• Dnes je: Štvrtok 29. februára 2024 meniny má Radomír

Mihalíková a Molčan na Australian Open prešli cez prvé kolo debla, Schmiedlová vo dvojhre skončila na rakete Giorgiovej

Mihalíková a Molčan na Australian Open prešli cez prvé kolo debla, Schmiedlová vo dvojhre skončila na rakete Giorgiovej

Schmiedlová v prvom sete vyrovnala stav z 0:2 na 2:2, Giorgiová potom viedla 4:2 aj 5:3. Slovenka nevyužila dve šance vyrovnať stav na 5:5 a Talianka následne premenila druhý setbal.

19.1.2023 (Webnoviny.sk) - Slovenská tenistka Anna Karolína Schmiedlová nedokázala prvýkrát postúpiť do 3. kola dvojhry na úvodnom grandslamovom turnaji sezóny Australian Open, 28-ročná Košičanka vo štvrtkovom zápase 2. kola podľahla Talianke Camile Giorgiovej za 91 minút 4:6, 3:6, v rovnakej fáze podujatia v Melbourne Parku sa predstavila aj v rokoch 2014, 2015 a 2021.

Giorgiová premenila druhý mečbal

V hlavnej súťaži hrala deviatykrát v kariére, na AO 2023 bola posledná slovenská zástupkyňa vo dvojhre.

Schmiedlová v prvom sete vyrovnala stav z 0:2 na 2:2, Giorgiová potom viedla 4:2 aj 5:3. Slovenka nevyužila dve šance vyrovnať stav na 5:5 a Talianka následne premenila druhý setbal. V druhom sete viedla Schmiedlová 2:0, no potom prehrala tri gemy za sebou. Aj keď dokázala vyrovnať na 3:3, Giorgiová znova uspela v troch gemoch za sebou a v tom záverečnom premenila druhý mečbal. Celkovo v druhom sete zobrala Slovenke podanie až štyrikrát.

Anna Karolína Schmiedlová nastúpila proti Giogriovej po druhý raz v kariére, v prvom vzájomnom súboji vo finále turnaja WTA v poľských Katoviciach v roku 2015 ju zdolala 2:0.

Miháliková a Molčan pokračujú

Vo štvorhre žien pokračuje na turnaji Tereza Mihalíková, ktorá s Bieloruskou Alexandrou Sasnovičovou postúpili vo štvrtok do 2. kola.

V stretnutí 1. kola zvíťazili nad čínsko-bieloruskou dvojicou Sin-jün ChanSin-jün Cha, Lidia Morožovová za takmer dve hodiny 6:4, 1:6, 6:3. O účasť v 3. kole zabojujú proti víťazkám duelu medzi americkým párom Asia Muhammadová, Taylor Townsendová a argentínsko-egyptským duom Nadia Podoroská, Mayar Sherifová.

Alex Molčan si na tohtoročnom Australian Open zahrá v 2. kole aj vo štvorhre mužov, vo štvrtkovom zápase 1. kola s Čechom Jiřim Lehečkom zdolali argentínsku dvojicu Fransisco Cerundolo, Tomas Martin Etcheverry za 94 minút 6:4, 7:6 (5). V 2. kole sa stretnú s víťazmi súboja medzi rakúskym párom Alexander Erler, Lucas Miedler a 10. nasadeným indicko-austrálskym duom Rohan Bopanna, Matthew Ebden.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Prokurátor vydal pokyn na opätovné obvinenie piatich zo siedmich osôb v kauze Gorila

prokurator vydal pokyn na opatovne obvinenie piatich zo siedmich osob v kauze gorila

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Alexander Feník vydal pokyn na opätovné obvinenie piatich zo siedmich osôb, ktorým bolo v kauze Gorila zrušené obvinenie. Uviedol to na utorkovom brífingu na pôde ÚŠP v Pezinku. „Ja som sa stotožnil s väčšinou tých podozrení," povedal.

Dôvod na zrušenie obvinenia siedmim osobám bol podľa neho čisto formálno-procesný. Doplnil, že je potrebné, aby podozrenia voči osobám boli preverené procesne čistým spôsobom. Pokiaľ ide o dve osoby, ktorým by obvinenie nemalo byť vznesené, Feník konštatuje nedostatočný dôkazný stav. „V prípade týchto osôb sa jednalo o podozrenie na porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku," uviedol prokurátor.

Dôvod na zrušenie obvinení

Dôvodom na zrušenie obvinení podľa Feníka konkrétne bolo, že vyšetrovateľka prípadu Martina Babacsová v období rokov 2018 až 2022 pôsobila ako obecná poslankyňa, pričom za výkon funkcie poberala odmenu. V takomto prípade sa jej však podľa prokurátora zo zákona prerušuje výkon funkcie.

Viaceré úkony v rámci vyšetrovania tak budú musieť byť zopakované. Podľa neho však ide v tomto prípade o „relatívne v normálnom čase ukončené vyšetrovanie", pričom by mohlo byť ukončené do roku alebo roku a pol.

Dve rozhodnutia o sťažnostiach

V trestnej veci vyšetrovanej špecializovaným tímom Gorila dozorujúci prokurátor v uplynulých dňoch vydal dve rozhodnutia o sťažnostiach proti vzneseným obvineniam, pričom dve sťažnosti obvinených, týkajúcich sa uznesení o vznesení obvinenia z apríla 2023, zamietol ako nedôvodné, a na podklade ďalších siedmich sťažností napadnuté uznesenie o vznesení obvinenia z novembra 2022 zrušil a vec vrátil na nové konanie a rozhodnutie vyšetrovateľovi Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Informovala o tom v pondelok 19. februára hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Zuzana Drobová.

Zároveň dozorujúci prokurátor vo vzťahu k podozrivým konaniam, ktoré boli predmetom zrušeného uznesenia, vydal pokyn na ďalší procesný postup za účelom odstránenia nedostatkov formálno-procesného charakteru, pre ktoré dospel k záveru o potrebe zrušenia rozhodnutia vyšetrovateľky,“ uviedla Drobová.

Opätovné vznesenie obvinenia

K zrušeniu jedného z uznesení vyšetrovateľky došlo podľa nej v záujme zamedzenia pochybnosti o procesnej čistote postupu a stavu pri vydaní uznesenia.

Súčasne uložený pokyn smeruje k opätovnému vzneseniu obvinenia (ak tomu nebude brániť zmena v úprave premlčacích dôb v prípade nadobudnutia platnosti a účinnosti aktuálne prejednávanej novely Trestného zákona) proti tým podozrivým, u ktorých to opodstatňuje doposiaľ nazhromaždený dôkazný materiál, za súčasného odstránenia aj menej podstatných nedostatkov formulácie skutkového stavu a cizelácie právnej kvalifikácie,“ vysvetlila hovorkyňa.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) obvinila ešte v novembri 2022 finančníka Jaroslava Haščáka, bývalého ministra hospodárska Jirka Malchárka, bývalú predsedníčku výkonného výboru Fondu národného majetku SR Annu Bubeníkovú a ďalšie osoby zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Haščák čelil tiež obvineniu pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Celkovo vo veci obvinili sedem osôb.

Jirko Malchárek a Anna Bubeníková boli okrem založenia zločineckej skupiny stíhaní aj pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Ďalším obvineným bol bývalý člen výkonného výboru Fondu národného majetku Jozef Jurica. Ten bol tiež obvinený zo založenia zločineckej skupiny, pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Medzi obvinenými figuruje bývalý podpredseda výkonného výboru štátneho Fondu národného majetku z čias vlády SDKÚ Peter Huňor. NAKA ho stíhala okrem založenia zločineckej skupiny aj pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. Obvinení boli aj Vladimír Rigász a Stanislav Reguli pre obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.


Počasie