• Dnes je: Sobota 02. decembra 2023 meniny má Bibiána

Mladá Cori Gauffová ovládla finále US Open. Cítim obrovské šťastie a aj kúsok úľavy, priznala (video)

Mladá Cori Gauffová ovládla finále US Open. Cítim obrovské šťastie a aj kúsok úľavy, priznala (video)

V areáli Flushing Meadows v sobotňajšom finále zdolala Bielorusku Arinu Sobolenkovú.

10.9.2023 (SITA.sk) - Stále iba 19-ročná Američanka Cori Gauffová sa premiérovo v kariére stala víťazkou grandslamového turnaja, v americkom New Yorku ovládla dvojhru žien na US Open.

V areáli Flushing Meadows v sobotňajšom finále ako nasadená šestka zdolala dvojku "pavúka" Bieloruskau Arinu Sobolenkovú, ktorá v najbližšom vydaní rebríčka WTA nahradí na čele hodnotenia Poľku Igu Swiatekovú.

Duel trval cez dve hodinky a 25-ročná Sobolenková síce získala prvý set 6:2, v ďalších dvoch však ťahala za kratší koniec a prehrala ich 3:6, 2:6. Do zbierky tak nepridala druhý titul z turnajov "veľkej štvorky", premiérový získala v zime na Australian Open v Melbourne.

Obrovské šťastie aj úľava

"Práve teraz cítim obrovské šťastie a aj kúsok úľavy. Poviem to úprimne, v tomto bode som to robila pre seba a nie pre iných," zneli prvé slová mladej americkej tenistky na oficiálnej tlačovej konferencii po víťaznom finálovom súboji.

Rodáčka z Floridy sa stala prvou americkou tínedžerkou s grandslamovým singlovým titulom za ostatných 24 rokov, doteraz naposledy sa to ešte v roku 1999 podarilo Serene Williamsovej.


Agentúra AP pripomenula, že kým vlaňajšia edícia US Open bola viac o rozlúčke Sereny Williamsovej s kariérou, tohtosezónne podujatie už bolo naplno o vítaní Gauffovej vo "veľkom tenisovom svete".

Vlani na turnaj chodili známe osobnosti pozerať sa na hru skúsenej harcovníčky, no teraz so záujmom sledovali predovšetkým výkony vychádzajúcej hviezdy.


Chce sa udržať na špici

Pre obe súperky bolo sobotňajšie finále v New Yorku ich druhé v kariére na tejto úrovni. Kým Sobolenková pretavila na zisk titul takú premiéru, Gauffová si vo finále zahrala vlani na Roland Garros v Paríži a podľahla tam Poľke Ige Swiatekovej.

"Po finále som vtedy videla zdvíhať Igu trofej a celý čas som ju pozorovala. Povedala som si, že z nej nespustím oči, pretože som chcela zachytiť jej pocity," komentovala mladá Američanka.


Gauffová sa v singlovom rebríčku WTA posunie na tretiu priečku a účasť vo štvrťfinále štvorhry jej stačila na to, aby sa stala novou líderkou deblového hodnotenia. Mladá hráčka si uvedomuje, že na sebe musí ďalej pracovať, aby sa udržala na špici.


Veď aj dve z ostatných štyroch víťaziek US Open boli tínedžerky (Bianca Andreescuová v roku 2019 a Emma Raducanuová v roku 2021) a ani jednej z nich sa doteraz nepodarilo zopakovať podobný úspech.

Ešte príde veľká vlna sklamania

Je jasné, že Bieloruska Arina Sobolenková zostala po neúspešnom finále sklamaná. Jedna skutočnosť však trochu zmenšila intenzitu tohto pocitu - posun na čelo hodnotenia WTA.

"Je to dôvod, prečo nie som totálne deprimovaná. Určite však príde veľká vlna sklamania. Ak to môžem takto verejne povedať, tak isto pred spaním ešte pôjdem na drink," priznala.


K zápasu tiež doplnila: "Niekedy ma ovládnu emócie a to sa stalo aj počas finále na kurte. Až príliš som niekedy premýšľala a z toho plynuli chyby, ktoré by som normálne asi nerobila." Ocenila tiež hru súperky a jej rýchlosť na kurte.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Kedy sa Slovensko dočká michelinskej hviezdy? Potrvá to ešte roky, myslí si šéf Zväzu cestovného ruchu

kedy sa slovensko docka michelinskej hviezdy potrva to este roky mysli si sef zvazu cestovneho ruchu

2.12.2023 (SITA.sk) - Prezident Zväzu cestovného ruchu Slovenskej republiky Marek Harbuľák víta, že na Slovensku sa počas tohto roka opäť otvorila téma získania michelinskej hviezdy.

Slovensko je totiž jedinou z okolitých krajín, ktorá sa v zozname globálneho bedekra – Michelin guide – nenachádza.

Ostatné krajiny využili potenciál

Podľa Harbuľáka môže byť hlavným dôvodom fakt, že okolité krajiny dávali v uplynulých desaťročiach väčšiu váhu gastronómii.

Ako ďalej povedal pre agentúru SITA, Slovensko po rozpade Československa nenadviazalo na snahu predať sa práve cez gastronómiu v zahraničí. Myslí si, že cesta k tomuto oceneniu pre Slovensko zrejme potrvá ešte niekoľko rokov.

Debaty na tému získania michelinskej hviezdy pre Slovensko ožívali ešte pred pandémiou, keď sa podľa Harbuľáka uskutočnili aj stretnutia so zástupcami tohto sprievodcu. Ďalším rokovaniam však dala stopku pandémia.

Slovensko preto stále podľa predsedu zväzu na mape Michelin v rámci Európy chýba, a to aj napriek tomu, že disponuje mnohými šikovnými a úspešnými ľuďmi v gastropriemysle. Ostatné krajiny tento potenciál využili.

Súčasť širšej kultúry

„Nevnímali gastronómiu v posledných desaťročiach ako niečo, čo nasýti či naplní biologické potreby, ale ako súčasť širšej kultúry, spoločenských podujatí. Toto sa u nás po 40. rokoch minulého storočia vytrácalo a my sme po rozpade Československa nenadviazali na snahu predať sa cez gastronómiu v zahraničí alebo rozpoznať Slovensko cez gastronómiu,“ skonštatoval Harbuľák.

Pred získaním ocenenia však Slovensko čakajú viaceré procesy. „Potom to záleží od tých, ktorí chodia v rámci sprievodcu hodnotiť. Zo skúseností z iných krajín treba toto obdobie počítať ešte na roky,“ zhodnotil.

Predseda zväzu preto víta možnosť hostiť na Slovensku šéfkuchárov s michelinovským ocenením.

„Myslím si, že to pomôže aj našej gastronómii, a to v pohľade na to, kde sú trendy. Podporí to aj rôznych mladých študentov či začínajúcich kuchárov, ktorí majú talent, aby ďalej rozvíjali svoju kariéru,“ poznamenal.

Smutný fakt

Fakt, že Slovensko je poslednou krajinou spomedzi krajín Vyšehradskej skupiny (V4), ktorá nemá michelinskú hviezdu, označila za smutný aj riaditeľka najstaršieho hotela vo Vysokých Tatrách Miriama Vojčíková.

„Ešte tu neboli ani ľudia z Michelin Guide. Snažíme sa, nielen my, ale verím, že aj celá naša slovenská gastroscéna, robiť všetko pre to, aby sme ich tu mali, aby spoznali naše čaro, zažili našu gastronómiu,“ vysvetlila.

Pre Slovensko by toto ocenenie podľa nej prinieslo rozšírenie gastroturistiky.

„Ľudia by sem chodili za jedlom, zobrazili by sme sa na rôznych michelinských mapách. Určite by to znamenalo veľký prínos nielen pre hotely a reštaurácie, ale celkovo pre krajinu,“ doplnila.

Taliansky šéfkuchár ocenil kvalitu

Kvalitu gastronómie v Tatrách ocenil aj taliansky šéfkuchár a držiteľ michelinskej hviezdy Matteo Lorenzini.

Ten navštívil Slovensko v rámci pokračovania úspešného projektu hosťovania svetových hviezd gastronomickej scény v jednom z tatranských hotelov.

„Ostal som prekvapený. Nepoznám zvyšok Slovenska, ale našli sme tu vysoký štandard, čo sa týka investície, zariadenia, profesionality i prijatia. To je niečo, čo sa nebuduje, ani nedá naučiť. Je ľahké pochopiť, či je to fingované, alebo úprimné,“ zhodnotil s tým, že na Slovensko sa ešte chce vrátiť.

„Vedeli sme, že je tu veľký potenciál, ale po príchode sme našli ešte viac, ako sme očakávali,“ komentoval s tým, že Slovensku michelinské ocenenie praje.

Reštaurácie by sa pretekali

„Varenie s kolegami z inej reštaurácie, dokonca z takej, ktorá má michelinské ocenenie, je pre mňa a môj tím veľmi inšpiratívne. Na druhej strane je príjemné zistiť, že sme absolútne vyrovnaným partnerom a gastronómia je u nás skutočne na svetovej úrovni,“ podotkol šéfkuchár reštaurácie takzvanej prvej dámy Tatier Martin Klaučo.

Aj podľa neho by zaradenie do zoznamu Michelin Slovensku pomohlo nielen z pohľadu cestovného ruchu.

„Aj reštaurácie na Slovensku by sa možno pretekali medzi sebou, čo by dvíhalo kvalitu reštaurácií i jedla,“ skonštatoval.


Počasie