• Dnes je: Pondelok 20. mája 2024 meniny má Bernard

Mazák údajne zbieral informácie o sudcoch a zneužil svoje právomoci, viacerí členovia Súdnej rady žiadajú jeho odvolanie

Mazák údajne zbieral informácie o sudcoch a zneužil svoje právomoci, viacerí členovia Súdnej rady žiadajú jeho odvolanie

Jeho kolegovia našli deväť prípadov, kedy Mazák prekročil svoje kompetencie.

13.4.2024 (SITA.sk) - Predseda Súdnej rady SR Ján Mazák údajne zneužil svoje právomoci. Sedem členov rady tak navrhuje jeho odvolanie.

Uvádza sa to v anonymizovanom návrhu na odvolanie predsedu Súdnej rady SR, ktorý je zverejnený v odbornom internetovom časopise Právne listy. Dôvodom návrhu je zneužitie funkcie a neoprávnené zbieranie informácií voči konkrétnym sudcom.

Prekročil svoje kompetencie

„Mazák si „prisvojil“ kompetencie súdnej rady ako kolektívneho orgánu, respektíve kontrolných komisií súdnej rady a sekciu vyhľadávania súdnej rady zneužil ako svoju súkromnú detektívnu službu, ktorá podľa jeho protiprávnych pokynov zbierala informácie na vybraných sudcov," uviedli členovia súdnej rady Marcela Kosová a Peter Šamko na webe pravnelisty.sk.

Podľa návrhu jeho kolegovia našli deväť prípadov, kedy Mazák prekročil svoje kompetencie a sú si istí, že by previerka odhalila aj ďalšie.

Upozornili na viacero prípadov

Členovia rady dali do pozornosti napríklad konanie predsedu súdnej rady, ktorý dal protiprávny pokyn na preverenie majetkových pomerov sudkyne, a to tesne potom, ako rozhodla o uzemnení vrtuľníka Ministerstva vnútra SR.

„Alebo možno spomenúť skutok, kde sa predseda súdnej rady angažoval vo vzťahu k sudkyni, ktorá je „náhodou“ dcéra známeho advokáta, či skutok, v ktorom predseda súdnej rady na základe anonymu, ktorý „náhodou“ obdržal tesne pred svojím odvolávaním, protiprávne lovil informácie na svojho názorového oponenta v súdnej rade prostredníctvom Úradu špeciálnej prokuratúry a polície," uviedli Kosová a Šamko.

Používa totalitné metódy

Dodali, že je neprijateľné, aby bol predsedom súdnej rady človek, ktorý používa totalitné metódy, a ktorý si zo súdnej rady urobil firmu na zber informácií o sudcoch pre svoje vlastné účely. „Možno práve to bol účel, prečo sa stal predsedom súdnej rady," dodali členovia rady.

Ako v návrhu členovia uvádzajú, ďalším prípadom je, keď dostal na konci minulého roka anonymné podanie, týkajúce sa bývalého sudcu bratislavského krajského súdu.

„Podanie zaslal špeciálnemu prokurátorovi Danielovi Lipšicovi, s listom, ktorým mu oznamuje, že ide síce o anonymné podanie, avšak z obsahu listín vyplýva, že sa vzťahuje aj na člena súdnej rady a sudcu Krajského súdu v Bratislave," píše sa v návrhu s tým , že s odpoveďou, ktorú dostal sa neuspokojil a požiadal riaditeľa sekcie vyhľadávania, aby získal informácie o bývalom sudcovi, pričom krajská kriminálka to odmietla.

Zisťoval si aj majetkové pomery

V októbri minulého roku Mazák zisťoval aj informácie o majetkových pomeroch sudkyne bez jej vedomia a tiež bez vedomia ostatných členov súdnej rady. Predseda súdnej rady tiež zisťoval informácie o nebohej matke sudkyne z Galanty.

Ako sa v návrhu spresňuje, podanie prišlo emailom od fyzickej osoby, ktorá sa dožadovala preskúmania údajov o majetkových pomeroch sudkyne, avšak bez zaručeného elektronického podpisu.

Členovia súdnej rady podotkli, že táto sudkyňa je dcérou advokáta, ktorý zastupoval obvinených v citlivých kauzách pod dozorom špeciálnej prokuratúry.

Stíhaní sudcovia

Členovia súdnej rady ďalej upozornili aj na fakt, že rok dozadu Mazák zisťoval aj informácie o stíhaných sudcoch. Urobil tak opäť bez toho, aby informoval kolegov z rady.

Ďalej od Národnej kriminálnej agentúry vyžadoval cez sekciu vyhľadávanie informácie o sudkyni bratislavského krajského súdu, ktorá mala za peňažné a nepeňažné odmeny rozhodovať zaujato, či konzumovať alkohol.

Neoprávnený zber údajov

Zisťoval aj informácie k podnetu o podozrení sudkyne z Prešova, ktorá mala spáchať trestný čin, prijala neoprávnenú výhodu a podala nepravdivé priznanie sudcu. Ako sa v návrhu uvádza, urobil tak cez sekciu vyhľadávania, a to napriek tomu, že na vyšetrovanie podozrení z trestnej činnosti nemá súdna rada pôsobnosť.

„Opakovane neoprávnene zbieral údaje o sudcoch počas takmer celej doby vykonávania funkcie predsedu Súdnej rady SR," uzavreli členovia súdnej rady, ktorí tak navrhujú jeho odvolanie.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 20. máj 2024

horoskopy na dnes pondelok 20 maj 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 20. máj 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Nadišiel čas, aby ste splnili sľuby, ktoré sa od vás očakávajú. Ak budete ich splnenie odďaľovať, prestanú vás brať vážne. To by vás iste veľmi mrzelo. Naplno sa vo veci angažujte.

Býk 21.4. - 21.5.

Váš zmysel pre povinnosť vás núti k plnému nasadeniu. Podriaďte vaše záujmy len existenčnej nutnosti. Nenechajte sa strhnúť k nepremysleným činom.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Rozhýbte sa, mali by ste riešiť nejakú chúlostivú otázku. Poobede sa vo vašej blízkosti objaví osoba, ktorá vás neobyčajne priťahuje.

Rak 22.6. - 22.7.

Tak ľahko, ako by ste si to predstavovali, to predsa len zatiaľ nepôjde. Nejaký čas budete musieť ešte vydržať nápor útokov, ktoré sa budú na vás valiť z rôznych strán.
Všetky Horoskopy pre Pondelok 20. máj 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie