 1932 bola veža demontovaná a nad vchodom bol urobený jednoduchý prístrešok. V roku 1959 kostol rekonštruovali a bola postavená aj nová veža,“ informovalo OZ Zachráňme poklady Tatier.


Počasie