• Dnes je: Utorok 25. júna 2024 meniny má Tadeáš

Ministerstvá SR majú záujem podpísať Dohody Artemis, ktorých cieľom je výskum vesmírnych telies vrátane Mesiaca

Ministerstvá SR majú záujem podpísať Dohody Artemis, ktorých cieľom je výskum vesmírnych telies vrátane Mesiaca

Spoločenstvo štátov má za cieľ bezpečný a udržateľný prieskum vesmíru.

22.5.2024 (SITA.sk) - Viaceré rezorty majú v úmysle podpísať Dohody Artemis. Ide o politickú iniciatívu Spojených štátov amerických (USA), ku ktorej sa dosiaľ pripojilo 39 štátov, spolu so Spojenými štátmi je ich štyridsať. Iniciatívny materiál s informáciou o zámere podpísať tieto dohody predložili ministerstvá školstva, zahraničných vecí a hospodárstva SR, na stredajšom rokovaní ho vláda vzala na vedomie.

Mierový prieskum Mesiaca

Autori tohto dokumentu, ktorými sú Ministerstvo zahraničných vecí Spojených štátov amerických a americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA), považujú Dohody za súbor princípov a akýsi kódex zodpovedného mierového prieskumu Mesiaca, Marsu a ďalších vesmírnych telies v rámci nimi pripravovaného vesmírneho programu Artemis z roku 2019, ktorého cieľom je pristáť na Mesiaci do roku 2025 a do konca desaťročia vytvoriť udržateľnú prítomnosť na Mesiaci s potenciálom vesmírnej misie aj na Mars," približuje materiál Dohody Artemis.

Dopĺňa, že na predmetnom programe pod vedením NASA participujú aj vesmírne agentúry ďalších štátov EÚ, ale aj Kanady, Japonska, a spolu s nimi aj súkromné spoločnosti.

Programu Artemis sa tiež zúčastňuje, na základe platného zmluvného dokumentu, Európska vesmírna agentúra, ktorej pridruženým členom je aj Slovenská republika," píše sa ďalej v materiáli.

Prehĺbenie spolupráce s USA

Princípy Dohôd sa usilujú o reflexiu podmienok 21. storočia, prítomnosť komerčných aktérov vo vesmírnej oblasti a tiež technologický pokrok. Pre Slovensko ide o platformu na prehĺbenie spolupráce s USA aj ďalšími zapojenými štátmi v oblasti vesmírneho vývoja, výskumu a priemyslu.

Hlavnými prínosmi pristúpenia SR k dohodám by podľa predloženého materiálu mali byť „preukázanie záväzku krajiny voči medzinárodnému spoločenstvu v oblasti bezpečného, udržateľného a transparentného využívania a prieskumu vesmíru", taktiež pripojenie sa k spoločenstvu štátov, ktoré majú za cieľ bezpečný a udržateľný prieskum vesmíru, a napokon budovanie kontaktov s partnerskými štátmi na úrovni vesmírnych programov.

Dohody by mal podpísať minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) počas jeho pracovnej cesty v USA. Vláda ho na podpis dohôd splnomocnila.

Podpis dohôd zo strany Slovenskej republiky nemá vplyv na záväzky vyplývajúce pre Slovenskú republiku z medzinárodného práva a práva EÚ," dodáva materiál.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Utorok 25. jún 2024

horoskopy na dnes utorok 25 jun 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Utorok 25. jún 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Dávajte si pozor na omyly, mali by ste potom veľa práce s ich nápravou. Možno vás potrápi trochu bolesť hlavy. Neprepínajte svoje sily, ak sa necítite vo forme, poproste o pomoc.

Býk 21.4. - 21.5.

Máte chuť aj energiu niečo tvoriť. Veľa si vás v domácnosti neužijú. Nájdete si vždy dôvod, prečo nemôžete sedieť doma. Teraz si môžete dovoliť trochu sebeckosti a myslieť na svoj prospech.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Vaši známi budú potrebovať radu a vy nesklamete. Asi pôjde o oblasť, v ktorej vynikáte. Podvečer dobre sledujte každého, kto vám vojde do cesty.

Rak 22.6. - 22.7.

Peniaze zbytočne nerozhadzujte a nešpekulujte. Môžete mať veľké straty. Opatrne s novotami. V zabehaných koľajach viete lepšie chodiť.
Všetky Horoskopy pre Utorok 25. jún 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie