• Dnes je: Streda 28. februára 2024 meniny má Zlatica

Nórsko sprístupnilo Severný ľadový oceán na ťažbu nerastných surovín, podľa aktivistov je to katastrofa pre ekosystém

Nórsko sprístupnilo Severný ľadový oceán na ťažbu nerastných surovín, podľa aktivistov je to katastrofa pre ekosystém

Škandinávska krajina, ktorá je jednou z najbohatších krajín sveta vďaka svojim obrovským zásobám ropy a zemného plynu, tvrdí, že na morskom dne nórskeho kontinentálneho šelfu sa nachádzajú významné nerastné zdroje.

Nórska menšinová stredoľavá vláda a dve väčšie opozičné strany uzavreli v utorok dohodu o otvorení Severného ľadového oceánu pre ťažbu nerastných surovín na morskom dne. Udialo sa tak napriek varovaniam environmentálnych skupín, že to ohrozí biodiverzitu zraniteľných ekosystémov v tejto oblasti.

V rozpore s vedeckými odporúčaniami

Nórsko v júni uviedlo, že chce otvoriť časti nórskeho kontinentálneho šelfu pre komerčnú hlbinnú ťažbu v súlade so stratégiou krajiny hľadať nové hospodárske príležitosti a znížiť svoju závislosť od ropy a plynu.

„Je to katastrofa pre more,“ povedal Frode Pleym, vedúci miestnej pobočky organizácie Greenpeace.

Martin Sveinss?nn Melv?r z nórskej environmentálnej skupiny Bellona uviedol, že je to „úplne v rozpore s vedeckými odporúčaniami“, a domnieva sa, že „otvorenie nerastných surovín na morskom dne je nebezpečným vykoľajením v boji proti klimatickým zmenám“.

Pomoc pri prechode sveta na udržateľnú energiu

Škandinávska krajina, ktorá je jednou z najbohatších krajín sveta vďaka svojim obrovským zásobám ropy a zemného plynu, tvrdí, že na morskom dne nórskeho kontinentálneho šelfu sa nachádzajú významné nerastné zdroje. Podľa nórskych úradov sa tam nachádzajú sulfidy a mangánové kôry obsahujúce kovy a minerály, ktoré sú nevyhnutné na výrobu batérií, veterných turbín, osobných počítačov a mobilných telefónov.


Ak sa preukáže, že ťažba nerastných surovín na morskom dne je rentabilná, a ak sa ťažba môže vykonávať udržateľným spôsobom, môže posilniť hospodárstvo vrátane zamestnanosti v Nórsku a zároveň zabezpečiť dodávky dôležitých kovov pre prechod sveta na udržateľnú energiu, uviedlo v júni ministerstvo pre ropu a energetiku. Plánovaná oblasť sa nachádza juhozápadne od Špicbergov.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 28. február 2024

horoskopy na dnes stredu 28 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 28. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Vaši najbližší vás konečne začnú chápať a podporia vaše rozhodnutie. Prežijete večer, ktorý splní všetky vaše predstavy. Niekto vám však bude chýbať.

Býk 21.4. - 21.5.

V tomto prípade vám smola prinesie objav nových netušených spôsobov riešení, ktoré budete vedieť využiť vo svoj prospech.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Ak ste za posledné obdobie niečo pokazili, dnes máte príležitosť všetko napraviť. V dôležitej veci urobíte krok dopredu. Pozor na zlých poradcov.

Rak 22.6. - 22.7.

Planéty ovplyvnia vaše citové záležitosti. Vo vzťahoch s najbližšími ľuďmi sa vyskytnú komplikácie. Mali by ste svojim blízkym objasniť trochu svoj hodnotový systém.
Všetky Horoskopy pre Stredu 28. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie