• Dnes je: Pondelok 04. decembra 2023 meniny má Barbora

Najnovšie lieky pre vážne chorých pacientov budú dostupnejšie, novela umožnila prvé vydanie povolení

Najnovšie lieky pre vážne chorých pacientov budú dostupnejšie, novela umožnila prvé vydanie povolení

Novela zákona tiež umožní ministerstvu zdravotníctva povoliť terapeutické alebo diagnostické použitie lieku v rámci liečebného programu na základe súhlasného stanoviska Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv.

Včasný prístup pacientov k potrebnej liečbe a najnovším liekom prináša novela zákona o liekoch, ktorá umožnila prvé vydanie nových povolení na použitie neregistrovaných liekov. Informovalo o tom ministerstvo zdravotníctva.

„Cieľom rezortu zdravotníctva bolo najmä umožniť včasný prístup pacientov k liekom, ktoré im vedia nielen zachrániť život, ale najmä zlepšiť jeho kvalitu,” uviedlo ministerstvo.

Terapeutické alebo diagnostické použitie lieku

Na základe novely zákona sa zaviedla možnosť pre vydanie povolenia na terapeutické alebo diagnostické použitie skúšaných humánnych liekov, ktoré sú predmetom žiadosti o registráciu.

Novela zákona tiež umožní ministerstvu zdravotníctva povoliť terapeutické alebo diagnostické použitie lieku v rámci liečebného programu na základe súhlasného stanoviska Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv.


Ministerstvo zdravotníctva dostalo prvé žiadosti, na základe ktorých povolilo terapeutické a diagnostické použitie neregistrovaného humánneho lieku s obsahom účinnej látky talkvetamab pre pacientov v terapeutickej indikácii na liečbu dospelých pacientov s relabujúcim a refraktérnym mnohopočetným myelómom.

Zriedkavé nádorové ochorenie


Mnohopočetný myelóm je zriedkavé nádorové ochorenie krvotvorby, pre ktoré je charakteristická nadmerná produkcia a nesprávna funkcia plazmatických krvných buniek tvoriacich sa v kostnej dreni. Nadbytočné plazmatické bunky sa hromadia a vytvárajú nádor alebo nádory na rôznych miestach tela, no najmä v kostnej dreni.Liek s obsahom liečiva talkvetamab je aktuálne súčasťou žiadosti, ktorú pozitívne posúdil Výbor pre humánne lieky a v najbližšom období sa očakáva vydanie rozhodnutia Európskou komisiou. Náklady na túto inovatívnu liečbu sa uhradia pacientom z finančného fondu budúceho držiteľa rozhodnutia o registrácii lieku.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 4. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 4 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 4. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Pokračujete vo včerajšom pracovnom nasadení? Ak áno, môžete dnes veľmi ľahko dosiahnuť úspech. V súkromí sa vám splní nejedno želanie.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak vám dnes ponúknu nové zamestnanie, berte ho so "všetkými desiatimi". Dnes je tá najvhodnejšia konštelácia k novým začiatkom.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete mať možnosť získať nové kontakty. Bude dobré, keď si urobíte reklamu. Nemali by ste sedieť v kúte a čakať na to, kedy si vás niekto všimne.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak sa stretnete so silnejším protivníkom, nevzdávajte sa. Obhajujte vaše myšlienky za každú cenu. K partnerovi buďte opatrní, nežiarlite.Všetky Horoskopy pre Pondelok 4. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie