• Dnes je: Sobota 25. septembra 2021 meniny má Vladislav

Ministerstvo zdravotníctva odmieta zverejniť zmluvu o nákupe Sputnika V, Transparency sa chce odvolať

Ministerstvo zdravotníctva odmieta zverejniť zmluvu o nákupe Sputnika V, Transparency sa chce odvolať

Verejnosť podľa Transparency International Slovensko nebude vedieť overiť zmluvné ceny, termíny dodávok či sankcie za nedodanie.

3.3.2021 (Webnoviny.sk) - Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ SR) odmieta zverejniť zmluvu, podľa ktorej Slovensko nakúpi dva milióny ruskej vakcíny Sputnik V. Vo svojom profile na sociálnej sieti o tom informovala organizácia Transparency International Slovensko (TIS).

Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína

„Tak, ako aj zmluvy, ktoré podpísala Európska komisia s farmaceutickými firmami sú v utajenom režime, rovnako tak je aj naša zmluva ohľadom vakcíny Sputnik V,“ odpísalo MZ SR na žiadosť TIS o zaslanie zmluvy o nákupe vakcíny.

Táto odpoveď rezortu podľa TIS nezodpovedá slovenskému právu, ktoré vyžaduje povinné zverejňovanie zmlúv štátu. Organizácia oznámila, že sa voči odpovedi odvolá a je pripravená ísť so situáciou až pred súd.

Ako TIS vysvetlila, utajenie zmlúv by znamenalo, že verejnosť nebude vedieť overiť zmluvné ceny, termíny dodávok, sankcie za nedodanie, či to, kto preberá zodpovednosť za možné vedľajšie účinky vakcín. „Nákupy Európskej únie, kde sú dodávky pomalé a stále viac meškajú napriek tajnosti zmlúv, určite nie sú pre nás dobrým príkladom,“ uviedla TIS.


ŽIADAME ZVEREJNIŤ ZMLUVU O NÁKUPE SPUTNIKA!

Ministerstvo zdravotníctva odmieta zverejniť zmluvu, podľa ktorej má Slovensko nakúpiť až dva milióny vakcín Sputnik V. „Tak ako aj zmluvy, ktoré podpísala Európska komisia s farmaceutickými firmami sú v utajenom režime, rovnako tak je aj naša zmluva ohľadom vakcíny Sputnik V,“ napísala nám na našu žiadosť o zaslanie zmluvy hovorkyňa rezortu.


Táto odpoveď nezodpovedá slovenskému právu, ktoré vyžaduje povinné zverejňovanie zmlúv štátu, preto sa odvoláme a sme pripravení dotiahnuť to až pred súd. Tiež to nie je fér voči slovenským občanom, ktorí za nákup cez dane platia – spolu by mohlo ísť až o 17 miliónov eur - a vakcínu budú na vlastnom tele užívať, ale ani voči ruským občanom, ktorí sami nemajú vakcín dostatok a vývoj štátnej vakcíny financovali svojimi daňami.

Utajenie zmlúv by znamenalo, že verejnosť nebude vedieť overiť zmluvné ceny, termíny dodávok, sankcie za nedodanie, či kto preberá zodpovednosť za možné vedľajšie účinky vakcín. Nákupy EÚ, kde sú dodávky pomalé a stále viac meškajú napriek tajnosti zmlúv, určite nie sú pre nás dobrým príkladom.


Takto pred rokom ešte Pellegriniho vláda doniesla z Číny milión rúšok a stotisíc testov, a tiež obišla zverejnenie zmluvy. Po právnej polemike sme nakoniec v Transparency od novej vlády tie zmluvy vymohli.

https://www.facebook.com/transparencysk/posts/10158407701284456/


„Daveriáj, ale praveriáj,“ znie staré ruské príslovie. Dôvera je na mieste, len keď vieme partnera aj preveriť. Vážená vláda, ukážte nám zmluvu, čo a za akých podmienok sme od Rusov vlastne nakúpili. Práve vtedy, keď ide o záchranu životov, je predsa transparentnosť najdôležitejšia.

Zdroj: Facebook Transparency International Slovensko

Matovič oklamal celý národ, poškodil dôveryhodnosť Slovenska a nahral Putinovi, reagujú politici

Naď si nemyslí, že situácia v koalícii eskalovala pre Sputnik V. Korčok sa podľa neho ľudsky pomýlil

Ak budeme v tejto atmosfére pokračovať, ľudia nám to zrátajú, myslí si Grendel

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie