• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

Modernizácia jadrových zbraní pokračuje, smerujeme do jedného z najnebezpečnejších období v histórii

Modernizácia jadrových zbraní pokračuje, smerujeme do jedného z najnebezpečnejších období v histórii

Inštitút odhaduje, že z celkového globálneho inventára 12 512 hlavíc v januári 2023 bolo vo vojenských zásobách na potenciálne použitie približne 9 576.

12.6.2023 (SITA.sk) - Deväť štátov vyzbrojených jadrovými zbraňami pokračuje v modernizácii ich arzenálu. Niekoľko vlani nasadilo nové zbraňové systémy vyzbrojené alebo schopné uniesť jadrové hlavice.

Geopolitické napätie

V pondelok to uviedol Štokholmský medzinárodný inštitút pre výskum mieru (SIPRI), ktorého riaditeľ Dan Smith varuje, že svet smeruje „do jedného z najnebezpečnejších období v histórii ľudstva“.

Je nevyhnutné, aby svetové vlády našli spôsoby spolupráce s cieľom upokojiť geopolitické napätie, spomaliť preteky v zbrojení a vysporiadať sa so zhoršujúcimi sa následkami narušenia životného prostredia a rastúceho hladu vo svete,“ povedal Smith vo vyhlásení.

Vojenské zásoby sa zvyšujú

To bolo o 86 viac ako rok predtým. SIPRI vo svojej správe uviedlo ako štáty s jadrovými zbraňami USA, Rusko, Spojené kráľovstvo, Francúzsko, Čínu, Indiu, Pakistan, Severnú Kóreu a Izrael.

Spojené štáty a Rusko podľa neho vlastnia po viac ako tisíc bojových hlavíc, ktoré už predtým skončili vo vojenskej službe a ktoré postupne demontujú. Čína zase zväčšila svoj jadrový arzenál z 350 hlavíc v januári 2022 na 410 v januári tohto roku a očakáva sa, že toto číslo sa postupne bude zvyšovať.


V závislosti od toho, ako sa rozhodne štruktúrovať svoje sily, by mohla mať Čína na prelome desaťročí potenciálne aspoň toľko medzikontinentálnych balistických rakiet ako USA alebo Rusko,“ konštatuje švédsky inštitút.

Diplomacia odzbrojovania neuspela

Kontrola jadrových zbraní a diplomacia odzbrojovania utrpela veľké neúspechy po tom, čo Rusko spustilo plnohodnotnú inváziu na Ukrajinu.

Washington prerušil svoj bilaterálny dialóg o strategickej stabilite s Ruskom a Moskva vo februári oznámila, že pozastavuje svoju účasť na Novej dohode START, ktorá umožňuje inšpekcie miest so zbraňami a poskytovanie informácií o umiestnení medzikontinentálnych a podmorských balistických rakiet a ich skúšobných štartoch.


Strategické jadrové sily oboch krajín však podľa SIPRI k januáru 2023 zostali v rámci limitov danej dohody.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 10. december 2023

horoskopy na dnes nedelu 10 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Asi ste porušili nejaké príkazy a dnes sa objavia problémy. Prestaňte robiť starosti iným, lebo môže dôjsť k niečomu, čo sa už nedá napraviť.

Býk 21.4. - 21.5.

Dnes sa najľahšie dohovoríte s ľuďmi, s ktorými máte nejaký dlhodobý spor. Určite sa vám podarí vybaviť záležitosť, ktorá vás už dlhšie trápi.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Váš zámer ešte nie je zrelý na zverejnenie. Nerozhodujte, či ide o pracovný, alebo súkromný zámer. Mohli by ste všetko zakríknuť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ovládne vás pocit neistoty. Nebojte sa, nájdete správny postup. Zodpovedný prístup sa vám vyplatí, dozviete sa o zlepšení vašej finančnej situácie.Všetky Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie