• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

Maximálny limit pre platby v hotovosti sa zjednotí, už to nebudú dve sumy 15-tisíc a 5 000 eur

Maximálny limit pre platby v hotovosti sa zjednotí, už to nebudú dve sumy 15-tisíc a 5 000 eur

Od januára 2013 zákon už podľa predkladateľov neprešiel zmenami a pôvodný zamýšľaný cieľ, teda eliminovanie daňových podvodov, sa podľa nich nenaplnil.

Pravidlá pre platby v hotovosti sa od júla zjednotia. Prezidentka Zuzana Čaputová totiž vo štvrtok podpísala novelu zákona o obmedzení platieb v hotovosti. V súčasnosti je ešte zákaz platieb v hotovosti dvojaký.

Zatiaľ čo pre fyzické osoby – nepodnikateľov platí hranica 15-tisíc eur, nad ktorú sú platby v hotovosti zakázané, pre ostatné subjekty, teda pre právnické osoby a fyzické osoby – podnikateľov, platí prísnejšia hranica, a síce 5-tisíc eur.

Boj proti daňovým podvodom

Poslanci za stranu SaS presadili, aby sa zaviedla jednotná suma 15-tisíc eur pre všetky osoby.

V procese schvaľovania vládneho návrhu zákona o obmedzení platieb v hotovosti v roku 2012 vtedajšia vláda odôvodňovala potrebu jeho schválenia bojom proti daňovým únikom a kreatívnemu účtovníctvu.

Od januára 2013 zákon už podľa predkladateľov neprešiel zmenami a pôvodný zamýšľaný cieľ, teda eliminovanie daňových podvodov, sa podľa nich nenaplnil.


Zatiaľ čo podnikatelia s nepoctivými úmyslami zákon podľa predkladateľov odignorovali a v kreatívnom účtovníctve pokračovali, poctivým podnikateľom zákon priniesol komplikáciu.

Ministerstvo financií nesúhlasí


S týmto ministerstvo financií nesúhlasí. Ešte koncom apríla uviedlo, že zistiteľnosť objemu príjmov, resp. odplatnosti zdaniteľných obchodov realizovaných daňovými subjektmi patrí k základným pilierom úloh finančnej správy pri ochrane záujmov štátu.


Tok hotovostných prostriedkov, ktorý nie je zaznamenaný ani v systéme e-kasa, podľa ministerstva financií nepodlieha zaznamenávaniu preukázateľným a hodnoverným spôsobom nezávislým subjektom, a preto nie sú k dispozícii nijaké podklady umožňujúce zistenie reálnych zdaniteľných príjmov a identifikáciu zdaniteľných obchodov pre účely dane z pridanej hodnoty.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 11. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 11 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Budete tvrdo pracovať a dosiahnete pokrok v štúdiu alebo v povolaní po odbornej stránke. Financie však nezískate. Vo výhľade sú i ďalšie sporné udalosti.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak sa ráno objavia pochybnosti, celý deň bude úspešný. Dnes musíte postupovať opatrne. Nedovoľte, aby niekto odhalil vaše plány. Mohol by to zneužiť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete musieť nechať všetky menej dôležité veci bokom. Budete mať čo robiť, aby ste stihli všetko to, čo ste začali a čo musíte neodkladne dokončiť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak prejavíte príliš veľa ochoty v jednej veci, dopadnete nedobre. Môže sa vám stať, že veci, ku ktorým ste pristupovali dobrovoľne, sa zmenia na povinnosť.Všetky Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie