• Dnes je: Utorok 05. decembra 2023 meniny má Oto

Najvyšší súd v prípade expolicajta NAKA Kučerku zmiernil pôvodný trest

Najvyšší súd v prípade expolicajta NAKA Kučerku zmiernil pôvodný trest

Urobil tak na dnešnom verejnom zasadnutí, ktoré trvalo skoro sedem hodín.

27.7.2023 (SITA.sk) - Najvyšší súd SR v prípade expolicajta Mariána Kučerku, stíhaného za prijímanie úplatku zmiernil obžalovanému trest. Konkrétne z pôvodných 11 rokov, ktoré bývalému vyšetrovateľovi uložil Špecializovaný trestný súd, ubral odvolací súd šesť mesiacov na 10,5 roka, pričom ponechal v jeho prípade trest prepadnutia majetku.

Právoplatné rozhodnutie

Urobil tak na dnešnom verejnom zasadnutí, ktoré trvalo skoro sedem hodín. Rozhodnutie najvyššieho súdu je právoplatné. Bývalý vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry sa momentálne nachádza v Bosne a Hercegovine, kde požiadal o azyl.

Dôvodom je podľa expolicajta to, že na Slovensku čelí nespravodlivému politickému procesu. Z tohto dôvodu proti nemu súd dnes konal ako proti ušlému.

Priznanie k trestnej činnosti

Predseda senátu Juraj Kliment v odôvodnení verdiktu povedal, že súd nezistil v prípade kľúčového svedka, ktorým bol v procese s Kučerkom bývalý šéf finančnej polície Bernard Slobodník, zámer uškodiť obžalovanému, keďže sa sám priznával k trestnej činnosti. Za všetky stíhané skutky mu pritom podľa Klimenta hrozí trest vo výške 1020 rokov.

Rovnako je to aj v prípade ďalšieho svedka, bývalého šéfa daňových kriminalistov Ľudovíta Makóa. Poukázal tiež na tie z výpovedí, v ktorých sa priznával samotný Kučerka.

Odporúčanie obhajcu

"Obžalovaný sa nemohol svojmu povolaniu spreneveriť viac," povedal Kliment na margo konania Kučerku ako na predstaviteľa polície. Pokiaľ ide o zníženie trestu, prvostupňový súd podľa Klimenta nesprávne započítal obžalovanému jednu priťažujúcu okolnosť, čo odvolací súd napravil.

Obhajca Kučerku Martin Bezák po verdikte pre médiá uviedol, že svojmu klientovi určite odporučí podanie mimoriadneho opravného prostriedku, konkrétne dovolania. Dôvodom je napríklad to, že neúspešne namietali zaujatosť predsedu senátu, pričom súd o ich námietkach nekonal.

Samosudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici uznal v marci minulého roku bývalého vyšetrovateľa Národnej kriminálnej agentúry za vinného z obzvlášť závažného zločinu prijímania úplatku.

Zároveň mu uložil úhrnný trest 11 rokov väzenia so zaradením do ústavu na výkon trestu s minimálnym stupňom stráženia, a tiež trest prepadnutia majetku, ako aj ochranný dohľad vo výmere jeden rok.

Marián Kučerka, ktorého obvinili v rámci policajných akcií Očistec aj Judáš, sa proti verdiktu odvolal.

Konkrétne podľa orgánov činných v trestnom konaní prijal expolicajt v roku 2016 úplatok 25-tisíc eur za ovplyvnenie vyšetrovania kauzy Valčeky, ktorá sa týkala príbuzného exministra Petra Žigu Štefana Žigu V roku 2017 zase prijal podiel z čiastky 200-tisíc eur za zasahovanie do kauzy známej ako Jopi Trade.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Utorok 5. december 2023

horoskopy na dnes utorok 5 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Utorok 5. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Náladu vám len tak ľahko nikto nepokazí. Dokonca sa pustíte iniciatívne do niektorých prác, ktorým sa inokedy radšej vyhýbate. Zároveň to bude pre vás aj relaxácia.

Býk 21.4. - 21.5.

Prichádza obdobie, počas ktorého by ste mali venovať svoje sily rodine a domovu. Ak treba niečo v domácnosti zlepšiť, či prípadne zmeniť bydlisko, je najvyšší čas niečo podniknúť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Mali by ste si vyriešiť nedorozumenie s členmi rodiny. Uvedomte si, že vás potrebujú viac, ako si myslíte. Vo vzduchu visia viaceré otázky, na ktoré by ste mali nájsť odpoveď.

Rak 22.6. - 22.7.

Pravdepodobne dostanete pozvanie od osoby, ktorá sa s vami chce už dlhšie zblížiť. Buďte trpezliví, lebo váš obdivovateľ je veľmi nesmelý.Všetky Horoskopy pre Utorok 5. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie