• Dnes je: Štvrtok 28. septembra 2023 meniny má Václav

NBÚ ide nad rámec zákona a podľa Krúpu je za tým hra s cieľom niečo prekryť (video)

NBÚ ide nad rámec zákona a podľa Krúpu je za tým hra s cieľom niečo prekryť  (video)

Celá kauza vznikla pre problematický právny výklad zákona o ochrane utajovaných skutočností, ktorý je podľa neho deravý.

4.4.2023 (SITA.sk) - Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) ide nad rámec zákona a toho, čo požadujú medzinárodné organizácie. Skonštatoval to predseda Brannobezpečnostného výboru Národnej rady SR Juraj Krúpa (SaS) na tlačovej konferencii po zasadnutí výboru.

Tu je na mieste hovoriť o tzv. goldplatingu, čiže pridávanie do zákona, usmernenia alebo vyhlášok aj to, že nie je potrebné a čo Európska únia alebo NATO od nás ani nevyžaduje,“ vyhlásil Krúpa.

Chcú prekryť nejaké aktivity

Podľa vlastných slov sa nevie zbaviť podozrenia, že celé je to vyfabrikované a je to hra, ktorá má za cieľ niečo úplne iné ako diskreditovanie ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO). Zámerom má byť podľa neho prekryť určité aktivity.

Mňa zaráža, že NBÚ sa zaujímala aj o iné aktivity Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) a Úradu inšpekčnej služby, dokonca vecí týkajúcich sa veľmi citlivých káuz,

napríklad vyšetrovaní NAKA,“ povedal Krúpa a dodal, že mu to nepríde úplne štandardné.

Celá kauza vznikla podľa neho pre problematický právny výklad zákona o ochrane utajovaných skutočností, ktorý je podľa neho deravý. Nechá na uvážení prezidentky SR Zuzany Čaputovej, či bude vidieť dôvod na odobratie poverenia Mikulcovi viesť rezort vnútra.

Mikulcovi chýba poučenie. On síce tvrdí, že poučenie má, ale nie je o tom písomný záznam,“ poukázal Krúpa. Zároveň vyzval ministra, aby si spravil ešte do predčasných volieb bezpečnostnú previerku a tým vyvrátil pochybnosti, či mal právo utajované informácie získať.

Neoprávnená manipulácia

Keby minister v minulosti požiadal o previerku, mohli sme sa takejto kauze vyhnúť,“ myslí si Krúpa, ktorý má sám už tretiu previerku „prísne tajné“.

O porušeniach zákona zo strany ministra vnútra Romana Mikulca informoval predseda Osobitného kontrolného výboru Národnej rady SR na kontrolu činnosti Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) Martin Beluský (ĽSNS), ktorý sa odvolával na zistenia úradu. Z výsledkov minuloročnej kontroly NBÚ na ministerstve vyplýva, že Mikulec opakovane neoprávnene manipuloval s utajovanými informáciami.

Zákon mal porušiť 29-krát. Ministerstvo spravodlivosti v pondelok vo svojom stanovisku skonštatovalo, že člen vlády SR je podľa zákona o ochrane utajovaných skutočností oprávnenou osobou s osobitným postavením, na ktorú sa nevykonáva bezpečnostná previerka.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Štvrtok 28. september 2023

horoskopy na dnes stvrtok 28 september 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Štvrtok 28. september 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Skôr ako sa niekomu zaviažete, dobre si všetko premyslite a pozisťujte, čo sa dá. Neskôr sa budete márne vyhovárať, že ste nemali dosť informácií. Opatrnosť je matkou múdrosti.

Býk 21.4. - 21.5.

Ťažko sa nájde vec, ktorá by vás mohla naplno uspokojiť. Čo môžete podniknúť, aby ste konečne zosúladili vlastné idey, to sú otázky, ktoré si kladiete a dnes môžete dostať na ne odpoveď.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Konajte rozvážne a premyslite si ďalšie kroky do budúcnosti. Nemyslite len na ťažkosti, mohli by ste prepadnúť pesimizmu. Vynechajte prácu s peniazmi!

Rak 22.6. - 22.7.

Dnes zaznamenáte úspech skoro v každej oblasti vašej práce. Nesnažte sa však rozvíjať nové činnosti, nemuseli by ste ich zvládnuť. Dávajte pozor na cestách.Všetky Horoskopy pre Štvrtok 28. september 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie