• Dnes je: Utorok 20. februára 2024 meniny má Lívia

NBÚ ide nad rámec zákona a podľa Krúpu je za tým hra s cieľom niečo prekryť (video)

NBÚ ide nad rámec zákona a podľa Krúpu je za tým hra s cieľom niečo prekryť  (video)

Celá kauza vznikla pre problematický právny výklad zákona o ochrane utajovaných skutočností, ktorý je podľa neho deravý.

4.4.2023 (SITA.sk) - Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) ide nad rámec zákona a toho, čo požadujú medzinárodné organizácie. Skonštatoval to predseda Brannobezpečnostného výboru Národnej rady SR Juraj Krúpa (SaS) na tlačovej konferencii po zasadnutí výboru.

Tu je na mieste hovoriť o tzv. goldplatingu, čiže pridávanie do zákona, usmernenia alebo vyhlášok aj to, že nie je potrebné a čo Európska únia alebo NATO od nás ani nevyžaduje,“ vyhlásil Krúpa.

Chcú prekryť nejaké aktivity

Podľa vlastných slov sa nevie zbaviť podozrenia, že celé je to vyfabrikované a je to hra, ktorá má za cieľ niečo úplne iné ako diskreditovanie ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO). Zámerom má byť podľa neho prekryť určité aktivity.

Mňa zaráža, že NBÚ sa zaujímala aj o iné aktivity Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) a Úradu inšpekčnej služby, dokonca vecí týkajúcich sa veľmi citlivých káuz,

napríklad vyšetrovaní NAKA,“ povedal Krúpa a dodal, že mu to nepríde úplne štandardné.

Celá kauza vznikla podľa neho pre problematický právny výklad zákona o ochrane utajovaných skutočností, ktorý je podľa neho deravý. Nechá na uvážení prezidentky SR Zuzany Čaputovej, či bude vidieť dôvod na odobratie poverenia Mikulcovi viesť rezort vnútra.

Mikulcovi chýba poučenie. On síce tvrdí, že poučenie má, ale nie je o tom písomný záznam,“ poukázal Krúpa. Zároveň vyzval ministra, aby si spravil ešte do predčasných volieb bezpečnostnú previerku a tým vyvrátil pochybnosti, či mal právo utajované informácie získať.

Neoprávnená manipulácia

Keby minister v minulosti požiadal o previerku, mohli sme sa takejto kauze vyhnúť,“ myslí si Krúpa, ktorý má sám už tretiu previerku „prísne tajné“.

O porušeniach zákona zo strany ministra vnútra Romana Mikulca informoval predseda Osobitného kontrolného výboru Národnej rady SR na kontrolu činnosti Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) Martin Beluský (ĽSNS), ktorý sa odvolával na zistenia úradu. Z výsledkov minuloročnej kontroly NBÚ na ministerstve vyplýva, že Mikulec opakovane neoprávnene manipuloval s utajovanými informáciami.

Zákon mal porušiť 29-krát. Ministerstvo spravodlivosti v pondelok vo svojom stanovisku skonštatovalo, že člen vlády SR je podľa zákona o ochrane utajovaných skutočností oprávnenou osobou s osobitným postavením, na ktorú sa nevykonáva bezpečnostná previerka.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Utorok 20. február 2024

horoskopy na dnes utorok 20 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Utorok 20. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Pohodu z rodiny prenesiete aj medzi známych. Každý si rád vypočuje vaše poznámky. Popoludní vás čaká príjemné posedenie a priateľský rozhovor.

Býk 21.4. - 21.5.

Napriek menším nedorozumeniam i stresom dokážete nemožné. Stačí, aby ste sa len trochu ovládali. Informácie, ktoré získate, sa vám podarí výhodne využiť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Vaše činy súvisiace so vzťahmi budú mimoriadne úspešné. V zamestnaní sa vám núka vynikajúca ponuka. Mali by ste sa do nej pustiť z plných síl.

Rak 22.6. - 22.7.

Každý pohľad na byt vás bude nabádať do jeho vylepšovania. Zajtrajší deň si vyhradíte na regeneráciu síl. Konečne sa dostanete k oddychovému čítaniu.
Všetky Horoskopy pre Utorok 20. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie