• Dnes je: Nedeľa 25. februára 2024 meniny má Frederik(a)

Mesto Zvolen je nútené upraviť miestne dane, aj poplatok za odpad

Mesto Zvolen je nútené upraviť miestne dane, aj poplatok za odpad

Mesto Zvolen je pre klesajúce príjmy a stúpajúce výdavky nútené pristúpiť k úprave miestnych daní.

13.11.2023 (SITA.sk) - Opatrenia, ktoré prijala vláda v posledných rokoch a výdavky z dôvodu rastu cien ukrojili z rozpočtu zvolenskej samosprávy viac ako milión eur.

Úprava miestnych daní

Mesto Zvolen je preto pre klesajúce príjmy a stúpajúce výdavky nútené pristúpiť k úprave miestnych daní. Ako informoval hovorca mesta Martin Svatuška, úpravou smerom hore by mal prejsť aj poplatok za odpad.

„Ekonomické problémy avizujeme už od začiatku leta. Spôsobili ich vysoké ceny energií, tiež prudký rast cien tovarov a služieb. Prispelo k nim aj to, že štát financoval zvýšený daňový bonus peniazmi, ktoré zobral samosprávam. Pridali sa ďalšie opatrenia, ktorými štát zaviazal mestá a obce k povinnostiam, no nedal im na ne potrebné financie,“ hovorí vedúca ekonomického odboru zvolenskej radnice Zuzana Hrešová.

Väčšina miest už vlani, po vypuknutí energetickej krízy, zvýšila miestne dane. Zvolen ich nezvýšil ani o cent.

Šetrí aj primátor

Radnica aj preto musela stopnúť v rozpočte naplánované práce, tovary a služby za 900-tisíc eur a v lete zastaviť vyplácanie dotácií pre športové kluby, kultúru, sociálnu oblasť, výchovu a vzdelávanie, životné prostredie.

Mnohé iné mestá, vrátane Banskej Bystrice, nevyplácajú dotácie už od začiatku roka.

Šetrí aj zvolenský primátor Vladimír Maňka. Veľkú časť svojho platu daroval na účely, na ktoré predtým išli peniaze z rozpočtu mesta.

Na väčšinu služobných ciest chodí vlastným autom a tieto náklady financuje zo svojho platu. Šofér primátora sa tak môže venovať iným činnostiam, ktoré šetria mestu ďalšie peniaze - vedie skupinu zamestnancov, ktorí časť mesta kosia, zabezpečujú opravy a údržbu. Primátor nemá asistenta, ani neuvažuje toto miesto obsadiť.

Poplatok za odpad

Pritom bývalý asistent mal v minulých rokoch vyšší príjem ako súčasný zástupca primátora. Napriek mnohým racionalizačným opatreniam sa Zvolen úprave miestnych daní nevyhne. Pripojí sa tak k ostatným mestám, ktoré to už urobili.

Úpravou by mal prejsť aj poplatok za odpad. „Jeho výška závisí od toho, aké poplatky za ukladanie komunálneho odpadu na skládku stanoví od nového roka ministerstvo životného prostredia. Tiež od toho, či a za akých podmienok sa spustí mechanicko-biologická úprava odpadov v zmysle našich záväzkov v . Veľmi intenzívne o tom rokujeme so zástupcami ministerstva s cieľom čo najviac znížiť dopady na našich obyvateľov,“ objasnil primátor.

Nepriaznivá situácia

Slovenské samosprávy sa podľa Maňku dostávajú na hranicu možností plnenia základných služieb svojim obyvateľom.

„Očakávam, že koncoročné prognózy príjmov z podielových daní nebudú pre mestá a obce vôbec priaznivé. Bez pomoci štátu dokážu samosprávy len ťažko pripraviť vyrovnané rozpočty. O to väčší optimizmus sme, ako zástupcovia Združenia miest a obcí Slovenska, vyjadrili po minulotýždňovom rokovaní s predsedom NR SR Petrom Pellegrinim. Potvrdil, že rozumie našim obavám a bude sa vo veci financovania samospráv angažovať, aby sme spoločnými silami zvládli nepriaznivú situáciu,“ dodal Maňka.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 25. február 2024

horoskopy na dnes nedelu 25 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 25. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Únava vám zabráni nasadiť vyššie tempo. Stretnete niekoho, kto vám bude chcieť pomôcť, ale jeho zisk bude oveľa prevyšovať váš. Porozmýšľajte nad ponúkanou pomocou.

Býk 21.4. - 21.5.

Možno by ste chceli na poslednú chvíľu zmeniť svoje plány. Ak však neurobíte dostatočné bezpečnostné opatrenia musíte rátať s istým rizikom. V jednej záležitosti vás čaká prekvapenie.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes vás zaujme niekto svojimi zaujímavými názormi. Radi by ste sa s ním porozprávali, aby ste sa zbavili svojich pochybností. Nenechajte si nahovoriť niečo, o čom nie ste skalopevne presvedčení.

Rak 22.6. - 22.7.

Konajte cieľavedome a zodpovedne. Nenechajte sa vykoľajiť vlastnou nervozitou. V zamestnaní máte šancu zlepšiť pozíciu, len si nevšímajte pripomienky.
Všetky Horoskopy pre Nedeľu 25. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie