• Dnes je: Utorok 07. júla 2020 meniny má Oliver

Ministerstvo športu a cestovného ruchu na Slovensku nevznikne, rozhodli poslanci

Ministerstvo športu a cestovného ruchu na Slovensku nevznikne, rozhodli poslanci

Odčlenila by sa agenda športu spod ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu, a cestovného ruchu spod ministerstva dopravy a výstavby.

22.10.2019 (Webnoviny.sk) - Národná rada Slovenskej republiky v utorok v prvom čítaní neschválila návrh skupiny poslancov na vydanie zákona, ktorý by od januára 2021 umožnil na Slovensku vznik nového ministerstva a pod jeho patronátom by bol šport a cestovný ruch.

Návrh do parlamentu predložili poslanci Radovan Baláž, Dušan Tittel, Jaroslav Paška, Eva Smolíková, Juraj Soboňa, Peter Pamula a Karol Farkašovský.

Vznik od roku 2021

V praxi by šlo o odčlenenie agendy športu spod ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu, ako aj cestovného ruchu spod gescie ministerstva dopravy a výstavby. Podľa návrhu malo nové ministerstvo vzniknúť 1. januára 2021.

"Zriadenie samostatného ústredného orgánu štátnej správy pre oblasť cestovného ruchu a športu je na plnenie úloh v týchto oblastiach dôležité a odbornou verejnosťou pozitívne vnímané. Je potrebné mať k dispozícii odborný a funkčný aparát, ktorý dokáže reflektovať na dôležité podnety v takých ekonomicky dôležitých a prierezových oblastiach, akými sú cestovný ruch a šport," uviedli poslanci v dôvodovej správe návrhu zákona.

Bez konkrétnych dopadov

Ten má podľa predkladateľov negatívne aj pozitívne vplyvy na rozpočet verejnej správy, konkrétne finančné dopady však neuviedli.

"Primárne by malo dôjsť k preskupeniu existujúcich personálnych kapacít a finančných zdrojov z existujúcich ministerstiev, je však možné očakávať výdavky pri vytváraní materiálno-technického zabezpečenia nového ministerstva. Následne po vzniku ministerstva sa však predpokladajú pozitívne rozpočtové dopady z dôvodu zvyšovania príjmov z oblasti cestovného ruchu a športu. Zo strany nového ústredného orgánu štátnej správy tiež možno očakávať lepšiu kontrolu nad financiami poskytovanými zo štátneho rozpočtu v predmetných oblastiach, taktiež ich pružnejšie a adresnejšie poskytovanie," dodali navrhovatelia v dôvodovej správe.


Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie