• Dnes je: Nedeľa 08. septembra 2024 meniny má Miriama

Najčastejším kanálom kybernetických útokov je na Slovensku e-mail. Kam smeruje najviac hrozieb?

Najčastejším kanálom kybernetických útokov je na Slovensku e-mail. Kam smeruje najviac hrozieb?

Prvú obrannú líniu, ktorú dokážeme vybudovať a posilňovať v každej organizácii bez rozdielu veľkosti a zamerania, sú sami používatelia.

Počet kybernetických útokov na jednu organizáciu na Slovensku dosiahol v prvom polroku tohto roka priemerne 801 za týždeň.

V júni sa počet kyberútokov v porovnaní s januárom takmer strojnásobil.

Uvádza to analýza kyberbezpečnostnej spoločnosti Check Point. Uvedený týždenný priemer bol pritom mierne pod svetovým priemerom, najčastejším typom bol botnetový útok.

Škodlivé súbory

Kyberútoky na Slovensku počas prvých šiestich mesiacov najčastejšie cielili na výrobný sektor, kde evidovali systémy telemetrie priemerne 1 380 útokov týždenne. Početnosťou nasledovali kyberútoky vo verejnej správe a v obrannom sektore.

Najčastejším kanálom útokov zostáva dlhodobo e-mail, v júni 2024 bolo napríklad u nás 78 % škodlivých súborov doručených e-mailom. Najčastejšie mali koncovku .exe, približne tretina ale bola vo formáte .docx alebo .xls. Ich cieľom je preniknúť do systémov alebo ukradnúť a zneužiť citlivé údaje.

Faktory kybernetickej bezpečnosti

„Prvú obrannú líniu, ktorú dokážeme vybudovať a posilňovať v každej organizácii bez rozdielu veľkosti a zamerania, sú sami používatelia. Ich schopnosť rozoznať útok na základnej úrovni, pozornosť a opatrnosť sú kľúčovým faktormi kybernetickej bezpečnosti,“ uviedol Tomáš Valenta zo spoločnosti Check Point Software Technologies.

Údaje v správe pochádzajú z ThreatCloud AI, nástroja Big Data Intelligence spoločnosti Check Point. Ide o popredného poskytovateľa kyberbezpečnostných riešení pre vlády a organizácie vo svete. Check Point chráni viac ako 100-tisíc organizácií všetkých veľkostí.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Vesmírna loď Starliner sa vrátila na Zem, cestu skomplikovalo zlyhanie trysky aj únik hélia

vesmirna lod starliner sa vratila na zem cestu skomplikovalo zlyhanie trysky aj unik helia

7.9.2024 (SITA.sk) - Prvá misia vesmírnej lode Starliner spoločnosti Boeing s astronautmi sa v piatok v noci skončila jej návratom na Zem, no bez posádky. Šesť hodín po tom, čo loď opustila Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS), pristála na raketovej strelnici White Sands v Novom Mexiku.

Zlyhanie trysky a únik hélia

Ako konštatuje agentúra AP, bol to pokojný záver drámy, ktorá sa začala júnovým štartom dlho odkladaného debutu posádky a rýchlo prerástla do zdĺhavej misie.

Ich cestu k vesmírnej stanici komplikovalo zlyhanie trysky a úniky hélia, a preto americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) rozhodol, že ich návrat loďou Starliner by bol príliš riskantný.

Časť starého vybavenia z ISS

Starliner tak v piatok na Zem priviezol len časť starého vybavenia z ISS. Dvojicu astronautov domov dopraví až vo februári vesmírna loď Dragon spoločnosti SpaceX Elona Muska.

Loď sa na polročnú expedíciu vydá tento mesiac len s dvomi astronautmi, pretože dve miesta sú rezervované pre Wilmorea a Williamsovú.

Viac k téme: Starliner, Vesmírna loď
Zdroj: SITA.sk - Vesmírna loď Starliner sa vrátila na Zem, cestu skomplikovalo zlyhanie trysky aj únik hélia © SITA Všetky práva vyhradené.


Počasie