• Dnes je: Nedeľa 03. decembra 2023 meniny má Oldrich

Obavy šéfa MAAE o Záporožskú elektráreň sú čoraz väčšie, ľudí z okolia evakuujú a situácia je nebezpečná

Obavy šéfa MAAE o Záporožskú elektráreň sú čoraz väčšie, ľudí z okolia evakuujú a situácia je nebezpečná

Ruský vojak pred Záporožskou jadrovou elektrárňou.

Šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Mariano Grossi vyjadril obavy o bezpečnosť Záporožskej jadrovej elektrárne po tom, čo tamojší dosadený gubernátor nariadil evakuáciu v jej bezprostrednej blízkosti.

Situácia v oblasti pri elektrárni je čoraz viac „nepredvídateľná a potenciálne nebezpečná“, upozornil Grossi.

Podľa jeho slov je znepokojený „veľmi skutočnými rizikami pre jadrovú bezpečnosť a ochranu, ktorým elektráreň čelí“.

Evakuácia civilistov z okolia

V piatok Ruskom dosadený gubernátor čiastočne okupovanej Záporožskej oblasti Jevhen Balickyj oznámil, že nariadil evakuáciu civilistov z 18 obcí. Medzi nimi je aj mesto Enerhodar, ktoré sa nachádza pri spomenutej najväčšej jadrovej elektrárni v Európe.


Postihnuté obce sú zhruba 50 až 70 kilometrov od frontovej línie bojov medzi Ukrajinou a Ruskom. Balickyj povedal, že Ukrajina v oblasti v ostatných dňoch zintenzívnila útoky.

Hrozba ťažkej jadrovej havárie


Grossi sa vyjadril, že prevádzkový personál jadrovej elektrárne, ktorej šesť reaktorov je momentálne v režime odstavenia, k sobote ešte neevakuovali, ale väčšina z nich žije v Enerhodare a situácia prispela k „stále napätejším, stresujúcim a náročným podmienkam pre personál a ich rodiny“. Odborníci MAAE, ktorí sú v elektrárni, podľa neho „naďalej pravidelne počúvajú ostreľovanie“.


„Musíme konať hneď, aby sme zabránili hrozbe ťažkej jadrovej havárie a jej následkom pre obyvateľstvo a životné prostredie,“ povedal Grossi s tým, že elektráreň treba chrániť a on sa bude naďalej usilovať o dosiahnutie tohto cieľa.


Generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl v nedeľu uviedol, že evakuácia Enerhodaru sa už začala. Prví evakuovaní sú podľa neho ľudia, ktorí po obsadení mesta prijali ruské občianstvo. Vzali ich zhruba 200 kilometrov juhovýchodne na Ruskom okupované pobrežie Azovského mora.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Zoroslav Kollár opätovne zdraví Sulíka, tentokrát hovorí o podivnom biznise s ropnými produktami (video)

zoroslav kollar opatovne zdravi sulika tentokrat hovori o podivnom biznise s ropnymi produktami video

3.12.2023 (SITA.sk) - Richard Sulík mal počas svojho ministrovania nastaviť biznis s ropou a ropnými produktmi tak, aby vyhovoval istým firmám. Ide o ropu a ropné produkty, ktoré má štát uskladnené pre prípad núdze.

Podivný biznis s ropnými produktami

Ako ďalej uviedol vo svojom najnovšom videu podnikateľ a právnik Zoroslav Kollár, celý biznis sa točí okolo spoločnosti Zväz pre skladovanie zásob, a.s., v ktorej má malý podiel aj bratislavská rafinéria Slovnaft, ktorá patrí medzi hlavných hráčov pri skladovaní núdzových zásob ropy a ropných produktov.

„Ekonomické výsledky tejto spoločnosti sú priam ohromujúce. Spoločnosť má iba jedného zamestnanca, obrat takmer 20 miliónov eur a zisk 3 milióny eur ročne. Firma snov. Takúto rentabilitu dosahujú iba drogoví díleri a obchodníci s bielym mäsom,“ podotkol Kollár. Podivný biznis sa má podľa Zoroslava Kollára točiť cez štátnu firmu Spoločnosť pre skladovanie, ktorá je jedna zo zakladateľov Agentúry pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov.

Čoskoro končiaca zmluva

„Zväz pre skladovanie zásob si prenajíma od Spoločnosti pre skladovanie jej 70 percent skladovacích kapacít dlhodobo. To znamená, že má absolútny a nerušený monopol. Agentúra pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov sa tvári, že skladuje ropu a ropné produkty u skladovateľa, ktorý jej ponúka najlepšie podmienky. Nuž, ľahko sa vyhráva verejné obstarávanie, keď je niekto jediný na Slovensku. Dobre vymyslené,“ dodal Zoroslav Kollár, podľa ktorého štátu pre nastavenie takéhoto biznisu vzniká každoročne strata vo výške niekoľkých miliónov eur.

Richarda Sulíka po nástupe do funkcie ministra hospodárstva mali podľa Zoroslava Kollára spriaznení podnikatelia upozorniť, že zmluva medzi Zväzom pre skladovanie zásob a Agentúrou pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov končí v roku 2025.

Zmluva vďaka Sulíkovi

„Takže sa stalo niečo na Slovensku nevídané. Agentúra vyhlásila súťaž na skladovanie ropy a ropných produktov už v roku 2021 a verejné obstarávanie úspešne ukončila v roku 2022. To znamená, tri roky pred uplynutím doby, na ktorú mala zabezpečené skladovanie. Asi by sme ich mali za to pochváliť, ale nie je veľmi za čo. Spoločnosť Zväz pre skladovanie zásob má vďaka kooperácii so štátom monopol, takže verejné obstarávanie malo už vopred jasného víťaza. Vďaka Richardovi Sulíkovi má súkromná firma s jedným zamestnancom zabezpečenú zmluvu na ďalších 15 rokov,“ doplnil Zoroslav Kollár.

Za desať rokov má tak podľa neho Zväz pre skladovanie zásob zabezpečený príjem vo výške takmer 300 miliónov eur. Spoločnosť Zväz pre skladovanie má ešte podľa Zoroslava Kollára zarobiť ďalšie milióny pri výmene starých zásob ropy či ropných produktov.


Počasie