• Dnes je: Sobota 12. júna 2021 meniny má Zlatko

Ľudí v kostoloch musí byť menej, ale kňazi môžu slúžiť aj štyri omše denne

Ľudí v kostoloch musí byť menej, ale kňazi môžu slúžiť aj štyri omše denne

Slovenskí biskupi povzbudzujú kňazov, aby si omše rozumne rozvrhli.

18.12.2020 (Webnoviny.sk) - Kňazi budú môcť počas týchto vianočných sviatkov vzhľadom na pandémiu výnimočne sláviť až štyri omše za deň. Týka sa to piatka 25. decembra, piatka 1. januára a stredy 6. januára. Umožňuje im to dekrét Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí, ktorý podpísali prefekt kongregácie Robert kardinál Sarah a sekretár arcibiskup Artur Roche.

Podľa Kódexu kánonického práva by mali kňazi za normálnych okolností sláviť svätú omšu raz za deň, v prípade nedostatku kňazov a ďalších oprávnených dôvodov najviac trikrát za deň.

Kňazi by mali príležitosť vhodne využiť

„Slovenskí biskupi preto povzbudzujú kňazov, aby na základe pastoračnej skúsenosti a poznania miestnych okolností vhodne využili túto možnosť a pomohli tak znížiť riziko zhromažďovania väčšieho počtu osôb na jednej sviatočnej bohoslužbe,“ uviedla v súvislosti s dekrétom Konferencia biskupov Slovenska (KBS).

Viac o téme: Koronavírus

Trnavský arcibiskup Ján Orosch na základe neho povolil „pre dobro veriacich“ kňazom z územia Trnavskej arcidiecézy v určených dňoch štyri sväté omše. Informoval o tom Arcibiskupský úrad v Trnave.

Prázdne lavice

Úrad verejného zdravotníctva SR sprísnil podmienky, za ktorých sa môžu od soboty 19. decembra konať verejné bohoslužby.

Každá druhá lavica v kostole musí zostať prázdna a v obsadenej lavici musí byť každé druhé miesto voľné. V praxi to znamená obmedzenie kapacity kostolov na 25 percent, namiesto doterajších 50 percent. Do kapacity kostolov sa rátajú len miesta na sedenie.

Lockdown prišiel neskoro, tvrdia slovenskí odborníci. Obchodné centrá sú mokrým snom koronavírusu

Zákaz vychádzania počas Vianoc má výnimky, kostoly a lyžiarske strediská zatiaľ stopku nedostali

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie