• Dnes je: Štvrtok 30. novembra 2023 meniny má Ondrej, Andrej

Nová vláda bude musieť znížiť niektoré dávky, v rozpočte chýbajú podľa analytika miliardy eur

Nová vláda bude musieť znížiť niektoré dávky, v rozpočte chýbajú podľa analytika miliardy eur

Štát potrebuje znížiť deficit o približne 7 miliárd trvalých výdavkov a príjmov. Pre porovnanie, celkové výdavky na starobné dôchodky, čo je najväčšia položka štátneho rozpočtu, sú približne 8,3 miliardy eur

Viacerí ekonomickí odborníci upozorňujú, že konsolidácia verejných financií by sa mala stať cieľom politických strán.

Európska komisia pred časom informovala, že Slovensko má 6-percentný deficit a sme najhoršou krajinou, a to ešte pred prijatými dodatočnými opatreniami.

Východisková pozícia je však v súčasnosti už asi aj 6,5 %, resp. 8 až 10 mld. eur. Ako skonštatoval ekonomický analytik Tatra banky Tibor Lörincz, po voľbách teda Slovensko čaká konsolidácia.

Financie sa zhoršujú dlhodobo

Ukazovateľ dlhodobej udržateľnosti Rady pre rozpočtovú zodpovednosť hovorí o zhoršovaní verejných financií od roku 2016, pričom trend sa prudko zrýchlil od roku 2019. Tento ich ukazovateľ hovorí o štrukturálnom deficite, teda o dlhodobých výdavkoch a príjmoch, a to dôchodkoch, mzdách lekárov a učiteľov, rôznych iných dávkach, ale aj o výške daní a odvodov.

„Štát potrebuje znížiť deficit o približne 7 miliárd trvalých výdavkov a príjmov. Pre porovnanie, celkové výdavky na starobné dôchodky, čo je najväčšia položka štátneho rozpočtu, sú približne 8,3 miliardy eur,“ vysvetľuje Lörincz.

Konsolidácia sa dotkne všetkých

Potreba konsolidácie je podľa neho veľmi veľká, a preto je nepredstaviteľné, že by sa dotkla len vybraných. „Konsolidácia sa bude musieť v nejakej miere dotknúť všetkých,“ upozorňuje analytik. Nová vláda bude takmer určite musieť podľa neho znížiť niektoré dávky, ktoré zaviedli posledné dve vlády.

Veľa sa hovorí o zdanení mimoriadnych ziskov, to však podľa Lörincza prinesie v najlepšom prípade pár stoviek miliónov eur, pričom v rozpočte chýbajú miliardy. Na stole je tak zvyšovanie dane z pridanej hodnoty a pravdepodobne aj daní z príjmu.

„Nie je však jedno, aký prístup ku konsolidácii zvolí vláda. Deficity verejných financií stimulujú ekonomiku, škrty ju budú zákonite utlmovať,“ skonštatoval analytik.

Treba začať čím skôr

Vláda, samozrejme, konsolidovať nemusí hneď po nástupe, napriek tomu by bolo podľa Lörincza veľmi dobré, keby tak spravila. „Ak sa pozrieme na to, ako slovenský dlh vnímajú finančné trhy, už dnes si Slovensko požičiava podobne draho ako Grécko,“ konštatuje analytik.

Včasné riešenie problému umožňuje podľa neho rozložiť opatrenia v čase a konsolidovať rozumne. Ak však neskôr bude musieť vláda konsolidovať rýchlo, môže sa stať, že euroval, ktorý kedysi vláda odmietala a pre ktorý padla, nám bude musieť pomôcť.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Štvrtok 30. november 2023

horoskopy na dnes stvrtok 30 november 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Štvrtok 30. november 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Dnes ste vstali z postele tou správnou nohou. Bude sa vám dariť v práci i v súkromných záležitostiach. Deň je vhodný na menšie oslavy.

Býk 21.4. - 21.5.

Vaše pozitívne vyžarovanie a otvorenosť, s akou konáte a vyjadrujete sa, vám otvára dvere. Dbajte však na to, aby ste nestratili doterajšiu úroveň a nenechali sa strhnúť k arogancii.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Niečo alebo niekto na vás silno citovo zapôsobí. Zbystrite pozornosť pri sľuboch a nedajte sa omotať okolo prsta! Určite budú viac súvisieť s fantáziou ako s realitou.

Rak 22.6. - 22.7.

Mali by ste splniť, čo ste sľúbili. Ak budete príliš dlho otáľať, stratíte dôveru a dobré meno. Rozdrobenosť a nejednotnosť v rámci vášho konania a myslenia vás oberá prinajmenšom o čas.Všetky Horoskopy pre Štvrtok 30. november 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie