• Dnes je: Nedeľa 08. septembra 2024 meniny má Miriama

Najdrahšia je vždy nepostavená diaľnica (komentár)

Najdrahšia je vždy nepostavená diaľnica (komentár)

Hoci financovanie cestnej, ale aj železničnej infraštruktúry predstavuje komplexnú výzvu, existujú rôzne stratégie a modely, ktoré môžu napomôcť pri ich kvalitnej a rýchlej výstavbe.

Jednou z najväčších výziev vlády v oblasti modernizácie dopravnej infraštruktúry je financovanie nepostavených a nedostavaných diaľnic.

Napriek tomu, že sú na cesty, ale aj mosty alokované finančné prostriedky zo štátneho rozpočtu a Európskych fondov, ukazuje sa, že tieto zdroje nie sú dostatočné na pokrytie všetkých potrieb.

Táto situácia vedie k hľadaniu alternatívnych spôsobov financovania, pričom jednou z možností je využitie modelu verejno-súkromného partnerstva (PPP).

Kombinácia verejných a súkromných zdrojov

Model PPP je vhodnou alternatívou, najmä preto, že už existujú pozitívne skúsenosti s jeho aplikáciou pri financovaní výstavby rýchlostných ciest, ako sú R1, D4 a R7. Tento model umožňuje kombináciu verejných a súkromných zdrojov, čím sa znižuje finančná záťaž na štát a zároveň sa zvyšuje efektivita a rýchlosť realizácie projektov.

Výhody PPP modelu sú nesporné. Okrem okamžitého efektu na elimináciu enormných požiadaviek na zdroje zo štátneho rozpočtu a zrýchlenia výstavby, PPP prináša do projektov inovácie a zlepšenie kvality, vďaka zapojeniu súkromného sektora, ktorý má určite bohatšie a rôznorodé skúsenosti s riadením veľkých projektov z rôznych krajín.

Rôzne stratégie a modely

Súkromný partner nesie na svojich pleciach aj podstatnú časť rizika spojeného s realizáciou projektu, čo motivuje k efektívnejšiemu hospodáreniu a dodržiavaniu termínov.


Na druhej strane, PPP modely vyžadujú dôkladnú prípravu a správne nastavenie zmluvných podmienok tak, aby boli zabezpečené záujmy, podmienky a potreby všetkých zúčastnených strán. Je preto dôležité, pripravovať a realizovať projekty čo najtransparentnejšie a mať vopred napočítané a zohľadnené dlhodobé dopady na verejné financie.


Hoci financovanie cestnej, ale aj železničnej infraštruktúry predstavuje komplexnú výzvu, existujú rôzne stratégie a modely, ktoré môžu napomôcť pri ich kvalitnej a rýchlej výstavbe. Model PPP je jednou z týchto perspektívnych ciest, ktorá môže viesť k úspešnej realizácii infraštruktúrnych projektov v súlade s potrebami a možnosťami štátu a súkromného sektora.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Vesmírna loď Starliner sa vrátila na Zem, cestu skomplikovalo zlyhanie trysky aj únik hélia

vesmirna lod starliner sa vratila na zem cestu skomplikovalo zlyhanie trysky aj unik helia

7.9.2024 (SITA.sk) - Prvá misia vesmírnej lode Starliner spoločnosti Boeing s astronautmi sa v piatok v noci skončila jej návratom na Zem, no bez posádky. Šesť hodín po tom, čo loď opustila Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS), pristála na raketovej strelnici White Sands v Novom Mexiku.

Zlyhanie trysky a únik hélia

Ako konštatuje agentúra AP, bol to pokojný záver drámy, ktorá sa začala júnovým štartom dlho odkladaného debutu posádky a rýchlo prerástla do zdĺhavej misie.

Ich cestu k vesmírnej stanici komplikovalo zlyhanie trysky a úniky hélia, a preto americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) rozhodol, že ich návrat loďou Starliner by bol príliš riskantný.

Časť starého vybavenia z ISS

Starliner tak v piatok na Zem priviezol len časť starého vybavenia z ISS. Dvojicu astronautov domov dopraví až vo februári vesmírna loď Dragon spoločnosti SpaceX Elona Muska.

Loď sa na polročnú expedíciu vydá tento mesiac len s dvomi astronautmi, pretože dve miesta sú rezervované pre Wilmorea a Williamsovú.

Viac k téme: Starliner, Vesmírna loď
Zdroj: SITA.sk - Vesmírna loď Starliner sa vrátila na Zem, cestu skomplikovalo zlyhanie trysky aj únik hélia © SITA Všetky práva vyhradené.


Počasie