• Dnes je: Nedeľa 01. októbra 2023 meniny má Arnold

Napriek dlhodobému klesaniu fajčiarov na Slovensku ich počet stúpol, informuje Úrad verejného zdravotníctva

Napriek dlhodobému klesaniu fajčiarov na Slovensku ich počet stúpol, informuje Úrad verejného zdravotníctva

Tieto dni si pripomíname svetový deň bez tabaku, ktorý vyhlasuje každoročne Svetová zdravotníctva organizácia (WHO) vždy 31.

28.5.2023 (SITA.sk) - Počet fajčiarov na Slovensku v minulom roku napriek dlhodobému klesajúcemu trendu stúpol. Podľa pravidelného reprezentatívneho prieskumu vlani na Slovensku fajčilo 21,2 percenta ľudí. V tlačovej správe to uviedol komunikačný odbor Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Nevyhnuté upozorňovať verejnosť

V rámci ochrany verejného zdravia je preto podľa úradu nevyhnutné upozorňovať verejnosť na škodlivosť užívania tabakových a súvisiacich výrobkov, ako aj informovať o možnostiach odvykania od fajčenia.

Na tento účel slúži na Slovensku sieť poradní na odvykanie od fajčenia v rámci regionálnych úradov verejného zdravotníctva.

V súvislosti so Svetovým dňom bez tabaku 2023 pripravujú regionálne úrady verejného zdravotníctva pre verejnosť v týždni od 29. mája do 2. júna deň otvorených dverí v poradniach na odvykanie od fajčenia.

Zvýšenie informovanosti

„Naším cieľom je zvýšiť informovanosť obyvateľov, ako znižovať zdravotné následky a škody, ktoré súvisia s užívaním tabakových a súvisiacich výrobkov," uviedol ÚVZ.

Ďalším cieľom je zvýšiť vedomosti v oblasti zdravotnej výchovy a poskytnúť informácie, ako konkrétne možno predchádzať závislosti od tabaku.

Tieto dni si pripomíname svetový deň bez tabaku, ktorý vyhlasuje každoročne Svetová zdravotníctva organizácia (WHO) vždy 31. mája.

Tento deň sa pripomína od roku 1987, kedy sa členské štáty WHO rozhodli upozorňovať verejnosť na tabakovú epidémiu, ktorej následkom je rozvoj závažných ochorení a úmrtí, ktorým je možné predchádzať.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Matovič sa cíti unavený a sklamaný z toho, že ľudia uverili klamstvám a rozprávkam o tom, že jeho manželka vlastní nejaký kaštieľ

matovic sa citi unaveny a sklamany z toho ze ludia uverili klamstvam a rozpravkam o tom ze jeho manzelka vlastni nejaky kastiel

Strana OĽaNO a priatelia ide na sto percent do opozície. Povedal to v povolebnej diskusii na TV Markíza líder hnutia Igor Matovič. Zdôraznil, že nebudú súčasťou ani jednej, ani druhej koalície, ktorá sa potenciálne rysuje.

Strážni psi korupcie

Určite by nešli do prípadnej koalície so Smerom, Hlasom a SNS a druhá možná koalícia Hlasu s Progresívnym Slovenskom a ďalšími demokratickými stranami by ho zase podľa jeho slov nepotrebovala. „Budeme strážni psi korupcie, ktorá tu bude prekvitať,“ vyhlásil Matovič.

Líder OĽaNO zároveň dodal, že sa cíti unavený a sklamaný z toho, že ľudia uverili klamstvám a rozprávkam o tom, že jeho manželka vlastní nejaký kaštieľ.

<>

Pellegrini sa môže hanbiť

Vyzval lídra Hlasu Petra Pellegriniho, aby sa za to ospravedlnil, keďže s touto informáciou vyrukoval práve Hlas. „Bolo to veľmi podlé, pán Pellegrini, môžete sa hanbiť,“ povedal.

Matoviča podľa jeho slov mrzí, že tu bude vládnuť „mafiánsky štát 2“ – Smer, Hlas, SNS. Uviedol, že on osobne neverí tomu, že Pellegrini sa zachová v tejto situácii ako demokrat, ale drží palce šéfovi Progresívneho Slovenska Michalovi Šimečkovi pri pokuse o zostavenie alternatívnej koalície.


Počasie