• Dnes je: Nedeľa 08. septembra 2024 meniny má Miriama

Lieky môžu v teplom počasí stratiť účinnosť a spôsobiť zdravotné problémy

Lieky môžu v teplom počasí stratiť účinnosť a spôsobiť zdravotné problémy

Hrozí riziko zníženého účinku lieku a rozvoj nežiaducich účinkov.

Lieky, ktoré pri sebe bežne nosíme „pre všetky prípady“, môžu v teplom počasí spôsobiť skôr problémy než úľavu. Napríklad lieky na bolesť hlavy, alergie alebo zápaly očí nie sú tepelne stabilné, čo môže viesť k zníženiu ich účinnosti a nepoužiteľnosti.

„Vonkajšia teplota nad 30 stupňov je pre lieky riziková. Pokiaľ sú tejto teplote vystavené, neodporúčam ich užívať. Ani tie v sypkých formách,“ zdôrazňuje Pavla Horáková z online poradne MojaLekáreň.sk.

Znehodnotenie liekov

Pred letom varuje pred dlhodobým uchovávaním liekov v kabelkách alebo nechávaním v autách. Mierne a krátkodobé zvýšenie teploty nemusí byť problémové, ale rozpálené auto či priame slnko môžu lieky znehodnotiť.

Hrozí riziko zníženého účinku lieku a rozvoj nežiaducich účinkov. Pri viditeľných zmenách konzistencie, farby alebo zápachu lieku treba zbystriť pozornosť. U mastí dochádza k zmene konzistencie a používané tuky môžu zožltnúť, čo ovplyvňuje účinok a môže spôsobiť vyrážky na koži.

Lieky v horúčave

„Ak potrebujete mať lieky v horúčave pri sebe, tak je lepšie uložiť ich do tašky či kabelky v pôvodnom blistri či fľaštičke a papierovej krabičke, dať ich do tieňa. Pri liekoch, ktoré vyžadujú skladovanie v chladničke, je nutné použiť špeciálne obaly, ktoré dokážu zaistiť nízku teplotu skladovania,“ odporúča Horáková.

Dodáva, že lieky by nemali byť niekoľko dní vystavené teplote vyššej ako 30 – 35 °C a nemali by sa nechávať v aute. Pri lietaní môžu byť lieky vystavené chladu, preto je dôležité mať ich v obale, ktorý im zabezpečí stabilné teplotné prostredie. Papierová krabička je v tomto prípade veľmi užitočná.

Forma lieku hrá významnejšiu rolu než aktívna látka, mäkké kapsuly s tekutým obsahom môžu pri vysokých teplotách zmäknúť a presiaknuť, čo ich robí nevhodnými na použitie. Tablety a rozpustné lieky síce mierne zvýšené vonkajšie teploty neohrozia, aj u nich je ale ochrana pred teplom nutná.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Vesmírna loď Starliner sa vrátila na Zem, cestu skomplikovalo zlyhanie trysky aj únik hélia

vesmirna lod starliner sa vratila na zem cestu skomplikovalo zlyhanie trysky aj unik helia

7.9.2024 (SITA.sk) - Prvá misia vesmírnej lode Starliner spoločnosti Boeing s astronautmi sa v piatok v noci skončila jej návratom na Zem, no bez posádky. Šesť hodín po tom, čo loď opustila Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS), pristála na raketovej strelnici White Sands v Novom Mexiku.

Zlyhanie trysky a únik hélia

Ako konštatuje agentúra AP, bol to pokojný záver drámy, ktorá sa začala júnovým štartom dlho odkladaného debutu posádky a rýchlo prerástla do zdĺhavej misie.

Ich cestu k vesmírnej stanici komplikovalo zlyhanie trysky a úniky hélia, a preto americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) rozhodol, že ich návrat loďou Starliner by bol príliš riskantný.

Časť starého vybavenia z ISS

Starliner tak v piatok na Zem priviezol len časť starého vybavenia z ISS. Dvojicu astronautov domov dopraví až vo februári vesmírna loď Dragon spoločnosti SpaceX Elona Muska.

Loď sa na polročnú expedíciu vydá tento mesiac len s dvomi astronautmi, pretože dve miesta sú rezervované pre Wilmorea a Williamsovú.

Viac k téme: Starliner, Vesmírna loď
Zdroj: SITA.sk - Vesmírna loď Starliner sa vrátila na Zem, cestu skomplikovalo zlyhanie trysky aj únik hélia © SITA Všetky práva vyhradené.


Počasie