• Dnes je: Streda 28. februára 2024 meniny má Zlatica

Na Slovensku to nejde, v Česku našli riešenie. Policajti nevedia pokutovať ukrajinské autá bez vodiča

Na Slovensku to nejde, v Česku našli riešenie. Policajti nevedia pokutovať ukrajinské autá bez vodiča

V susednom Česku preto prišli s riešením. „Od 1. januára 2024 bude platiť povinnosť zapísať auto do databázy do 7 dní od udelení dočasnej ochrany alebo víza na pobyt v krajine (pozn. red. víza za účelem strpění).

Ukrajinci majú na Slovensku najväčšie zastúpenie spomedzi krajín mimo Európskej únie. Je ich tu približne 60-tisíc a ich vozidlá nie sú nikde zaregistrované. Robí to problémy hlavne policajtom pri parkovaní, informuje TV Joj na svojom webe Noviny.sk.

Keď slovenský vodič dostane pokutu za zlé parkovanie a vo vozidle sa nikto nenachádza, policajti v tomto prípade využijú inštitút objektívnej zodpovednosti.

Zaplatiť ju vtedy musí majiteľ. Inak je to s autami s ukrajinským evidenčným číslom. Udeliť vodičovi pokutu, keď nie je priamo na mieste, je v podstate nemožné.

Hroziť im bude pokuta

V susednom Česku preto prišli s riešením. „Od 1. januára 2024 bude platiť povinnosť zapísať auto do databázy do 7 dní od udelení dočasnej ochrany alebo víza na pobyt v krajine (pozn. red. víza za účelem strpění). Registrácia je zadarmo,“ informoval František Jemelka, hovorca Ministerstva dopravy ČR.


Pohyb neregistrovaných áut s ukrajinskou poznávacou značkou tak bude v Česku považovaný za priestupok. Tamojšia polícia tak môže udeliť pokutu vo výške až do 30-tisíc korún, čo je vyše 1 200 eur.

Inšpiruje sa aj Slovensko?

„Centrálne databázy ukrajinských vozidiel zavádzame práve preto, aby bola dohľadateľná zodpovednosť páchateľov priestupku. Umožní nám to spárovať vozidlo s konkrétnym človekom, ktorý ho na našom území využíva,“ ozrejmil Jamelka.

Doteraz to bolo zložité, nakoľko registre vozidiel Českej republiky a Ukrajiny neboli prepojené. Dopravný konzultant Maroš Palesch však verí, že si Slovensko zoberie od bratov Čechov príklad.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 28. február 2024

horoskopy na dnes stredu 28 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 28. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Vaši najbližší vás konečne začnú chápať a podporia vaše rozhodnutie. Prežijete večer, ktorý splní všetky vaše predstavy. Niekto vám však bude chýbať.

Býk 21.4. - 21.5.

V tomto prípade vám smola prinesie objav nových netušených spôsobov riešení, ktoré budete vedieť využiť vo svoj prospech.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Ak ste za posledné obdobie niečo pokazili, dnes máte príležitosť všetko napraviť. V dôležitej veci urobíte krok dopredu. Pozor na zlých poradcov.

Rak 22.6. - 22.7.

Planéty ovplyvnia vaše citové záležitosti. Vo vzťahoch s najbližšími ľuďmi sa vyskytnú komplikácie. Mali by ste svojim blízkym objasniť trochu svoj hodnotový systém.
Všetky Horoskopy pre Stredu 28. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie