• Dnes je: Nedeľa 03. decembra 2023 meniny má Oldrich

Nedostatok financií sa týka vlády aj samosprávy, za situáciu podľa Ódora nemôže ani jedna strana

Nedostatok financií sa týka vlády aj samosprávy, za situáciu podľa Ódora nemôže ani jedna strana

Za vzniknutú situáciu podľa jeho slov, nedostatok zdrojov, nemôže ani jedna strana.

19.7.2023 (SITA.sk) - Vláda SR a samosprávy vnímajú závažnosť finančnej situácie, v ktorej sa kraje, mestá a obce nachádzajú. Čo sa týka nedostatku financií, vláda i jednotlivé samosprávy sú na jednej spoločnej lodi. Uviedol to dnes poverený predseda vlády Ľudovít Ódor v rámci spoločného vyhlásenia so samosprávnymi združeniami, ako je Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS), SK8 a Únia miest Slovenska.

Tie chýbajú v štátnom rozpočte i v pokladniciach samospráv. Podľa Ódora sa však vláda zaväzuje, že urobí všetko preto, aby do polovice augusta našla riešenie, ktoré by samosprávam pomohlo, a ktoré umožní štátny rozpočet.

Čoskoro pripravia polročnú správu o stave financií

V polovici augusta bude mať podľa povereného predsedu vlády ministerstvo financií hotovú polročnú správu o stave verejných financií, ktorá odpovie na otázku, v akom objeme je možné samosprávam pomôcť.

„Vláda aj predstavitelia samospráv vnímajú korektnú komunikáciu ako jeden zo základných predpokladov úspešnej spolupráce do budúcnosti a v tomto duchu budú rokovania pokračovať,“ uviedol ďalej v spoločnom vyhlásení po stretnutí so zástupcami samospráv o ich dofinancovaní Ódor. Podľa jeho slov sa všetky strany zhodli na potrebe proaktívnejšie aj korektne komunikovať fakty. Zároveň potvrdil, že prichádzalo aj k nedorozumeniam.

„Myslím si, že sme si vyčistili stôl, to bol dnes môj záujem,“ komentoval dnešné stretnutie.

Ódor poukázal na vývoj rozpočtu

Ódor požiadal samosprávy, aby počkali, pričom poukázal na vývoj rozpočtu počas roka.

„Keď spočítame, čo všetko bolo schválené nad rámec rozpočtu za posledné schôdze parlamentu, dostaneme sa niekde k číslu 750 miliónov eur. Navyše musíme riešiť krízovo aj niektoré veci v oblasti Všeobecnej zdravotnej poisťovne, čo budeme musieť asi tiež dofinancovať zo štátneho rozpočtu,“ povedal. Vláda sa podľa jeho slov nechce dostať do situácie, že neskôr nebude vedieť splniť to, čo je už schválené v parlamente, teda vyplácať dôchodky či pomáhať rodinám s deťmi.

Na margo avizovanej piatkovej mimoriadnej parlamentnej schôdze ku kompenzácii cien energií pre samosprávy, mestá a obce dnes Ódor uviedol, že aj bez uznesenia urobí všetko pre pomoc samosprávam.

„Vnímam to tak, že otázka je tu na stole bez ohľadu na to, či bude v piatok schôdza otvorená alebo nie, a o tom som ubezpečil aj samosprávy," skonštatoval. Otváranie rozpočtu v parlamente v predvolebnom období označil za úplne krajné riešenie a na poslednom mieste.

„Slovensko s najvyšším očakávaným deficitom v tomto roku v Európskej únii nie je v pozícii, že máme peniaze na rozdávanie. Ide o to, koľko si budeme môcť požičať dlhodobo na finančných trhoch," dodal.

Viac k téme: Ceny energií, Financie
Zdroj: SITA.sk - Nedostatok financií sa týka vlády aj samosprávy, za situáciu podľa Ódora nemôže ani jedna strana © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Zoroslav Kollár opätovne zdraví Sulíka, tentokrát hovorí o podivnom biznise s ropnými produktami (video)

zoroslav kollar opatovne zdravi sulika tentokrat hovori o podivnom biznise s ropnymi produktami video

3.12.2023 (SITA.sk) - Richard Sulík mal počas svojho ministrovania nastaviť biznis s ropou a ropnými produktmi tak, aby vyhovoval istým firmám. Ide o ropu a ropné produkty, ktoré má štát uskladnené pre prípad núdze.

Podivný biznis s ropnými produktami

Ako ďalej uviedol vo svojom najnovšom videu podnikateľ a právnik Zoroslav Kollár, celý biznis sa točí okolo spoločnosti Zväz pre skladovanie zásob, a.s., v ktorej má malý podiel aj bratislavská rafinéria Slovnaft, ktorá patrí medzi hlavných hráčov pri skladovaní núdzových zásob ropy a ropných produktov.

„Ekonomické výsledky tejto spoločnosti sú priam ohromujúce. Spoločnosť má iba jedného zamestnanca, obrat takmer 20 miliónov eur a zisk 3 milióny eur ročne. Firma snov. Takúto rentabilitu dosahujú iba drogoví díleri a obchodníci s bielym mäsom,“ podotkol Kollár. Podivný biznis sa má podľa Zoroslava Kollára točiť cez štátnu firmu Spoločnosť pre skladovanie, ktorá je jedna zo zakladateľov Agentúry pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov.

Čoskoro končiaca zmluva

„Zväz pre skladovanie zásob si prenajíma od Spoločnosti pre skladovanie jej 70 percent skladovacích kapacít dlhodobo. To znamená, že má absolútny a nerušený monopol. Agentúra pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov sa tvári, že skladuje ropu a ropné produkty u skladovateľa, ktorý jej ponúka najlepšie podmienky. Nuž, ľahko sa vyhráva verejné obstarávanie, keď je niekto jediný na Slovensku. Dobre vymyslené,“ dodal Zoroslav Kollár, podľa ktorého štátu pre nastavenie takéhoto biznisu vzniká každoročne strata vo výške niekoľkých miliónov eur.

Richarda Sulíka po nástupe do funkcie ministra hospodárstva mali podľa Zoroslava Kollára spriaznení podnikatelia upozorniť, že zmluva medzi Zväzom pre skladovanie zásob a Agentúrou pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov končí v roku 2025.

Zmluva vďaka Sulíkovi

„Takže sa stalo niečo na Slovensku nevídané. Agentúra vyhlásila súťaž na skladovanie ropy a ropných produktov už v roku 2021 a verejné obstarávanie úspešne ukončila v roku 2022. To znamená, tri roky pred uplynutím doby, na ktorú mala zabezpečené skladovanie. Asi by sme ich mali za to pochváliť, ale nie je veľmi za čo. Spoločnosť Zväz pre skladovanie zásob má vďaka kooperácii so štátom monopol, takže verejné obstarávanie malo už vopred jasného víťaza. Vďaka Richardovi Sulíkovi má súkromná firma s jedným zamestnancom zabezpečenú zmluvu na ďalších 15 rokov,“ doplnil Zoroslav Kollár.

Za desať rokov má tak podľa neho Zväz pre skladovanie zásob zabezpečený príjem vo výške takmer 300 miliónov eur. Spoločnosť Zväz pre skladovanie má ešte podľa Zoroslava Kollára zarobiť ďalšie milióny pri výmene starých zásob ropy či ropných produktov.


Počasie